S veselým duchom fašiangového obdobia sme sa na našej škole rozlúčili tradične a to školským karnevalom, ktorý je jedným z typických fašiangových znakov. Karneval sa konal v obecnom kultúrnom dome. Žiaci prvého a druhého stupňa, ale aj učitelia našej školy si obliekli masky a premenili sa tak na rôzne postavy, predmety, hrdinov, či zvieratá. Celý deň sa niesol v znamení radosti, hudby, tanca, smiechu a dobrej nálady. Samozrejme, nechýbalo ani vyhodnotenie najlepších masiek, ktorých majitelia si odniesli pekné ceny. Všetci žiaci spolu s učiteľmi si karneval užili, vytancovali sa do sýtosti a už sa tešia na nasledujúce fašiangové obdobie.
Máš čas
17.2. sa na našej škole uskutočnila séria workshopov venovaných sexuálnej a vzťahovej výchove pre 2. stupeň. Témou workshopov bolo sexuálne a reprodukčné zdravie. Nakoľko základným pilierom vzťahovej a sexuálnej výchovy je veková primeranosť, žiaci 5. a 6. ročníka sa venovali správnej starostlivosti o svoje telo a ako správne reagovať na zmeny v puberte. Žiaci vyšších ročníkov sa dozvedeli o širokej škále antikoncepčných metód, ktoré chránia ľudí pred nechceným tehotenstvom a pohlavnými chorobami. Workshopy boli vedené medikmi z UPJŠ a našim učiteľom Dominikom.
Národný týždeň manželstva
Národný týždeň manželstva je týždenná kampaň na podporu manželstva. V tomto roku sme si ho pripomenuli v týždni od 13.-19.2.2023. Je to čas, kedy sa viac hovorí o manželstve, jeho význame, kráse, sile a potrebe pre dnešnú spoločnosť. V našej škole sme si tento týždeň pripomenuli na hodinách NBV. So žiakmi sme si vysvetlili význam manželstva, ako jednej so siedmych sviatosti. Vypracovali sme PL, vysvetlili sme si význam sviatku sv. Valentína, prečítali sme si svedectvá manželov, zamysleli sme sa nad manželským sľubom a s deviatakmi sme si pozreli aj romantický film. Spoločne sme pripravili edukačnú nástenku. Celý týždeň sa niesol v znamení lásky, ktorú sme si vyjadrili srdiečkami, sladkosťami aj milým slovom. Nezabudli sme ani na naše rodiny, ktorých súčasťou je každý z nás.
5
Fašiangy, Turíce...
Fašiangy sú symbolom zábavy a veselosti. Ich neodmysliteľnou súčasťou sú karnevaly. S fašiangovými zvykmi a tradíciami oboznamoval šašo Jašo žiakov prvých ročníkov. Aby si zaslúžili sladkú odmenu či balón, museli žiaci splniť rôzne úlohy. Karnevalové úlohy boli zamerané na preberané učivo a žiaci si tak zážitkovou formou precvičili svoje zručnosti, overili svoje vedomosti a získali aj nové informácie.
22
Valentín
Oslavy Sviatku sv. Valentína sa na našej škole stali už tradíciou. Je to sviatok nielen zamilovaných, ale aj pekná príležitosť poslať napísané a vyrobené srdiečko alebo prianie svojím priateľom a kamarátom.
Dňa 14. februára preto na našej škole panovala dobrá nálada, prevládala červená farba nielen na oblečení, ale aj na srdiečkach všetkých možných tvarov.
V rámci vyučovania sa žiaci so svojimi triednymi učiteľmi porozprávali o sv. Valentínovi a o tom, ako vznikli prvé Valentínky a aj tento sviatok.
A aj keď je Valentín sviatok zaľúbených, nič nám nebránilo poďakovať svojim kamarátom a kamarátkam za to, že ich máme. Srdiečka, milé slovo a sympatie potešili mnohých z nás. Samozrejme sme nezabudli ani na našich učiteľov.
Veď predsa v tento deň, môže každý z nás prejaviť svoju náklonnosť a lásku k najbližším, spôsobom sebe vlastným. Nemusí to byť okázalé, ale hlavne nech je to úprimné, lebo láska je najkrajší cit na svete. A samozrejme nekvitne len na Valentína, ale každý deň a v každom veku.
23
"Viem čo zjem" - Vyvážená strava
Jesť pestro znamená, že človek jedáva dostatočné množstvo rôznych druhov potravín, ktoré obsahujú dôležité živiny. Žiaci sa v tejto lekcii projektu „Viem, čo zjem“ oboznámili so základnými živinami, v ktorých potravinách sa nachádzajú a prečo sú pre naše telo také dôležité bielkoviny, tuky, sacharidy, minerálne látky a voda. V pestrej strave nájdeme všetko od ovocia až po zeleninu, mäso, ryby, oriešky alebo ryžu. Hodinu o vyváženej strave sme začali rozhovorom. Neskôr žiaci v skupinách diskutovali o tom, prečo je dôležité premýšľať o vhodnosti konzumácie rôznych druhov potravín. Hovorili o tom, čo by nám mohla spôsobiť, nevhodná strava. Vyšší príjem jedla, než je naše telo schopné spracovať, sa môže prejaviť, priberaním na hmotnosti. Nevhodné stravovanie sa neodráža len na našom vzhľade, ale mnohokrát aj na našom zdraví. Pomocou prípravy zdravého taniera a správnej postupnosti pri príprave obeda, sa žiaci naučili v akom množstve by sme mali jednotlivé potraviny konzumovať, aby naše telo mohlo správne fungovať.
2
"Viem čo zjem" - Hygiena potravín
V rámci projektu „Viem, čo zjem“ sme sa venovali vo vybranej lekcii hygiene potravín. V obchode nakupujeme najmä potraviny a predmety dennej spotreby. Denne kupujeme chlieb, pečivo, mlieko, desiatu do školy alebo nápoje. V rámci projektu sa žiaci oboznámili s problematikou správneho nákupu potravín a ich skladovania. Naučili sa, ako čo najlepšie rozmiestniť potraviny v chladničke, ktorým potravinám vyhovujú izbové teploty a je vhodné uskladniť ich napríklad v komore alebo pivnici. Pri ukladaní potravín do chladničky postupujeme podobne ako predavači v obchodoch – nové zásoby sa automaticky dávajú dozadu. Žiaci sa dozvedeli, čo by si mali všímať pri nákupe potravín na obaloch, zloženie výrobku, dátum výroby, minimálna trvanlivosť. Prečo je dôležité mať čisté ruky pri manipulácií s potravinami, ako správne narábať s potravinami pred ich prípravou. Spoločne sme si upevnili vedomosti o zdraví. Na to aby sme boli zdraví, vo veľkej miere vplýva nielen to, aké potraviny jeme, ale aj to, ako si ich pripravujeme.
11
Máš čas
V sobotu sa 34 detí našej školy zúčastnilo workshopov týkajúcich sa vzťahovej a sexuálnej výchovy. Témou nášho 5. stretnutia bola puberta. Medici z UPJŠ si pre každú skupinu deti pripravili vekovo primerané aktivity a snažili sa urobiť vzdelávanie čo najzaujímavejším. Žiaci rozoberali fyzické a psychické zmeny v puberte a diskutovali o tom, ktoré zmeny sa týkajú len chlapcov alebo len dievčat a ktoré zmeny sa týkajú oboch pohlaví.
Pes - najlepší priateľ človeka
Medzi jednotlivými zložkami prírody existujú krehké vzťahy, priateľstvá, ktoré je potrebné chrániť a udržiavať si, pretože sa môžu ľahko zničiť. Krehký, blízky vzťah môže vzniknúť medzi človekom a psom. Je to najstaršie zdomácnené zviera. Pes pochádza z vlka sivého. Dnes je vyšľachtených asi 200 plemien. Spoločenské, lovecké, služobné, pracovné. Jednotlivé plemená sa líšia veľkosťou, tvarom tela, vlastnosťami. Vzhľadom i vlastnosťami sú veľmi odlišné. Viete, že miešanec rôznych plemien sa volá oriešok. Najťažším plemenom je bernardín, ktorý váži až 90 kg. Najľahším je miniatúrny yorkshiský teriér, ktorý neváži ani 500 g. Pes považuje rodinu s ktorou žije, za svoju svorku, členovia rodiny musia byť nadradení nad psom. Pes potrebuje dostatok pohybu, vľúdne zaobchádzanie, veterinárnu starostlivosť. To všetko, ale aj ďalšie zásady pri chove domácich miláčikov, ako dostatok potravy, dostatok vody, dostatok priestoru, primeraná pozornosť sa naši žiaci dozvedeli v rámci prierezovej témy Enviromentálna výchova.
8
Školský časopis
Ubehol prvý polrok školského roka a my sme vydali ďalšie číslo školského časopisu. Žiaci prispeli aktívnou spoluprácou pri tvorbe titulky a ilustrácií, pričom skĺbili niekoľko výtvarných techník od kresby cez fotografiu až po úpravu v PC programe. Učitelia prezentovali svoju individuálnu kreativitu básničkami, rozprávkou, receptom, návodom na výrobu pozdravov i odborným textom. Nepedagogickí zamestnanci poskytli neoceniteľnú technickú podporu. Výsledný produkt je fajn, no tým pravým prínosom je kolektívna tvorivá spolupráca, ktorá k nemu viedla.
4
Viem, čo zjem - Ovocie a zelenina
„Poznať výhody ovocia a zeleniny je dobrá vec, vie to každý vzdelanec“
Naša škola sa zapojila do projektu „Viem, čo zjem“. Projekt vedie žiakov k osvojovaniu si správnych stravovacích návykov, zdravej životospráve a orientácií sa v zdravých potravinách. Zdravie detí v školskom veku ovplyvňuje množstvo faktorov, najmä osvojené správne stravovacie návyky. V tejto súvislosti sme sa tak zapojili do boja proti obezite, alebo podvýžive v dôsledku nesprávnej životosprávy. Naučili sme sa vysvetliť na veku primeranej úrovni žiakov štvrtých ročníkov potrebu a význam konzumácie ovocia a zeleniny pre telo človeka. Hovorili sme o tom, že ovocie nám dodáva energiu. Ovocie je vhodné konzumovať ráno a doobeda, pretože obsahuje veľa sacharidov a tie môžu vhodne naštartovať organizmus a zásobiť ho energiou. Zelenina je vhodná na konzumáciu počas celého dňa. Žiaci si upevnili a doplnili informácie o zdravých stravovacích návykoch, dokážu posúdiť vhodnosť a význam niektorých druhov ovocia a zeleniny pre zdravie človeka. Dozvedeli sa veľmi veľa zaujímavých informácií zážitkovou formou, mali možnosť overiť si svoje poznatky o zdravom a nezdravom stravovaní. V jednotlivých skupinách diskutovali o možných následkoch a príčinách zdravej a nezdravej životosprávy. Projekt vedie žiakov k premýšľaniu, skúmaniu, hľadaniu informácií, zvažovaniu, usudzovaniu a k tvorbe záverov, ktoré sú argumentačne podložené, či už minulou alebo aktuálnou skúsenosťou, alebo inak získavanými objektívnymi informáciami.
Stravujme sa zdravo, bude sa nám žiť hravo!
1
Fašiangy
Čas fašiangov je dobrou príležitosťou k zábave. A preto sa v prvý februárový týždeň, konal aj na našej škole Fašiangový karneval, na ktorom sa zabávali žiaci zo všetkých tried 4. ročníkov.
Karnevalu predchádzali veľké prípravy, na ktorých sa aktívne podieľali aj žiaci. Spolu s pani učiteľkami vyrábali masky, zhotovili dekorácie, ktorými vyzdobili chodbu našej školy.
Počas karnevalu sa z krásne vyzdobeného vestibulu ozýval smiech, spev a hudba. Žiaci predviedli nielen svoje vlastnoručne pripravené masky, ale najmä hudobno-pohybové kreácie.
Formou prezentácie a rozhovoru si osvojili zvyky a tradície, ktoré boli typické pre toto veselé obdobie roka.
Dozvedeli sa, že Fašiangy začínajú na Troch kráľov a trvajú do Popolcovej stredy, ktorá je 40 dní pred Veľkou nocou a že majú pôvod už v stredoveku. Z pohľadu človeka minulých storočí, Fašiangy sú obdobím radosti, veselosti, plné zábavy, hudby, zvykov a tradícií.
Nezabudli sme však ani na dobroty, ktoré neodmysliteľne patria ku každej fašiangovej zábave.
Celé karnevalové dopoludnie sa nieslo v znamenitej nálade a všetkým pohrával na tvári bezstarostný úsmev.
Domov sme všetci odchádzali spokojní, plní zážitkov a už teraz sa tešíme na budúcoročnú karnevalovú zábavu.
6