Dňa 20.12 sa konal na škole vianočný pingpongový turnaj, ktorý zorganizovali žiaci zo školskej rady. Pingpongového turnaja sa zúčastnilo 11 chlapcov a 5 dievčat zo 4., 5., a 6. ročníka. Spomedzi všetkých súťažiacich sa na treťom mieste umiestnili dvaja žiaci Klaudia Mirgová a František Horvát zo 6.A triedy. Do druhého miesta sa prebojoval Alex Horvát z 5.A triedy. Víťazom celého turnaja sa stal Dávid Horvát zo 6.A triedy. Žiaci si počas celého turnaja fandili a navzájom sa podporovali.
Beseda s príslušníkmi PZ
Dňa 12. decembra 2017 sa na Základnej škole Chminianske Jakubovany 270 uskutočnila beseda s príslušníkmi policajného zboru Slovenskej republiky v rámci školského projektu Bezpečnosť a prevencia podľa odporúčania POP na školský rok 2017/2018.
Cieľom tejto aktivity bolo rozprávať so žiakmi na tému porušovania ľudských práv, tému imigrácie, a taktiež rasovej a náboženskej znášanlivosti. Primeraným spôsobom zabezpečiť informovanosť žiakov o rizikách, že sa deti môžu stať obeťami sexuálneho zneužívania, vykorisťovania a detskej pornografie. Tiež oboznámiť žiakov s rizikami spojenými s užívaním návykových látok. Týchto tém sa aktívne a odborne ujali príslušníci Policajného zboru npor. Mgr. Mikuláš Lipták a por. Bohuš Pravda, ktorí žiakom veku primeranou formou priblížili uvedenú problematiku a riziká, ktoré ich môžu priamo ohroziť. V závere besedy so žiakmi aktuálne prebrali pravidlá pohybu chodcov v cestnej premávke, nakoľko sa väčšina žiakov denne presúva cestou do školy a zo školy po miestnej komunikácii. Keďže títo policajti majú na starosti miestny obvod, sú znalí komunitnej problematiky a dokázali žiakom fundovane odpovedať na konkrétne otázky týkajúce sa ich miesta bydliska.
Besedy sa aktívne zúčastnili žiaci VI.A triedy.
Mgr. Antónia Veliká - koordinátor prevencie
Misia modrá planéta
Tento rok sa naša škola - žiaci 3.B triedy zapojili do projektu Misia modrá planéta s Kozmixom. Tento projekt bol zameraný na enviromentálnu výchovu a obsahoval inovatívne vzdelávacie aktivity, kreatívnu hru a materiály, s ktorými naši žiaci pracovali.
Celý projekt obsahoval viac ako 50 aktivít, zameraných na vzťah človeka k životnému prostrediu. Na druhej strane, na základe získaných poznatkov žiaci vytvárali novú základňu na „ modrej planéte“. Počas všetkých týchto aktivít žiaci nadobúdali aj finančnú gramotnosť, pretože získavali za svoju prácu kredity, za ktoré kupovali jednotlivé časti základne. Koniec a záverečná fáza boli zamerané na to, že každý jeden tím dostal na starosť jednu Enviromisiu, s ktorou sa musel popasovať.
1Do galérie Misia modrá planéta boli pridané fotografie.
Osvetové stretnutie pre rodičov
Dňa 13. decembra 2017 sa v Komunitnom centre Chminianske Jakubovany 20 uskutočnilo osvetové stretnutie so zákonnými zástupcami žiakov Základnej školy Chminianske Jakubovany 270 v rámci projektu Škola otvorená všetkým.
Cieľom tejto aktivity bolo rozprávať s rodičmi na tému Školský systém v SR a Celodenný výchovno – vzdelávací systém. Primeraným spôsobom zabezpečiť informovanosť rodičov o jednotlivých stupňoch vzdelávania, o potrebe vzdelávania žiakov aj po skončení základnej školy. Oboznámiť rodičov s jednotlivými profesiami, ktoré môžu ich deti neskôr, po skončení odborného učilišťa, strednej školy vykonávať. Tiež oboznámiť rodičov s celodenným výchovno – vzdelávacím systémom na škole. Týchto tém sa aktívne a odborne ujala, Mgr. Mária Kollárová, školský špeciálny pedagóg v súčinnosti so školskou psychologičkou Mgr. Antóniou Velikou a asistentkami učiteľa: Mgr. Alenou Bačenkovou, Soňou Godlovou, ktorí rodičom primeranou formou priblížili uvedenú problematiku.
Okrem teoretických informácií sa rodičia aj prakticky zapojili do aktivít a to správnym priradzovaním odpovedí na hádanky o povolaniach a následne výrobou motivačného plagátu: Kam po skončení základnej školy?
V závere osvetového stretnutia so zákonnými zástupcami aktuálne prebrali v diskusii konkrétne otázky týkajúce sa povinnej školskej dochádzky, podpory detí v záľubách, ktoré sa prenášajú aj do ďalšieho smerovania a prípadného výberu ďalšieho štúdia a následného povolania.
Osvetového programu sa aktívne zúčastnili rodičia žiakov Základnej školy.
Mgr. Mária Kollárová – lektor osvetového stretnutia
1
Výtvarná súťaž - Komix (NP ŠOV)
11.12. sa naša škola – žiaci 3.B triedy zapojili do výtvarnej súťaže, ktorá bola vyhlásená v rámci implementácie NP ŠOV. Táto súťaž mala umožniť deťom ukázať ich šikovnosť, talent a zmysel pre humor. Cieľom bolo spracovať jeden z najpopulárnejších žánrov súčasnosti- komix.
4Do galérie Výtvarná súťaž - Komix (NP ŠOV) boli pridané fotografie.
Výtvarná súťaž o olympizme pre základné a stredné školy na tému „Olympijský oheň v nás“
8. decembra 2017 sa žiačka našej školy Jozefína Pokutová zo VI.A triedy zapojila so svojou výtvarnou prácou do výtvarnej súťaže na tému „Olympijský oheň v nás“, organizovanej Slovenským olympijským výborom na vyjadrenie podpory slovenským športovcom, členom Slovenského olympijského tímu na XXIII zimných olympijských hrách v Pjongčangu.
Martin Birkner
Spoznávame technické poklady našej histórie
Aj keď nám počasie nebolo príliš naklonené, sychravý a uzimený piatok 8.12.2017 sme využili na spoznávanie technických pokladov našej histórie. Žiaci šiesteho, piateho a štvrtého ročníka spolu s pedagógmi navštívili Národnú kultúrnu pamiatku Solivar, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. V súčasnosti tieto objekty spravuje Slovenské technické múzeum so sídlom v Košiciach.
1Prezreli sme si komplex technických objektov, pochádzajúcich prevažne zo 17. storočia, ktorý slúžil na čerpanie a varenie soli zo soľanky. Naše putovanie sme začali v budove gápľa, ktorý bol vybudovaný nad šachtou Leopold. Tu sme sa dozvedeli, aký ťažký bol život baníkov, dolujúcich „biele zlato“ v hĺbke až 150 metrov pod zemou. Ako sme mohli počuť, na stavbu tohto unikátneho technického zariadenia, ktoré je jedných z najväčších v strednej Európe, boli použité vychýrené kokošovské duby. Prezreli sme si rezervoáre soľanky – četerne i varňu František, kde sme si na základe dobových fotografií, ako aj prostredníctvom makiet jednotlivých objektov priblížili proces spracovania soli. Na záver sme si prezreli zrekonštruovanú budovu soľných skladov. V týchto priestoroch sú situované aj dve výstavy, ktoré sme navštívili. Prvá z nich s názvom Chlieb a hry dokumentuje prostredníctvom 30 veľkoformátových fotografií Rómov v umení a remeslách. Výstava s názvom Neznáme farby osobnosti je súborom zaujímavých portrétov, kde nájdeme aj rómske osobnosti ako Tony Gatlif či Esma Radžepova.
Počas exkurzie sa pred nami odhalili mnohé zaujímavosti o význame ťažby a spracovaní soli v prešovskom Solivare.
Bubnovačka a svetový Deň detí
Dňa 20.11 sa konal už 4. ročník bubnovačky " Aby bolo deti lepšie počuť " pri príležitosti 18. novembra - Európskeho dňa ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, 19. novembra - Svetového dňa prevencie týrania a zneužívania detí a 20. novembra - Svetového dňa detí vyhláseného organizáciou UNICEF, počas ktorého si svet pripomína prijatie medzinárodného Dohovoru o právach dieťaťa.
Myšlienkou Bubnovačky je „Aby bolo deti dobre počuť“, preto sa do projektu zapojila celá škola (deti, učitelia, rodičia i ďalší dospelí), ktorá bubnovala na všetko, čo vytvára ten najväčší hluk (hudobné nástroje, vedrá, hrnce, varechy, plastové fľaše).
V tento deň sme sa taktiež zapojili do aktivity svetového dňa detí, kde žiaci 5. a 6. ročníka mali možnosť poslať každému dieťaťu na svete svoje prianie, ktorým vyjadrili svoju podporu a záujem.
Informačná kampaň o kompostovaní
Workshop, rozhlasové vysielanie, letáky, nástenka o význame a možnostiach kompostovania, informovanie o plánovanom založení kompostoviska na školskom pozemku.
Dňa 13.11.2017 bola realizovaná aktivita v rámci programu Zelená škola pod názvom Informačná kampaň o kompostovaní, podľa Environmentálneho akčného plánu platného pre našu školu na dvojročné hodnotené obdobie 2016-2018.
Cieľom aktivity bolo informovať žiakov a pracovníkov školy prostredníctvom rozhlasového vysielania, workshopu, informačných letákov a nástenky v priestoroch školy o možnostiach a význame kompostovania, ako aj o plánovanom založení kompostoviska na školskom pozemku v jari 2018. Aktivity sa zúčastnili členovia Kolégia Zelenej školy, ďalší žiaci školy, jeden rodič, jedna asistentka učiteľa a koordinátor programu na škole. Prostredníctvom rozhlasového vysielania boli žiaci a pracovníci školy oboznámení s pojmom kompostovanie, jeho zmysluplným využitím na škole a environmentálnym prínosom. Taktiež boli informovaní o plánovanom zriadení kompostoviska v areáli školy, pričom boli podnietení k tvorivým nápadom na jeho realizáciu. Počas vysielania boli do každej triedy školy distribuované informačné letáky na tému kompostovanie. Nasledoval workshop, na ktorom členovia kolégia prostredníctvom pripravených prezentácií informovali spolužiakov o tradícii a dnešných možnostiach zhodnocovania bioodpadu. Táto aktivita nebola kampaňou samotnou. Bola odrazovým mostíkom pre sériu ďalších činností, ktoré povedú k fungujúcemu kompostovaniu bioodpadu na škole a jeho zmysluplnému využitiu na školskom pozemku.
Našim cieľom je vychovať cieľavedomých, kriticky mysliacich mladých ľudí s environmentálnym cítením a k tomu nám pomáha aj realizácia takýchto aktivít.
8Koordinátor: PaedDr. Martin Birkner
Ornamentálna mapa Slovenska
Dňa 13.11. sa naša škola zapojila do medzinárodného školského výtvarného projektu Ornamentálna mapa Slovenska, ktorý spája deti a mládež na celom svete. Celý projekt má upozorňovať na význam kultúry, kultúrnosti a dobrých vzťahov - medzi národmi aj medzi sebou navzájom. Celý projekt „Ornamentálna mapa Slovenska“ je súčasťou medzinárodného integračného projektu Ornamentálna mapa sveta (“Ornamental Map of the World“), ktorý je zameraný na spoznávanie tradičných národných kultúr v kontexte ochrany svetového kultúrneho dedičstva. Mapa tvorená ornamentami bude symbolizovať nesmierne kultúrne bohatstvo a rozmanitosť kultúr na našej planéte. Mapa Slovenska vytvorená ako mozaika tradičných ornamentov bude spracovaná umelcami do podoby veľkoplošných obrazov „Krajina krásy“, a zároveň sa ornamenty natrvalo stanú súčasťou každej našej obce na Google Maps.
4
Ekoposter 2017
Dňa 13.11. sa žiaci 6.ročníka zapojili do výtvarnej súťaže Ekoposter 2017 s výtvarnou prácou: Sami si tvoríme svoju budúcnosť... Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a organizátorom Kvapka, nezisková organizácia. Poslaním a cieľom súťaže je podnecovať myslenie žiakov, aby videli, mysleli a konali ekologicky. Priviesť žiakov k prehodnocovaniu videného. Žiaci výtvarne vyjadrili svoj názor na stav životného.
autor: Daniela Žigová, Klaudia Mirgová 6.A - " Sami si tvoríme svoju budúcnosť..."
Keď vyrastiem budem...
Dňa 9. 11. 2017 sa žiaci 1.E, ŠKD a 4.B zúčastnili aktivity „Keď vyrastiem budem...“.
Žiaci svojimi slovami opisovali a pantomimicky znázorňovali rôzne povolania, napr. murár, pekár... Mladší žiaci hádali povolania z rôznych obrázkov, ktoré si po tom za odmenu vyfarbili. Nakoniec sme si zahrali hru o povolaniach. Vylosovali sme si kartičky, na ktorých boli rôzne povolania a inštrukcie, ako majú dané povolanie prezentovať. Kartičky na seba nadväzovali. Aktivita bola ukončená pesničkami o povolaniach.
Viac obrázkov si môžete pozrieť po kliknutí na našu galériu.
Vám, naši starkí (Mesiac úcty k starším)
Všetko najlepšie k sviatku! Týmto želaním sa začali oslavy mesiaca október ako mesiaca Úcty k starším. V tomto mesiaci si viac ako inokedy pripomíname našich starých rodičov. Slávnostnej chvíle sa zúčastnili naši starkí. Táto chvíľa bola príležitosťou, aby sme sa obzreli za minulosťou, pripomenuli si súčasnosť a tešili sa na to, čo ešte spolu prežijeme. Oslava vyvrcholila bohatým kultúrnym programom v podaní našich žiakov. Mnohé starké mali slzy dojatia v očiach, keď si prevzali darčeky od svojich vnúčat.
Teší nás, že si deti vážia svojich starých rodičov, ale hlavne, že sa s pokorou poďakovali za všetko, čo pre nich urobili a ešte stále robia.
06.11.2017 - Medzinárodný deň rómskeho jazyka
Pre Rómov na celom svete sú významné dva dátumy. Tým prvým je 8. apríl, kedy si pri príležitosti prvého celosvetového stretnutia Rómov v Londýne z roku 1971 pripomínajú Medzinárodný deň Rómov. Druhým významným dňom je 5. november. Rómovia si tento deň pripomínajú od roku 2009 a je oslavným dňom rómskeho jazyka. Je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvu na literatúru, film, divadlo, hudbu a tanec.
Jedným z cieľom našej školy je v rámci multikultúrnej výchovy budovať rómske povedomie a etnicitu žiakov. Náš „Rómsky deň“ sme začali rozhlasovým vysielaním, kde sme žiakov v krátkosti informovali o význame tohto dňa a popriali im, aby tento neobyčajný deň prežili so všetkým, čo im je blízke, so spoznávaním vecí a ľudí, ktorí sú hrdí na to, že sú Rómovia. Interaktívna prezentácia ich oboznámila s významnými rómskymi predstaviteľmi, spisovateľmi, umelcami, športovcami a politikmi. Svoj materinský jazyk si upevňovali čítaním rómskej rozprávky Deti slnka. Žiaci tak mali možnosť čítať rómsky text a následne porovnať preklad v slovenskom jazyku. Dozvedeli sa, že rómsky jazyk je znakom rómskej identity, príslušnosti k rómskej národnosti, čomu sa hovorí romipen. Romipen znamená byť hrdým na to, že som Róm, na svoj pôvod a na svoje korene. Je vyjadrením tradičných rómskych hodnôt, slušnosti, čestnosti a vzťahu k rodine.
Fotografie z tohto podujatia sú v našej galérii.
Mgr. Gabriela Priščáková
Svetový deň jabĺk 2017
Deň jabĺk sme si pripomenuli aj na našej základnej škole, a to v dňoch 20-24. októbra 2017. Na tento deň sa žiaci veľmi tešili pretože vedeli, že bude zaujímavý a plný prekvapení.
Žiaci sa aktívne zapojili do tvorivých aktivít, ktoré boli pre ne pripravené. Na hodine matematiky riešili jabĺčkové príklady, na slovenskom jazyku sme si spoločne prečítali rozprávku o jabĺčku a predstavili sme ti toto ovocie aj v iných rozprávkach a predstavili sme si aj Bibliu, v ktorej sa jablko spomína. Urobili sme si výstavku rôznych odrôd jabĺk, porozprávali sme sa čo všetko môžeme z nich pripraviť, a tiež ako pôsobí na naše zdravie. Nezabudli sme ani na ochutnávku tohto zdravého ovocia. Žiaci ochutnávali výživy a šťavy vyrobené z jabĺk.
Ďalej sme pokračovali na tvorivých prácach čo žiakov veľmi zaujímalo a tešilo. Začali ich skladaním puzzle v tvare jabĺk a jednotlivé jeho časti nakoniec vymaľovali a nalepili. Taktiež vyrábali papierové 3D jablká, ozdobili ich pozlátkom. Zhotovili aj košíky na toto ovocie, ktoré boli lepené z kartónov. Nakoniec sme si z týchto žiackych prác vyzdobili nástenku v triede ale aj interiér našej školy.
Fotografie z tohto skvelého dňa si môžete pozrieť v našej galérii.
Výtvarná súťaž "Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany"
Dňa 03.11.2017 sa naša škola zapojila do výtvarnej súťaže: Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany s témou "Akú záchranársku techniku som videl zasahovať a s čím by som pomohol ja". Poslaním súťaže je vykonávať osvetu civilnej ochrany a jej prepojenie s jednotným a európskym číslom tiesňového volania 112 vo vzťahu k verejnosti. Do súťaže sa deti zapojili v rámci II. kategórie- žiaci základných škôl I. stupňa.
Autorkou práce je Alexandra Holubová z III. B
Vianočná zbierka UNICEF
V dňoch 4-6. 12. 2017 sa naša škola zapojila do Vianočnej zbierky UNICEF 2017, ktorú organizuje Slovenský výbor pre UNICEF. Cieľom tejto zbierky bolo pomôcť deťom, ktoré čelia chudobe, hladu a chorobám v krajinách, v ktorých zúria humanitárne a potravinové krízy - akými sú Ukrajina, Jemen či Južný Sudán. Do vianočnej zbierky sme zapojili aj komunitné centrum, materskú školu, či obecný úrad v Chminianskych Jakubovanoch, ktorí nám prispeli ľubovoľnou čiastkou. Celková suma, ktorú sme vyzbierali je 37,67 €. V tento deň si aj naši žiaci zo žiackej školskej rady urobili poriadnu vianočnú náladu. Na škole to dýchalo Vianocami vo veľkom. Podával sa vianočný punč, niektorí žiaci zaspievali koledy, či zavinšovali nám.