Novinky
Demokratická škola
Novinky
Návšteva z Bratislavy
V piatok 11. mája 2018 sme na pôde našej školy privítali pani Mgr. Zuzanu Lichú zo Štátneho pedagogického ústavu, ktorá pracuje na oddelení pre cudzie jazyky. V rámci svojej trojdňovej pracovnej cesty po východnom Slovensku navštívila školy, zapojené do projektu „Demokratická škola“, aby sa oboznámila s tým, ako v ich podmienkach prebiehala realizácia daného projektu.
Počas návštevy sme pani Lichej predstavili našu školu, jej priestory a rovnako aj školského maskota Jakuba Chminianskeho. Oboznámili sme ju nielen s aktivitami, ktoré boli realizované v rámci projektu, ale aj s celkovým životom na škole.
Veríme, že aj tento projekt prispel k obohateniu žiakov a pedagógov našej školy.
za realizačný tím Mgr. Katarína Olejňáková
Môj priateľ hrdina
V týždni od 23. – do 27. apríla 2018 na našej škole prebiehala súťaž s názvom Môj priateľ hrdina v rámci projektu Demokratická škola. Žiaci prvého stupňa zapojili svoju fantáziu a prostredníctvom rôznych výtvarných prác stvárnili svojich kamarátov. V literárnych prácach zasa žiaci druhého stupňa opísali svojich kamarátov, ako aj to, čo prenich priateľstvo znamená, prečo majú svojich priateľov radi a čo si na nich vážia.Porota vyhodnotila všetky práce zapojené do súťaže a prostredníctvom školského
rozhlasu 30. apríla 2018 vyhlásila výsledky. Za prvý stupeň získal ocenenie v podobe peknej knihy Peter Žiga zo 4. A triedy a najlepšiu prácu spomedzi žiakov druhého stupňa mala Ivana Holubová z 5. A triedy.za realizačný tím Mgr. Katarína Olejňáková
20. 02. 2018
V rámci projektu Demokratická škola prebiehalo vyučovanie v šiestom ročníku v utorok 20. februára 2018 trocha netradične a to formou blokovej výučby. Žiaci sa najprv zoznámili so starým otcom nášho školského maskota Jakuba Chminianskeho. Spolu sa preniesli do nedávnej minulosti, aby si pripomenuli tradície a to, čím sa v minulosti preslávila naša obec.
Takto sa prihováral starý otec Jakubovi: „Keď som bol taký malý chlapec ako ty, na jar tu voňal vzduch čerešňovými kvetmi, od skorého leta až do jeho konca sme mali toľko čerešní, že sme nevedeli čo s nimi a doteraz si pamätám chuť kysnutého koláča s čerešňami, ktorý piekla babka. Gazdovia zo širokého okolia poznali našu dedinu a jej krásne sady. Chcel by som túto tradíciu obnoviť a zanechať niečo vám, mojím vnukom a vnučkám, samozrejme len ak budete chcieť.“
Žiaci pomáhali Jakubovi a jeho starému otcovi pri plánovaní obnovy čerešňového sadu. Riešili rôzne matematické úlohy, aby postupne vyčíslili jednotlivé položky, ktoré budú potrebné pri realizácii ich plánov. Zároveň sa učili, aké dôležité je stanovovať si v živote rôzne ciele, a čo všetko je potrebné k tomu, aby mohli byť zrealizované.
Prostredníctvom Jakubovho starého otca sme sa so žiakmi oboznámili s ďalšími pozitívnymi ľudskými vlastnosťami ako je napríklad múdrosť, pracovitosť, ochota pomôcť či pokora, ktorá je v dnešnej dobe tak vzácna. Zároveň sme so žiakmi diskutovali na tému pozitívne vzory v našom okolí. Často si to neuvedomujeme, ale práve naši najbližší si zaslúžia náš obdiv a našu úctu za mnoho malých, tak zdanlivo samozrejmých vecí, ktoré pre nás robia nezištne.
Na základe rozboru bájky s názvom Čerešňa si žiaci mohli uvedomiť, že len jednotlivé časti tvoria celok, pričom každá z nich je dôležitá. Zároveň si mohli z príbehu odniesť ešte ďalšie poučenie, ktoré vystríha človeka pred vyvyšovaním a nadutosťou. Žiaci si uvedomili, akú dôležitú hodnotu v živote človeka zohráva priateľstvo.
Žiaci sa tak dozvedeli veľa nových, zaujímavých vecí a priblížili si aj tradície svojej rodnej obce.
Mgr. Katarína Olejňáková