27. január si ľudstvo pripomína ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu a poukazuje na utrpenie miliónov Židov počas druhej svetovej vojny. Tento deň je úzko spätý s 2. augustom, ktorý si Rómovia pripomínajú ako Pamätný deň rómskeho holokaustu – Porraimos a je venovaný rómskym obetiam fašistického režimu. Z dôvodu pripomenúť si udalosti a poučiť sa z minulosti sa žiaci 2. stupňa zúčastnili interaktívnej besedy pod názvom Ma bisteren! – Nezabudnite! Zhrnuli si poznatky o 2. svetovej vojne, pozreli si dobové fotografie, prostredníctvom interaktívnej prezentácie navštívili pamätníky a pamätné miesta. Snahou bolo, aby žiaci premýšľali o pocitoch obetí a k tejto problematike zaujali vlastný postoj. Za zaujímavé sprostredkovanie informácií ďakujeme Dokumentačno-informačnému centru rómskej kultúry v Prešove a jej pracovníkom p. Erike Godlovej a p. Zdeněkovi Kovářovi.
Lyžiarsky kurz
Dńa 23.01.2023 o 9,00 hod. autobus so žiakmi a učiteľmi našej školy nabral smer Pieniny, Červený Kláštor. To čo sa nám nepodarilo počas minulých rokov, počas covidových opatrení, podarilo sa nám teraz. Boli sme všetci šťastní a plní očakávaní. Ubytovali sme sa v Penzióne Pltník a lyžovali sme pod prísnym dohľadom našich inštruktorov. Žiaci zvládli základy lyžovania a ciele LK boli do bodky splnené. Absolvovali sme zábavné rozcvičky, prednášky, základy prvej pomoci, spoločné večery pri spoločenských hrách ako aj rozlúčkovú diskotéku. Pocit súdržnosti a priateľstva bol neopakovateľný. Pri odpovedi na otázku, „Ako nám bolo?“, sme sa všetci zhodli. „Bolo nám super!“
63
Učiteľ ako vzor
V prvom mesiaci nového roka si autonómny školský projekt „Učiteľ ako vzor“ zobral na starosť pedagóg Peter Paľo. Devätnásteho januára predstúpil pred žiakov ôsmeho ročníka so svojim životným príbehom, podporeným prezentáciou, ktorá dokumentovala jeho napredovanie od ranných školských čias po dnešok. V dialógu so žiakmi kládol dôraz predovšetkým na schopnosť jednotlivca stanoviť si dlhodobé i krátkodobé ciele a prinútiť sa vystupovať zo svojej komfortnej zóny pre ich dosahovanie. Okrem zodpovedného prístupu k štúdiu zdôraznil tiež potrebu rozvoja športového, či umeleckého talentu, ktoré sa taktiež podpisujú na kvalite života a prinášajú benefity v podobe nových možností sebarealizácie a úspechu. Vo svojej prezentácii sa zameral tiež na svojich najbližších, ktorí sú mu životnou oporou a on sa im snaží zabezpečiť plnohodnotný život práve dosahovaním vytýčených cieľov.
Spoznávame dopravné prostriedky
V dnešnej dobe patria deti k najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky. Akýkoľvek druh pohybu v cestnej premávke je nemysliteľný bez poznania a rešpektovania pravidiel cestnej premávky. V rámci prierezovej témy: Dopravná výchova a výchova k bezpečnosti v cestnej premávke sme so žiakmi prvého ročníka hravou formou spoznávali jednotlivé dopravné prostriedky. Žiaci triedili motorové a nemotorové vozidlá podľa toho, kde sa pohybujú - vo vzduchu, po ceste, na vode, po koľajniciach či pod zemou. Zároveň sme si vysvetlili význam jednotlivých dopravných značiek, s ktorými sa môžu žiaci stretnúť v bežnom živote.
Kŕmidlá pre vtáčiky
Mrazivých nocí pribúda, a tak sa žiaci štvrtých ročníkov rozhodli, že pripravia jedlé kŕmidlá pre vtáčiky vlastnými rukami. Podľa známych „stravovacích domčekov“ pre vtáčiky sú momentálne v kurze modely takzvaných jedlých kŕmidiel, pomocou ktorých budeme mať rôzne vtáčiky na kŕmidlách v okolí našej školy, ako na prehliadke. Spevavému vtáctvu tak nielenže pomôžeme prežiť zimu, ale tiež sebe pripravíme úžasný vizuálny zážitok. Jedlé kŕmidlá majú množstvo predností. Jedným z nich je fakt, že sú ekologicky „čisté“. Sú vyrobené z odpadového materiálu. Naučili sme sa ako si ich zhotoviť vlastnými rukami. K najjednoduchším variantom jedlých kŕmidiel patrí ich výroba z vnútorného papierového valčeka z toaletného papiera. Postup je veľmi jednoduchý. Základom je „lepiaca zmes“, ktorú si pripravíme dôkladným premiešaním cca 100 gramov nesolenej bravčovej masti a 1 – 2 polievkových lyžíc hladkej múky. Bravčová masť sa dá nahradiť pokrmovým tukom. Vymiešanou zmesou dôkladne potrieme papierový valček a ihneď ním prejdeme po zmesi semienok pre vtáky, ktoré sme vysypali do krabice či inej vhodnej nádoby. Rolku na chvíľu sme vyložili na okno, aby podklad z bravčovej masti v chlade stuhol. Potom si nájdeme vhodné miesto na stromoch v okolí školy, kam valček so semienkami zavesíme. Napríklad na pevnejší konár stromu. Bravčová masť, tuk či loj dodajú vtáčikom potrebnú energiu. Dalo by sa povedať, že sú jej hlavným zdrojom. Semienka slúžia na nasýtenie a dodajú ďalšie živiny naším stravníkom.
12