,,Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“ (J.A. Komenský)
Už tradične mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i mesiacom knihy. Hoci každý vie, že marec je venovaný knihám, málokto aj tuší, prečo je tomu tak. Dňa 10.3.1796, sa narodil Matej Hrebenda Hačavský, na počesť ktorého je už od roku 1955 marec považovaný za mesiac knihy.
Matej Hrebenda bol ľudový spisovateľ a šíriteľ slovenskej a českej knihy. Vyrastal v chudobných podmienkach a už od ranného detstva mu slabol zrak. Ešte predtým, než prekročil prah dospelosti, úplne oslepol. Celým životom ho však sprevádzala nehynúca láska ku knihám, ktorej sa nehodlal vzdať i napriek tomu, že žiadnu z nich si nedokázal prečítať sám. Počas svojho života sa venoval zbieraniu kníh. Knihy nielen zbieral, ale aj rozširoval a zachraňoval, roznášajúc ich do všemožných zákutí inteligencie - donášal ich vzdelancom, posielal do škôl a spolkových inštitúcii. Okrem kníh zbieral aj ľudové piesne či rozprávky a prispel tak k vybudovaniu viacerých knižníc.
Pri tejto príležitosti sme si marec, mesiac knihy, pripomenuli aj v našej základnej škole a pre žiakov sme pripravili množstvo aktivít a projektov spojených s knihou. Našim cieľom bolo vzbudiť u žiakov záujem o detskú literatúru a motivovať ich k čítaniu.
So žiakmi sme navštívili našu školskú knižnicu, kde si spoločne vybrali knihu, ktorú budú čítať každý deň, celý mesiac.
Druháci si vybrali knihu od známeho francúzskeho spisovateľa Antoina de Saint-Exupéryho, Malý princ. Popritom ako knihu čítali, venovali sa aj rôznym tvorivým aktivitám, napr. vymýšľali nový názov knihy, kreslili svoju vlastnú planétu, na ktorej by sa im páčilo žiť, a tiež maľovali portrét svojho najlepšieho kamaráta či kamarátky. Žiaci pracovali aj s textom, v ktorom hľadali zaujímavé myšlienky, ale aj vtipné pasáže. A napokon, keďže sa im príbeh malého princa veľmi páčil, vyrobili si svoju vlastnú ,,imitáciu“ knihy.
Štvrtáci si zvolili na čítanie knihu od Branislava Jobusa, Ako Muflon Anciáš cestoval na západ. Žiaci sa popri čítaní ,,zahrali“ na ilustrátorov, a cesty a dobrodružstvá Muflona Anciáša po západnej Európe, sa snažili zachytiť svojimi kresbami. Okrem toho skladali časovú os príbehov, a neskôr sa zmenili na spisovateľov, či grafikov a vytvorili krásne ilustrované leporelá. Žiaci pracovali s nadšením, chuťou, radosťou a výsledok je toho dôkazom.
V iných ročníkoch si žiaci čítali rozprávkové knihy. Boli to knihy od známych, nielen slovenských, autorov.
Aj žiaci druhého stupňa pracovali s knihou viac ako inokedy. Inšpirovaní (nielen) svojou obľúbenou knihou vyrábali krásne záložky, lúštili rôzne tajničky, osemsmerovky, prešmyčky, či skladali známe aj menej známe citáty o knihách. Aktivít bolo celý mesiac množstvo a veľmi sme sa im tešili.
Dúfame, že sa kniha stane každodenným spoločníkom našich detí.