Poruchy učenia
Pri osobách s poruchami učenia ide o heterogénnu skupinu ťažkostí s čítaním, písaním, pravopisom, matematikou, prípadne o nedostatok organizačných alebo jazykových schopností. Skôr sa vyskytujú vo vzájomnej kombinácii než izolovane. Deti s poruchami učenia si ťažko osvojujú učivo bežnými výučbovými metódami, hoci majú primeranú inteligenciu a dostatočne podnetné rodinné prostredie. Tieto ťažkosti majú individuálny charakter a vznikajú na základe dysfunkcií centrálnej nervovej sústavy, nevyzretosti kognitívnych centier mozgu. Neliečené deti s poruchou pozornosti (ADD) sú náchylnejšie na antisociálne a kriminálne správanie než bežná populácia. Majú silný sklon na vznik závislostí. Potrebný je individuálny prístup k nim, pozitívna motivácia detí s dôrazom na silné stránky ich osobnosti, spolupráca rodiny, školy a odborníkov.
DYSLEXIA - porucha čítania
Proces čítania zahŕňa vedomé zameranie na text, ktorý chceme dešifrovať, prenos grafických znakov do mozgu, ich dekódovanie, zostavenie do slov, uloženie do (najprv) krátkodobej pamäti, konfrontáciu s kontextom, spracovanie pomocou programov hľadajúcich zmysel čítaného textu s prihliadnutím na doteraz zachytený slovník príslušného jazyka a na informácie, ktoré môžu umožniť porozumenie nasledujúcich znakov a slov, prípadne ich predvídanie.
Najobvyklejšie sú ťažkosti vo fonologickom spracovaní, fonémovej segmentácii - teda v procese, pri ktorom neznáme slovo mozog rozkladá na zvukové zložky. Akoby tieto deti mali problémy rozlúštiť v mozgu kód na pretransformovanie grafém (písmen) do im zodpovedajúcich foném (hlások). Tieto ťažkosti môže ešte skomplikovať problém so slovnou pamäťou - ťažkosťami so znovuvyvolávaním práve prečítaných slov. Niektoré deti majú problémy spočívajúce v spôsobe, akým ich mozog vníma tvary písmen, čiže problém s vizuálnym vnímaním. Mozog takéhoto dieťaťa dobre nerozoznáva alebo si chybne vykladá tvary písmen na stránke. Tým by sa mohlo vysvetliť, prečo si deti s poruchami učenia často zamieňajú písmená ako „b“ a „d“. Niektoré deti môžu mať zmiešané fonologické a vizuálne ťažkosti.
Ako zistím, či dyslektikomnie je práve moje dieťa?
- dyslektik je zvyčajne bystré a šikovné dieťa, no jeho výkony na čítaní sú hlboko podpriemerné a naopak jeho výkony v matematike obyčajne ďaleko prevyšujú výkony v čítaní (niekedy sa objavuje dvoj, či trojstupňový rozdiel v hodnotení).
- dyslektik je neposedný, má zníženú schopnosť koncentrácie a len ťažko sa sústredí.
- konkrétnej činnosti sa dokáže venovať iba krátkodobo.
- má poruchy pravo-ľavej orientácie, resp. orientácie v priestore
- máťažkosti pri reprodukcii rytmu
- má výrazne zníženú rýchlosť čítania (Nedosahuje 60-70 slov/min. Netýka sa žiaka 1. ročníka :))
- má veľkú chybovosť čítania, resp. nevie o čom číta (obsah)
- má znížená kvalitu čítania (hláskovanie, v lepšom prípade slabikovanie)
- kvalita chýb v čitateľskom prejave dyslektika:
typické sú zámeny: zrkadlové…..b/d, tvarovo podobných písmen…..m/n
prešmykovanie slabík…..píš/šíp
prečítanie iba prvej časti slova, pričom zvyšok dieťa doplní z hlavy
dvojité čítanie (dieťa slovo na viackrát lúšti potichu a až potom ho nahlas prečíta)
DYSGRAFIA - porucha grafického prejavu, najmä písania
Postihuje grafický, písomný prejav, osvojovanie tvarov písma. Proces písania ovplyvňuje grafomotorika a mentálne funkcie (vnímanie, predstavy, fantázia, myslenie, reč, pamäť, pozornosť), ktoré sa pri písomných aktivitách v rôznej miere uplatňujú počas celého života. Preto sa hodnotenie písomného prejavu neobmedzuje len na rukopis, úpravu či chyby v gramatike, ale písanie sa hodnotí komplexne počas jeho vývoja. Príčiny ťažkostí s písaním sú špecifické, individuálne. Najčastejšie ide o motorické (pohybové) ťažkosti a poruchu vizuálneho (zrakového) vnímania. Pohybové ťažkosti postihujú spôsob, akým sa písmená tvoria. Dieťa síce dokáže robiť úkony potrebné na vytvorenie písmen, ale nesprávne funguje časť jeho mozgu, ktorá zabezpečuje postupnosť a neprerušovanosť týchto úkonov. Porucha jemnej motoriky je príčinou ťažkostí pri úkonoch spojených s presnou prácou prstov - pri písaní, kreslení, zaväzovaní si šnúrok, zapínaní gombíkov, strihaní a podobne. Porucha vizuálneho vnímania zapríčiňuje ťažkosti pri rozpoznávaní tvaru písmen a ich umiestnení.
Ako zistím, či dysgrafikomnie je práve moje dieťa?
- Dieťa si ťažko pamätá tvary písmen, ťažko ich napodobňuje
- Písmo je príliš veľké, malé, ťažko čitateľné
- Má ťažkosti pri napodobňovaní tvarov, ktoré pretrvávajú aj vo vyšších ročníkoch
- Často škrtá,prepisuje písmená a jeho písomný prejav je neupravený
- Nedodržiava riadky, zamieňa niektoré písmená a má neprimerane pomalé tempo písomného výkonu
- Jeho písanie vyžaduje neúmerne veľa energie, vytrvalosti a času
DYSORTOGRAFIA - porucha pravopisu
Býva príčinou veľkého počtu chýb v diktátoch, ale aj v prepisoch a opisoch textu. Pri výučbe pravopisu sa využívajú podobné poznávacie procesy ako pri čítaní. U dysortografikov sa často diagnostikujú poruchy sluchového vnímania alebo rozlišovania - deti „nepočujú“ správne, čo sa im diktuje. Pritom sluch majú v poriadku.
Ako zistím, či dysortografikomnie je práve moje dieťa?
- dieťa nepočuje správne to, čo sa mu diktuje, hoci sluch má napriek tomu úplne v poriadku
- často takémuto dieťaťu chýba určitý „cit“ pre jazyk
- má problém prakticky uplatniť naučené pravidlá a poučky
- jeho pracovné tempo je pomalšie, takže často sa stáva, že, podobne ako dysgrafické dieťa, nestíha písať diktované vety a taktiež má poruchy pozornosti, pamäti, myslenia, je impulzívne, hyperaktívne a pod.
- dieťa s touto poruchou učenia si nevie vybaviť celé slovo v konkrétnom stave bez pomoci, pamätať si ho a udržať si ho v pamäti počas písania.
- hoci dieťa dokáže slová správne hláskovať, má problémy preniesť slovo na papier alebo v ňom urobí chyby
DYSKALKÚLIA - porucha matematických schopností
Dyskalkúlia je porucha osvojovania matematických schopností bez súčasných porúch všeobecných mentálnych schopností. Ide poruchu abstraktého myslenia, o sťažené chápanie symbolickej povahy grafických znakov (čísel). Keď dieťa rieši matematickú úlohu, musí zvládnuť problém verbálny (zadanie úlohy, odpoveď na otázku), priestorový (geometrické úlohy, písanie číslic v správnom poradí, písomné násobenie a delenie), problém s usudzovaním, pamäťou a iné.
Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb dyskalkúlia zahŕňa špecifické postihnutie schopnosti počítať, ktorú nemožno vysvetliť mentálnou retardáciou ani nevhodným spôsobom vyučovania. Porucha sa vzťahuje na ovládanie základných počtových úkonov - sčítanie, odčítanie, násobenie a delenie (skôr než na abstraktnejšie matematické schopnosti potrebné v algebre či trigonometrii).
Ako zistím, či dyskalkulikomnie je práve moje dieťa?
- dieťa nie je schopné rozoznať symboly čísloviek
- číslovky píše zrkadlovo (problém priestorovej orientácie a určovania smeru)
- neobvykle dlho zotrváva pri počítaní na prstoch
- v prípade grafomotorickej poruchy nezvláda rysovanie a je neschopné dodržať správne poradie čísel pri výpočte (priestorové a/alebo vizuo-priestorové ťažkosti)