Projekt ochrana vtáctva, ktorý sme organizovali na pôde školy bol inšpirovaný SOVS a zapojil sa do programu budovania medzinárodnej siete významných vtáčích území (IBA), v rámci ktorého sa každoročne vyvesí mnoho hniezdnych búdok a podložiek pre ohrozené druhy vtákov, čím sa podporuje aktívna environmentálna politika zameraná na záchranu vtáčích druhov. Súčasťou nášho projektu bola aj environmentálna výchova a práca s deťmi, ktorá zahŕňala prednášku o ochrane vtáctva a prírody v rámci vyučovania pod vedením p.u Revákovej, Evelley a učiteľa Paľa.
Návšteva Ekoparku „Holá hora“
Žiaci piateho, šiesteho, siedmeho a ôsmeho ročníka si užili deň so svojimi pani učiteľkami v Ekoparku v Prešove. Začiatok programu sa niesol prehliadkou areálu. V rámci prehliadky sa žiaci dozvedeli zaujímavosti o rastlinách, drevinách, ktoré tam rastú. Najviac však žiakov zaujalo rozprávanie o hospodárskych zvieratách, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou Ekoparku.
Pracovníčky žiakom porozprávali o histórii Ekoparku a susednej Kolmanovej zahrády. Pozornosť upriamili aj na tému triedeného odpadu, ktorý patrí medzi vážne a často rozoberané témy dnešnej doby. Pri spoločnom obede a rôznymi hrami na športovom ihrisku upevnili svoje priateľstvá. Celý deň sa niesol v príjemnej atmosfére, ktorú nám zlepšilo vydarené počasie. Veríme, že tento deň sa stal pre našich žiakov nezabudnuteľným.
13
Deň počatého dieťaťa
Deň počatého dieťaťa je celoslovenská kampaň, ktorá sa organizuje v Deň zápasu za ľudské práva na Slovensku 25. marca. Kampaň organizuje občianske združenie Fórum života spolu s dobrovoľníkmi. Témou 23. ročníka osvetovej kampane Deň počatého dieťaťa je Bioetika ako základ kritického myslenia pre ochranu života. Pozornosť upriamuje na začiatok cesty malého človeka cez optiku medicíny a bioetiky.
Naši žiaci na hodinách náboženskej výchovy sa zapojili do viacerých aktivít. Vypracovali pripravený pracovný list zameraný na vývoj dieťaťa a lásku rodičov, starší žiaci si pozreli umelecky spracované dokumentačné video Zázrak života. V pripravenej prezentácií im boli vysvetlené základné etapy vývoja dieťaťa zamerané na scitlivenie verejnej mienky v prospech života. V diskusii im boli predložené pozitívne hodnoty života a ľudskej dôstojnosti a ich ochrana ako aj príbehy matiek, ktoré svoje rozhodnutie pre život nikdy neoľutovali.
Aj nenarodené dieťa je človekom!
1
Hodina deťom
Dňa 21.3.2023 sa aj na našej škole uskutočnila celoslovenská zbierka Hodina deťom. Výnos je určený na pomoc deťom z jednorodičovských rodín, ktoré sú ohrozené chudobou a sociálnym vylúčením. Zbierku každoročne už viac ako 20 rokov organizuje Nadácia pre deti Slovenska. Prispeli nielen učitelia, ale aj žiaci našej školy a na účet nadácie sme zaslali 55 eur. Srdečne ďakujeme.
Šetrenie elektrickej energie
Cieľom projektu, ktorý sa konal počas celého vyučovacieho procesu bolo pokúsiť sa zmeniť myslenie žiakov na tému šetrenia energie, a taktiež poukázať na dôležitosť významu ochrany prírody, planéty, zdravého života a psychickej pohody a stability. Naším cieľom bolo prostredníctvom prezentácie priblížiť aktuálnu tému, o ktorej sa tak veľmi hovorí. Snažili sme sa využiť mnohé konkrétne aktivity a uviedli množstvo príkladov ako sa to dá čo v najlepšej možnej miere dosiahnuť.
Baner s prezentáciou žiackych prác bol po skončení projektu umiestnený vo vstupnej chodbe školy, kde si ho môžu pozrieť ostatní žiaci, rodičia i návštevníci školy.
6
Učiteľ ako vzor
„Nedovoľ, aby ťa to, čo nedokážeš, zastavilo v tom, čo urobiť dokážeš.“
John Wooden
Aj v duchu tohto hesla sa nieslo ďalšie pokračovanie projektu „Učiteľ ako vzor“ s učiteľkou a zároveň výchovnou a kariérovou poradkyňou Lenkou Hadbavnou. Prostredníctvom prezentácie žiakom ôsmeho ročníka pootvorila dvere nielen do pracovného, ale aj súkromného života a predstavila svoju životnú cestu od ranného detstva po súčasnosť. Najväčší dôraz kládla na prekonávanie prekážok, ktoré sa nám mnohokrát postavia do cesty za našimi vytúženými cieľmi, či snami a to aj napriek tomu, že sa nám často zdajú neprekonateľné. Vtedy je veľmi dôležité, aby sme mali nablízku človeka, ktorý nás podporí, usmerní, či pomôže vždy, keď je treba. Pozornosť upriamila na to, že v ich živote to môže byť práve učiteľ, či učiteľka, ktorí im ochotne podajú pomocnú ruku a nasmerujú ich kroky tým správnym smerom. Záver stretnutia sa niesol v znamení splnených snov a cieľov vyučujúcej, ku ktorým sa dopracovala nielen vďaka podpore svojich najbližších, ale najmä vďaka svojej snahe a chceniu, pretože všetko sa dá zvládnuť, len treba chcieť.
Deň vody
Sú jej plné oceány, rieky, potôčiky. Dokonca aj pevná zem, po ktorej chodíme, a aj nebo, na ktoré tak často hľadíme. Vytvorila podmienky pre vznik života na Zemi a nezaobídeme sa bez nej. Každá jedna bunka nášho tela je od nej existenčne závislá. To je voda. Životodarná tekutina, ktorej ľudia venovali pozornosť od nepamäti. Skúmali ju rôzni chemici, fyzici a predsa je zahalená rôznymi tajomstvami. Tieto tajomstvá sa pokúsili odhaliť aj žiaci našej základnej školy. Dnes 22. marca je Svetový deň vody, naši žiaci I. stupňa sledovali cestu vody v prírode a jej premeny prostredníctvom rozprávky Kvapko a Kvapka, skupinovými aktivitami skúmali a zisťovali dôležité informácie o vode, riešili „mokré“ matematické úlohy, triedili slovné druhy a vybrané slová s vodnou tematikou. Žiaci II. stupňa súťažili v kvíze, riešili rôzne testové úlohy, pracovali s vecným textom, dozvedeli sa čo je dehydratácia, nechýbali ani zábavné aktivity, napr. fúkanie bublín, lovenie rybičiek, prelievanie vody lyžicou či pitie vody slamkou. A že sme naozaj zruční žiaci, dokazujú naše plávajúce rybky, skákajúce žabky a pásikavé kvapky z papiera, ktoré skrášľujú chodby našej školy.
V rámci projektu „Vzdelávanie založené na objavovaní a bádaní“ sa jedna trieda našej školy zmenila na malé laboratórium. Cieľom nášho experimentu bolo: Zisťovať ako jednotlivé druhy papiera absorbujú vodu – rôzna savosť papiera. Každá skupina žiakov mala k dispozícii 4 druhy papiera, kancelársky, novinový, servítka, obaly vajíčok. Najskôr sa žiaci snažili pomenovať jednotlivé druhy papiera, hovorili o spôsobe využitia jednotlivých druhov papiera. Skúmali rôzne vlastnosti papiera, ako je hrúbka, povrch či priesvitnosť. Následne z pripravených štvorčekov vystrihli podľa makety identické kvietky. Navodili sme situáciu motiváciou o kvitnúcich papierových kvetoch, počas ktorej žiaci zložili okvetné lístky kvetu do požadovaného tvaru ,,púčik kvetu“. Mali sme rovnaký tvar kvetov, každý však z iného druhu papiera. Čo sa stalo, keď sme papierové kvety položili na vodu? Myslíte, že všetky kvety kvitli rovnako? Určite nie. Ako prvý nám začal kvitnúť kvet zo servítky, druhý v poradí začal kvitnúť kvet z novinového papiera, tretí bol kvet z odpadového papiera a štvrtý z kancelárskeho papiera. V závere žiaci v skupinách slovne hodnotili možnosti využitia papiera na základe savosti. Žiakom sa aktivity veľmi páčili. Deň vody na našej škole oslavujeme každý rok, ale stále sa o obyčajnej vode niečo nové dozvieme.
21
Medzinárodný deň šťastia
20. marec, je Medzinárodný deň šťastia...
Bol vyhlásený Organizáciou spojených národov a jeho cieľom je pripomenúť si, že šťastie by malo byť cieľom každého z nás.
Kedy je človek šťastný?
Aj keď sa stále viac zameriavame na materiálne veci, predsa len zisťujeme, že sa vieme tešiť z každodenných maličkostí a to nás robí šťastnými.
Šťastný môžeš byť aj vtedy, ak urobíš krajší deň niekomu inému...
Stačí tak málo...
Vyfarbi milý obrázok a podaruj ho niekomu, komu chceš urobiť radosť.
7
Recitačná súťaž – Hviezdoslavov Kubín – školské kolo
Aj v tomto školskom roku sa uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. V prvej kategórii súťažilo 17 žiakov z ročníkov 1. – 4., v druhej kategórii súťažilo 19 žiakov z ročníkov 5. – 9.
Po privítaní sme si pripomenuli život a tvorbu najväčšieho slovenského básnika P.O. Hviezdoslava, na počesť ktorého sa tento rok koná už 69. ročník Hviezdoslavovho Kubína. Súťažilo sa v prednese poézie a prózy. Hodnotil sa najmä výber textu, zvuková stránka reči, ovládanie textu a jeho prednes. Porota v zložení pani učiteliek slovenského jazyka a literatúry, zhodnotila prednes žiakov a rozhodla nasledovne:
I. kategória - 1. miesto S. Žigová III.B
2. miesto N. Pokutová IV.C
3. miesto A. Mirgová II. E
3. miesto M. Jaslo II.E
II. kategória - 1. miesto J. Holub V.B
2. miesto M. Pokutová VII.A
3. miesto S. Lacková VI.A
Na všetkých zúčastnených čakala sladká odmena a víťazi boli odmenení potleskom, krásnymi cenami i diplomom. Prednesy boli pôsobivé, presvedčivé a originálne, všetci sme pri nich prežili krásne popoludnie.
Všetkým súťažiacim ďakujeme a výhercom ešte raz srdečne blahoželáme! Zároveň ďakujeme pani učiteľkám a pánom učiteľom, ktorí žiakov na súťaž svedomito pripravovali.
22