Zamestnanci našej školy sa opäť spojili pre dobrú vec. Tentokrát darovali to najvzácnejšie - svoju krv. 💉 ❤️ Sme hrdí, že môžeme pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú a ukázať, že solidarita je súčasťou našich učiteľských hodnôt. Záštitu nad ušľachtilou akciou prevzali naši mladí učitelia a spojili svoje sily. O dobrovoľné darcovstvo krvi prejavilo záujem cez 30 kolegov. Medzi dobrovoľnými darcami boli viacnásobní darcovia, ale aj prvodarcovia.🩸💉 ❤️ 🩸Krv je nahraditeľná, život nie. A preto, ☝️najkrajšie gesto, aké môžete urobiť, 🙏♥️ je zachrániť život darovaním krvi. 🅰️🆎🅾️🅱️ 💉 V mene našej školy všetkým, ktorí sa darovania zúčastnili ďakujeme a tešíme sa na všetkých, ktorí prekonajú svoj strach a pridajú sa k tým, ktorí svojím dnešným odberom zachránia niekoho život. Veľké poďakovanie patrí aj Národnej transfúznej službe SR - Odberné centrum Prešov a p. riaditeľke ktorá nám vo všetkom vyhovela. Všetkým darcom i nedarcom prajeme veľa zdravia !
Učiteľ ako vzor
Pre žiakov 8.ročníka, v rámci školského autonómneho projektu Učiteľ ako vzor, si tentokrát pripravila prezentáciu p. učiteľka Erika Jusková. Poodhalila im svoje súkromie, ale najmä svoje smerovanie za vysnívaným povolaním učiteľky. Správne rozhodnutia ovplyvnilo až spoznanie Boha a prijatie viery do jej osobného života. Prijatie kresťanských hodnôt a láska k deťom jej pomáha prinášať našim žiakom tajomstvá viery, skutky lásky a prijatie sviatostí. Množstvo otázok potvrdilo záujem žiakov o túžbe po poznaní receptu na zmysluplný život. Či ho dostali, ukáže až čas.
SVETOVÝ DEŇ BOJA PROTI AIDS – 1. december 2024
Naša základná škola sa zapojila do osemnásteho ročníka celoslovenskej kampane Červené stužky, kde sa školy a školské zariadenia mohli zapojiť aktivitami v čase od začiatku septembra do 1. decembra 2024 k celosvetovej kampani, ktorá sa každoročne koná od roku 1988. V tomto roku Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 1. december za Svetový deň boja proti AIDS. Svetový deň boja proti AIDS pripomína, že najúčinnejším spôsobom boja proti tejto smrteľnej chorobe zostáva prevencia, keďže liek sa doteraz nepodarilo objaviť. Žiaci našej školy sa zúčastnili rôznych preventívnych aktivít v čase od septembra do konca novembra sledovali prezentácie o AIDS, pozreli si film Anjeli, zúčastnili sa kvízu, vyrobili si informačné paneli k danej téme, rozdávali červené stužky svojim spolužiakom a vytvorili živú stužku. Červené stužky sú symbolom podpory boja proti chorobe AIDS. Aj my, žiaci a pedagógovia našej školy, sme sa pridali k tejto celosvetovej kampani! Koncom novembra si žiaci našej školy pripli na biele tričko, alebo na svoj odev červenú stužku a tak sme symbolicky vyjadrili svoju podporu s bojom proti tejto ťažkej chorobe. Tešíme sa, že mladí ľudia na Slovensku – hovoria: ÁNO
- ÁNO pre pozitívny a plnohodnotný život,
- ÁNO pre budúcnosť.
Veríme, že naša kampaň "Červené stužky" na našej škole nebola zameraná len na pripnutie si tohto symbolu, ale privedie Vás k zamysleniu sa nad veľkou hodnotou a krásou života.
To je jej posolstvo pre Vás mladých ...
14
Učiteľ ako vzor
Posledný novembrový týždeň sme sa opäť stretli s našimi ôsmakmi. Stretnutie v rámci projektu Učiteľ ako vzor viedla pani učiteľka Katka Olejňáková. Životné inšpirácie, to bolo znamenie, v ktorom sa tento dialóg so žiakmi viedol. Vyučujúca nezabudla žiakom pripomenúť, že celý náš život vytvárame vzťahy s ľuďmi a práve oni sú pre nás zdrojom inšpirácie a obohatením.
Vyučujúca žiakom predstavila niečo zo svojho súkromia. Väčšiu pozornosť venovala štúdiu, jeho výberu, i tomu, ako trávi svoj voľný čas. Zároveň poodhalila žiakom tie momenty zo svojho života, ktoré sa stali dôležité pre jej osobné smerovanie. Nezabudla podotknúť, aké dôležité je venovať sa veciam, ktoré nás tešia a napĺňajú, ako aj snívať a plniť si svoje sny a túžby.
Deň otvorených dverí na SSOŠ hoteliérstva a gastronómie Mladosť v Prešove
Dňa 26.11.2024 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili na dni otvorených dverí na SSOŠ Mladosť v Prešove. Prostredníctvom praktických ukážok im predstavili odbory vyučujúce na škole a predviedli nás priestormi školy. Žiaci SSOŠ nám predviedli prípravu nealkoholických miešaných nápojov a prípravu jedál. Ďakujeme za skvelý zážitok a veríme, ž si aj túto školu vyberú niektorí naši žiaci.
Keďže nám zvýšil čas, spestrili sme si ho aj návštevou Vianočných trhov, na ktorých mali žiaci možnosť vidieť taktiež profesie, ktoré ponúka táto škola.
5
Medzinárodný deň bez fajčenia
Jedným zo spôsobov ako ľuďom pripomenúť žalostné dôsledky fajčenia je 20.november- Medzinárodný deň bez fajčenia. Predstavitelia svetových zdravotníckych organizácií apelujú na dôležitosť prevencie, predovšetkým na sekciu primárnej prevencie. Osveta detí a mládeže patrí medzi najdôležitejšie oblasti prevencie. Okrem toho tento deň ponúka príležitosť pre všetkých fajčiarov, zamyslieť sa nad dôsledkami zlozvyku s mnohokrát katastrofálnymi následkami a skoncovať s ním! Spolu s našimi žiakmi sme sa aj my v tento deň venovali preventívnym aktivitám. Prezreli sme si video, v ktorom sme sa dozvedeli o možných rizikách fajčenia. Vypočuli sme si príbehy ľudí, ktorý podľahli tomuto zlozvyku. Opísali sme si zdravotné rizika a motivačne sme prepočítavali aj náklady na fajčenie. Posilňovali sme pevnú vôľu ako povedať nie. Na záver sme vytvorili zopár motivačných plagátov. Nezabúdajme ani na nebezpečenstvá pasívneho fajčenia a bráňte nielen seba ale blízkych okolo nás!
Medzinárodný deň rómskeho jazyka
Kultúrnu rozmanitosť tvorí aj jazyková pestrosť. Túto jazykovú pestrosť si v novembri európska a slovenská verejnosť pripomína aj Medzinárodným dňom rómskeho jazyka. Rómčina ako jazyk Rómov žijúcich v Európe bola oficiálne uznaná v roku 1971. Bohatosť a rôznorodosť rómskeho jazyka dokazuje množstvo dialektov s viacerými subdialektami. Aj my sme si so žiakmi našej školy tento deň oživili rôznymi aktivitami a to: čítaním kníh v rómskom jazyku, hraním rómsko-slovenského pexesa a pracovnými listami s danou tematikou. Žiaci piateho ročníka si na hodine náboženstva rozšírili tému “Otče náš” po starosloviensky o rómsky. Jedna zo žiačok doniesla BIBLIU z ktorej si čítali v ich rodnom jazyku. A práve takto sa Rómčina, ktorou sa hovorí po celom svete, storočia uchováva a odovzdáva z generácie na generáciu ústnou formou.
Ďakujeme / Paľikerav
5
Vianočná kvapka krvi
Už o 3 týždne náš čaká učiteľská kvapka krvi 16. December 2024. ZŠ Chminianske Jakubovany 270. Ktorá sa uskutoční v spolupráci s Národná Transfúzna Služba SR. Prines svoj dar ktorý ťa nič nestojí no znamená úplne všetko. "DARUJ KRV, ZACHRÁŇ ŽIVOT" Od skorého rána sú všetci darcovia vítaní, aby prišli a svojou kvapkou krvi pomohli tým, ktorí to naliehavo potrebujú. Nezabudnite: Prineste si so sebou občiansky preukaz. Každý z nás môže byť v situácii, keď bude krv potrebovať. Tým, že darujete, pomáhate vytvárať zásoby pre tých, ktorí ju potrebujú najviac..
Bubnovačka 2024
V hlasnom rytme bubnov zaznela aj na našom školskom dvore 19.11.2024 od 10:00 do 11:00 hod. myšlienka podujatia "Aby bolo deti lepšie počuť”. Touto aktivitou sme chceli upozorniť na dôležitosť ochrany deti pred násilím a potreby včasnej prevencie.
Okrem samotného bubnovania sme využili podporné aktivity k téme prevencie násilia. Žiaci prvého stupňa si pozreli zaujímavé videá - Kozmove dobrodružstvá. Preventívny program Kozmo a jeho dobrodružstvá je nástroj, vďaka ktorému je možné s deťmi hovoriť o témach násilia a šikany zážitkovou formou. Program obsahuje aj omaľovánky mimozemšťanov, ktoré si deti vymaľovali. So žiakmi druhého stupňa sme sa započúvali do pripravených podcastov Bez modrín a diskutovali sme o predložených témach. Ozrejmili sme si rôzne formy násilia páchané na deťoch a vysvetlili sme si čo robiť, ak sme sa stali obeťou násilia. V závere sme využili metodický materiál - Ja mám práva, ty máš práva, ktorý obsahoval aj tzv. Pas na cestu za mojimi právami. Pas previedol žiakov základnými krokmi na zvyšovanie právneho povedomia u detí. Predstavili sme si aj pieseň a videoklip Aby bolo deti počuť, ktorý pre všetky deti zložil a spolu s bubeníkmi zo ZŠ Park Angelinum nahral Ivan Timko zo skupiny NO NAME.
9
Florbal - turnaj
Dňa 19. novembra 2024 sa uskutočnil okresný turnaj vo florbale pre základné školy, kde sa stretli tímy zo šiestich škôl z nášho okresu. V skupine F sa zúčastnili tieto školy: Sibírska, Tuhrina, Važecká, Gorazda, Chminianske Jakubovany a Evanjelická škola. V skupine A sa stretli školy Chminianske Jakubovany, Gorazda a Tuhrina.
Výsledky zápasov v skupine A:
- Chminianske Jakubovany vs. Gorazda – 2:3
- Tuhrina vs. Chminianske Jakubovany – 0:3
- Chminianske Jakubovany vs. Evanjelická škola – 1:2
Naša škola v skupine skončila na 2. mieste, čo nám umožnilo postúpiť do ďalšieho kola. V boji o postup do finálovej fázy sme tesne prehrali s Evanjelickou školou s výsledkom 1:2. Naši žiaci sa naozaj snažili a dali do hry všetko, čo mohli. Avšak pod tlakom, keď sa rozhodovalo o postupe, bolo pre nich ťažké ovládať svoje emócie, čo viedlo k niekoľkým chybám, ktoré nakoniec rozhodli o našej prehre. Napriek tomu, že sme na postup nemali šťastie, môžeme byť na náš výkon hrdí, pretože sme bojovali do posledného momentu a ukázali veľkú odhodlanosť.
Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporovali, a gratulujeme víťazom turnaja. Tešíme sa na ďalšie turnaje a veríme, že naše zručnosti a výkony budú čoraz lepšie.
7
Deň otvorených dverí na SOŠ technickej
Dňa 14.11.2024 a žiaci 8. a 9. ročníka našej školy zúčastnili Dňa otvorených dverí na Strednej odbornej škole technickej. Oboznámili sa s odbormi, ktoré táto škola ponúka, prezreli si priestory školy, ktoré sa im veľmi páčili. Vyskúšali si vedomostný kíz, lezenie po lezeckej stene a niektoré činnosti z remesiel. Už teraz sa niektorí naši žiaci tešia, že v prípade prijatia budú navštevovať túto strednú odbornú školu.
6
Záložka do knihy spája školy
15. ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy sa niesol v téme zvieratiek ,,Od mravca po veľrybu“. Našou partnerskou školou tento rok bola škola z Českej republiky – Holubice. Holubice sú dedinka v okrese Vyškov v Juhomoravskom kraji. Základnú školu v súčasnosti navštevuje 106 žiakov. Na hodinách vlastivedy a geografie sme si túto školu spolu s deťmi vyhľadali na mape. Táto škola je od našej vzdialená viac ako 300 km. Na hodinách literatúry a výtvarnej výchovy sme si počas mesiaca október vyrábali záložky rôznymi technikami. Viac ako 150 kusov záložiek a prezenty v podobe knihy o meste Prešov a našej ZŠ, kľúčenky, perá, nákrčníky a i. urobí radosť žiakom v Holubiciach.
11
Preventívne aktivity v spolupráci s Centrom poradenstva a prevencie Prešov
Dňa 12.11.2024 sa na našej škole realizovali preventívne aktivity v spolupráci s Centrom poradenstva a prevencie Prešov. Preventívne aktivity boli zamerané na prevenciu šikanovania, kyberšikanovania a na oboznámenie sa so zásadami zdravého životného štýlu, poruchami príjmu potravy a body shaming. Cieľom preventívnych aktivít bolo podporiť vytváranie bezpečného a zdravého prostredia na našej škole.
Čarovná jeseň
Tak ako jeseň hýri farbami, tak aktivitami hýrilo naše vyučovanie. Farby a dary jesene sme tentokrát využili na zaujímavé blokové zážitkové učenie v prvých ročníkoch. Veď čo môže byť lepšie, ako zapojiť do práce všetky zmysly? Vyučovanie vysvetľovaním sme nahradili manipulačnými činnosťami a žiaci si tak na pripravených aktivitách mohli prakticky precvičiť grafomotoriku, matematiku, slovenský jazyk aj prvouku. A na záver si ešte pochutnať na jesenných plodoch.
39
Preventívno-bezpečnostná akcia
Dňa 24.10.2024 sa na Základnej škole Chminianske Jakubovany uskutočnila preventívno-bezpečnostná akcia zameraná na prevenciu drogovej problematiky. Akcia bola realizovaná v spolupráci s políciou a zúčastnili sa jej aj psovodi so služobnými psami.
Cieľom akcie bolo zvýšiť povedomie žiakov o nebezpečenstvách spojených s užívaním drog a zabezpečiť bezpečné prostredie v škole. Počas akcie prehľadal psovod so psom priestory školy, čím sa posilnila bezpečnostná atmosféra.
Žiaci sa dozvedeli o rôznych formách drog a ich negatívnych účinkoch na zdravie. Akcia bola koncipovaná ako preventívny krok, ktorý má za cieľ predchádzať problémom spojeným s užívaním drog medzi mladými ľuďmi.
Účastníci akciu pozitívne prijali a prejavili záujem o ďalšie vzdelávacie aktivity v tejto oblasti. Zároveň sa zdôraznila dôležitosť spolupráce školy a polície pri zabezpečovaní bezpečnosti žiakov.
Tento typ akcií je pre školu veľmi dôležitý a pomáha vytvárať informovanú a bezpečnú školskú komunitu.
7
Deň jabĺk
„Každý deň jablko, od lekára ďaleko“
21. októbra si žiaci našej školy pripomenuli Deň jabĺk. Sú neodmysliteľnou súčasťou jesenného obdobia. Jablká vnímame ako niečo úplne bežné, hoci sú najcennejšie z ovocia. Jablko sprevádza človeka už od Adama a k nášmu zdraviu prispieva už tisícky rokov. Nové výskumy odhaľujú podrobnosti zloženia jabĺk, ako aj ich pozitívny vplyv na zdravie človeka. Ich dostatočnou konzumáciou prispievame k správnej starostlivosti o vlastné telo. Predchádzame tak obezite a rôznym iným chorobám. V rámci dňa jabĺk sme so staršími žiakmi vyrábali jabĺčka rôznymi technikami, sledovali prezentácie o jabĺčkach, riešili rôzne jabĺčkové úlohy. Mladší žiaci spievali pesničky o jabĺčku, dozvedeli sa z akých častí sa jablko skladá a aké dôležité vitamíny pre človeka obsahuje. Žiaci získali nové informácie, zabavili sa, spievali o jablku, ochutnali jablkové koláče a na záver si pripili jablkovým džúsom. Žiakom sa zábavný a chutný jablkový deň veľmi páčil.
2
Učiteľ ako vzor
Koniec októbra so sebou priniesol prvé stretnutie našich ôsmakov v rámci projektu Učiteľ ako vzor. Na stretnutie so žiakmi zavítal náš bývalý kolega Martin Birkner, ktorý je zároveň autor tejto myšlienky ako predstaviť trocha zo svojho životného príbehu žiakom a možno sa stať pre nich aj zdrojom inšpirácie.
Prostredníctvom prezentácie mali žiaci aj vizuálnu možnosť nahliadnuť na dôležité momenty z jeho života, ktoré mali vplyv na jeho ďalšie osobné smerovanie. Nechýbalo ani predstavenie toho každodenného, čo musí človek zvládať, ako aj záľub, ktoré sú tým príjemným spestrením a obohatením nášho života.
Žiaci dostali priestor na chvíľu sa zamyslieť a popremýšľať o tom kam, a akým smerom by sa mal uberať ich budúci život. Pre každého z nás je otvorený celý svet a svoj život si manažujeme len my sami, nik iní.
2
20. október - Deň stromov
"Deň stromov“ patrí k dňom, o ktorom sa veľa nehovorí a nepíše. V našej „Zelenej“ škole, je však tento deň veľmi významný. Už aj naši malí tretiaci vedia, aké sú pre nás stromy dôležité, akú funkciu plnia, aký majú význam pre náš život. Našich žiakov učíme, ako majú stromy chrániť, ako je potrebné sa k stromom správať. Preto sme tento deň žiakom 1.stupňa pripravili vyučovanie na ktoré len tak skoro nezabudnú a prepojili teóriu s praxou. Vyučovanie malo teoretickú ale aj prakticko-zábavnú časť. V praktickej časti sme sa rôznymi zábavnými aktivitami dozvedeli a zopakovali si, aké stromy a kríky rastú v našej blízkosti, ako sa o nich staráme. Ďalšia časť vyučovania bola zábavnejšia, lebo sme v areáli našej školy spoločne vysadili ihličnany. Sú to prvé stromčeky naších detí.. Náš školský dvor bol hneď krajší a zároveň sme poupratovali jeho okolie. Takto spokojní a veselí sme sa vrátili do školských lavíc.
14
Skrášlenie školy
Na stenách našej školy boli rôzne maľby, ktoré však už časom vybledli a stratili lesk. Keďže našim žiakom záleží na tom, aby škola a jej okolie bolo upravené, pustili sa v rámci techniky a environmentálnej výchovy do jej obnovy. Prvým krokom bolo opracovať steny brúsnym papierom, aby boli hladké a zbavené nerovností. Žiaci sa s chuťou pustili do práce, trpezlivo brúsiac každú časť, až kým stena nebola pripravená. Keď skončili, prišiel čas na maľovanie. Siedmaci obnovovali pôvodnú maľbu, ktorá zobrazovala veľkú zemeguľu, farebnú dúhu a rozkvitnuté kvety. Pridali aj vlastné detaily, aby obraz ožil novými farbami. Postupne sa steny školy menili na živé, pestrofarebné plátno, ktoré znovu žiarilo ako kedysi. Učiteľka ich pochválila za ich dôkladnosť a tvorivý prístup, a žiaci boli hrdí na výsledok svojej práce.
10
Medzinárodný deň stromov
Aj žiaci druhého stupňa našej školy oslávili Medzinárodný deň stromov zaujímavými aktivitami, ktoré posilnili ich vzťah k prírode a pomohli im lepšie pochopiť dôležitosť stromov v našom ekosystéme. Na začiatku dňa sme sa vybrali na exkurziu do blízkeho lesa, kde sa žiaci učili rozpoznávať rôzne druhy stromov. Učiteľka im podrobne vysvetlila, ako rozpoznať stromy podľa ich listov, kôry a plodov. Žiaci sa aktívne zapájali do diskusií a kládli zvedavé otázky o významných funkciách stromov v ekosystéme, ako sú produkcia kyslíka, poskytovanie tieňa a domov pre rôzne živočíchy. Tento zážitok im pomohol lepšie pochopiť, akú dôležitú úlohu stromy hrajú v našich životoch. Po návrate do školy sme sa pustili do tvorby umeleckých diel z prírodných materiálov. Žiaci využívali listy, vetvičky a šišky na vytvorenie pestrofarebných koláží a obrazov a výsledkom boli krásne umelecké diela, ktoré teraz zdobia naše školské priestory. Žiaci sa pri tejto aktivite zabávali a zároveň rozvíjali svoju kreativitu. Následne sme sa venovali písaniu básní a príbehov o stromoch. V skupinách žiaci dostali za úlohu napísať krátku báseň alebo príbeh, ktorý oslavuje stromy a ich krásu. Na záver sme usporiadali environmentálnu výzvu, v ktorej žiaci prichádzali s vlastnými nápadmi na ochranu stromov a prírody. Každý z nich navrhol aspoň päť spôsobov, ako môže prispieť k ochrane životného prostredia – od jednoduchých činností, ako je separácia odpadu, až po rôzne iné aktivity, ako napr. sadenie nových rastlín. Tento proces rozšíril ich povedomie a zodpovednosť voči prírode. Celkovo bol tento deň plný zábavy, vzdelávania a tímovej práce. Žiaci si odnášali nielen nové vedomosti, ale aj silný pocit zodpovednosti za našu planétu a jej ochranu. Veríme, že tieto aktivity posilnili ich vzťah k prírode a povzbudili ich, aby sa stali aktívnymi ochrancami životného prostredia.
7