1. júna 2017 žiaci našej školy oslávili svoj sviatok netradične – športom a tancom. Žiaci mali možnosť súťažiť v netradičných disciplínach. Pri plnení úloh však bola potrebná nielen sila a rýchlosť, ale aj um a trpezlivosť. Kto ich nemal, ten svoju šikovnosť využil pri tanci. Po hrách sa deti pustili do kreslenia kriedami na chodník. Keďže sa v tento deň na nás zo všetkých strán usmievali nielen šťastné detské tváre, ale aj slniečko užili sme si ho naplno. A aké by to bolo popoludnie, keby na ňom chýbali dobroty? Niečo nachystali starostliví učitelia a niečo zas deti získali za svoju šikovnosť. Verím, že v takejto nálade sa stretneme aj budúci školský rok.
Deň detí
Výtvarná súťaž "Together"
25.5.2017 sa naša škola zapojila do 16.ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže pre deti a mládež „ Together,“ s témou: „ Spolu.“ Centrum pre deti a mládež od roku 1971 každé 3-4 roky koná medzinárodnú umeleckú výstavu pre deti a mládež. Pozvánky boli rozposielané prostredníctvom fínskeho veľvyslanectva a ministerstva školstva SR. Cieľom výstavy je vytvoriť obrazy detí a zbierať vizuálny materiál pre deti a životné prostredie mladých ľudí v rôznych častiach sveta. Tému výstavy je kultúra a životné prostredie detí. V súčasnosti má archív približne 100 000 diel z približne z 130 krajín.
Výstavy sa mohli zúčastniť detí všetkých vekových kategórií a mladých ľudí po celom svete až do veku 18 rokov.
Výtvarné práce vypracovali žiačky 5.A triedy
Práce boli zaslané na adresu: Art Center for Children and Young People, Kankurinkatu 4-6, FI-05800 Hyvinkää, Finland
Malá finančná akadémia
Žiaci III.B sa pod vedením Mgr. Štefana Maľara a IV.A pod vedením Mgr. Bibiany Kučeravej zapojili do projektu Malá finančná akadémia prostredníctvom portálu Kozmix. Žiaci boli rozdelení do skupín, v každej skupine bol bankár, architekt a novinár. Počas troch týždňov si žiaci vyrobili svoje peniaze, ktoré nazvali „Jakubovianske toliare“. Plnili rôzne úlohy , ktoré sa týkali finančnej gramotnosti a za ktoré boli odmenení svojou vlastnou menou. Za tieto peniaze si potom skupiny kupovali budovy, z ktorých na konci projektu postavili mesto Jakubkovo. Prácu na tomto projekte si môžete pozrieť v tejto prezentácii: mala_fin._akad..pptx
Bábkové predstavenie - Šípková Ruženka
22. máj sa v našej škole niesol v divadelnom duchu, ktorý bol spestrením vyučovacieho procesu. Naši najmenší žiaci z nultých ročníkov (0. A; 0. B; 0. C) spoločne so svojimi kamarátmi z materskej škôlky mali možnosť zoznámiť sa s divadelným umením.
V priebehu štvrtej vyučovacej hodiny si pozreli divadelné predstavenie prešovského potulného bábkového divadielka Gašparko, ktoré sa nám predstavilo svojou adaptáciou rozprávky o Šípkovej Ruženke. Stvárnenie rozprávky sa nieslo v modernom duchu a bolo prispôsobené najmenším divákom. Žiaci sa tak oboznámili s dejom jednej z najznámejších klasických rozprávok, a taktiež spoznali jeden zo spôsobov vedenia bábok.
Deti a architektúra
Už po druhý krát sme sa zapojili do projektu Deti a architektúra, ktorého cieľom bolo naučiť našich žiakov formou kreatívneho e-learningového kurzu čo je architektúra, predstaviť im najznámejšie svetové architektonické diela, oboznámiť ich so zakladateľmi modernej slovenskej architektúry a s ich tvorbou, naučiť žiakov niečo o zelených budovách a o novej slovenskej architektúre po roku 1993. Zapojili sme sa aj do výtvarnej súťaže, v ktorej naša žiačka Radoslava Mirgová získala cenu časopisu ARCH. Veľmi sa tešíme a samozrejme Radke blahoželáme!
Detská atletika
Žiaci atletickej škôlky pri ZŠ Chminianske Jakubovany sa po druhý krát zúčastnili atletickej súťaže v Poprade, kde obsadili 1. miesto, ktoré im zaručilo postup do Šamorína na P-T-S.
Mám rád svoju školu
Dňa 09.05.2017 sa Základná škola Chminianske Jakubovany 21 zapojila do XX. ročníka výtvarnej súťaže Mám rád svoju školu organizovanej ZŠ- Šrobárova 20 Prešov. Žiaci mali možnosť prostredníctvom výtvarných prác stvárniť svoje predstavy na tému Prešov- rodné mesto. Autormi vybraných prác boli: Peter Žiga -III.A, Jakub Pokuta –III.A
Dňa 22.05.2017 prebehlo slávnostné vyhodnotenie súťaže na ZŠ- Šrobárova. Žiak III.A triedy našej školy Peter Žiga sa umiestnil medzi ocenenými v kategórii 1. stupeň so svojou výtvarnou prácou, na ktorej stvárnil erb mesta Prešov. Tešíme sa z jeho úspechu.
Ovocné džúsy a pyré v smart forme
Čo je zdravý životný štýl a ako vyzerá zdravá výživa? Tieto slovné spojenia už naši žiaci dôverne poznajú a vedia si na ne aj patrične odpovedať. Ale čo sú vitamíny v smart forme? To všetko sa dozvedeli prostredníctvom vzdelávacieho projektu „Džúsy a pyré“, ktorý prebiehal v tomto šk.roku. Hlavnou myšlienkou tohto projektu je nielen žiakom, ale aj ich rodičom ukázať, že tieto vitamíny sú dostupné po celý rok, ktoré nemusíme umývať ani čistiť, stačí otvoriť a skonzumovať. Džúsy a pyré sú veľmi pohodlnou formou vitamínov.
Výber potravín a spôsob stravovania je jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré ovplyvňuje zdravie mladého človeka.
Svetový deň rodiny
Dňa 15.mája si verejnosť po celom svete pripomína Svetový deň rodiny (World Family Day), ktorý bol vyhlásený Organizáciou spojených národov (OSN) v roku 1993.
Pre žiakov našej školy pripravili učitelia v tento deň rôzne aktivity formou projektového vyučovania, ktorými chceli pripomenúť nenahraditeľnú úlohu rodiny v spoločnosti. Žiaci získali rôzne poznatky a zručnosti z oblasti rodinných vzťahov, spoznali úlohu linky detskej istoty a naučili sa základné úkony starostlivosti o malé dieťa.
Celým zamestnaním sa nieslo motto: „Rodina je školou ľudskosti, v ktorej sa učíme vzájomnej láske, úcte a službe slabším. Preto je rodina nenahraditeľná.“
Týždeň modrého gombíka
Slovenský výbor pre UNICEF už po 13. raz organizuje celoslovenskú verejnú zbierku Týždeň modrého gombíka. Cieľom zbierky bolo zabezpečiť humanitárnu pomoc pre deti na Ukrajine, ktoré to potrebujú. Žiaci prostredníctvom videa mali možnosť vcítiť sa do situácie, ktorá pretrváva na Ukrajine od roku 2014. Aj naša škola sa zapojila do tejto zbierky a tak prispela určitou čiastkou, ktorú sme poslali slovenskému výboru pre UNICEF.
Školská hokejbalová a hokejová liga - 2. turnaj THP
Dňa 11.5.2017 sa na ihrisku za kostolom Krista Kráľa, Námestie Krista Kráľa 1, Prešov - Sekčov konal 2. kontrolný turnaj v regióne Prešov – TIPSPORT HOKEJOVÁ PRÍPRAVKA – sezóna 2017. Naši chlapci zvládli bravúrne tento turnaj a nedali šancu svojim protivníkom v obidvoch kategóriách.
Najlepším strelcom turnaja žiakov 3. a 4. ročníka ZŠ sa stal Peter Horváth z našej školy, ktorému sa v 3 zápasoch podarilo až 7x napnúť sieť súpera.
Účastníci:
ZŠ s MŠ Terňa
ZŠ s MŠ Šarišské Bohdanovce
ZŠ Široké
ZŠ Chminianske JakubovanyKonečné poradie turnaja žiakov 1. a 2. ročníka ZŠ:
1. ZŠ Chminianske Jakubovany..........5 bodov
2. ZŠ Široké.........................................4 body
3. ZŠ s MŠ Terňa.................................3 body
4. ZŠ s MŠ Šarišské Bohdanovce.......0 bodovKonečné poradie turnaja žiakov 3. a 4. ročníka ZŠ:
1. ZŠ Chminianske Jakubovany..........4 body
2. ZŠ Široké.........................................4 body
3. ZŠ s MŠ Terňa.................................2 body
4. ZŠ s MŠ Šarišské Bohdanovce.......2 bodyDržíme našim chlapcom prsty aj v ďalších zápasoch!
Týždeň hlasného čítania
Naša škola sa v mesiaci apríl zapojila do čitateľskej súťaži pod názvom „Týždeň hlasného čítania“, ktorú už po pätnásty krát organizuje nezisková organizácia pod názvom „Združenie Orava“. Myšlienkou tejto akcie je zblížiť svet dospelých so svetom detí prostredníctvom príbehov a rozprávok. Žiaci prostredníctvom toho mohli objaviť svet príbehov plných múdrostí, zábavy i poučenia.
Žiaci pracovali na hodinách slovenského jazyka s hracím plánom, ktorý bol rozvrhnutý do siedmich úsekov, ktoré predstavovali sedem dní. Každý deň počas jedného týždňa žiaci 20 minút čítali, vyfarbili jeden hudobný nástroj v orchestri a splnili jednu úlohu. Deti sa postupne zoznámili so siedmimi hudobnými nástrojmi. Tento rok deti zbierali jednotlivé písmenká, z ktorých na konci týždňa vyskladali správnu odpoveď. Písmenká boli porozhadzované, takže ich bolo treba zoradiť do správneho poradia, a tak získali správnu odpoveď.
Žiakom sa aktivity veľmi páčili, precvičovali si tak svoje čitateľské zručnosti a oboznámili sa s rôznymi druhmi kníh.
Pani učiteľky, ktoré celú túto aktivitu viedli rozdali žiakom certifikáty za úspešne zvládnutú úlohu.
Deň matiek
Žiaci našej školy využili mesiac máj k usporiadaniu milej slávnostnej besiedky pri príležitosti Dňa matiek. Deti pripravili na znak úcty program plný piesni, básničiek a tancov s poďakovaním za lásku a starostlivosť. Pri sledovaní programu sa tváre mamičiek rozžiarili šťastím i úsmevom a úsilie účinkujúcich odmenili dlhotrvajúcim potleskom. Bozky, objatia a vlastnoručne vyrobené drobné darčeky, ktoré od nich dostali, vtisli do nejedného oka mamičiek slzičku pri pohľade na šťastné a usmiate tváre svojich deti. Bolo to opäť jedno z našich vydarených podujatí v spolupráci s rodičmi.
Jakuboviansky slávik
Dňa 4. mája, Spojená škola Chminianske Jakubovany organizovala už 20. ročník speváckej súťaže s názvom "Jakuboviansky slávik". V tejto súťaži bolo zapojených 8 Špeciálnych škôl a 3 Základné školy z východného Slovenska. Do tejto súťaže sa zapojili aj žiačky našej školy z tretieho a z piateho ročníka. Adriana Lacková, žiačka tretieho ročníka sa predstavila na súťaži v kategórií ľudové piesne s piesňou s názvom „Pred našíma dzvermi“. Dajana Horváthová, žiačka piateho ročníka sa zúčastnila v dvoch kategóriách a to v ľudovej kategórií, s piesňou „Kukala pinka" a v rómskej kategórií, s názvom piesne „Nane coka". Obidve naše žiačky sa umiestnili na peknom mieste. Dajana Horváthová získala zlaté pásmo v oboch kategóriách a Adriana Lacková sa umiestnila s ľudovou piesňou v striebornom pásme. Naším žiačkam srdečné blahoželáme a prajeme veľa úspechov v dalších súťažiach.
Deň Slnka
Už staroveké národy uctievali Slnko ako božstvo. Slnko sa stalo symbolom vitality, života a znovuzrodenia. Staré slovenské príslovie zasa hovorí, že : „Kam nechodí Slnko, tam chodí lekár“. A preto si 3. mája pripomíname tento významný deň aj s našimi žiakmi. Pri príležitosti Dňa Slnka bola vyhlásená medzitriedna súťaž o najkrajšie slniečko v dostatočnom predstihu, tak aby mali jednotlivé triedy dostatok času na zhotovenie prác. Vyučujúci a triedni učitelia spolu so žiakmi v priebehu posledného aprílového týždňa vyrábali čo najzaujímavejšie slniečka. Kreativite sa medze nekládli. Žiaci spolu s pedagógmi využívali rôzne výtvarné techniky a použili druhovo rôznorodý materiál, pričom na zhotovenie niektorých prác bol použitý aj odpadový materiál. Pedagógovia následne zhotovené práce odovzdali a dnes zdobia vstupnú časť chodby našej školy. Porota, ktorá hodnotila výsledné práce, pozostávala z pedagógov a odborných zamestnancov našej školy. Každý z porotcov mohol udeliť svoj hlas piatim najzaujímavejším prácam. Získané hlasy pre jednotlivé triedy boli spočítané a zhotovil sa rebríček najkrajších prác. Výsledky súťaže boli vyhlásené v závere vysielania školského rozhlasu.
Jarné upratovanie okolia školy a obce
Aj tento rok sa naši žiaci spolu s pedagogickými zamestnancami podieľali na skrášľovaní okolia školy a obce, v ktorej sa naša škola nachádza. Spoločne sme vyzbierali odpadky, nachádzajúce sa v areáli našej školy, a postupne sme pokračovali až k centrálnej časti obce – obecnému úradu. Časť žiakov vyčistila breh miestneho potoka v strede obce. Starší žiaci vyčistili od odpadkov priľahlé svahy parkoviska, ktoré sa nachádza pred areálom školy, a následne vyzbierali odpad aj v okolí potoka. Naši prváci spolu s pedagógmi vyčistili od odpadkov časť obce v smere od školského areálu až po začiatok obce – miestna časť „Pri kríži“. Podarilo sa nám vyzberať viac ako štyri veľké vrecia odpadkov.
Odpad sme separovali (plasty, sklo a zmiešaný odpad). Spoločne sme sa pričinili o to, aby sme žili v krajšom a čistejšom prostredí a mali sme radosť z dobre vykonanej práce.
"Tatranskí rytieri"
Obec Chminianske Jakubovany leží v juhozápadnej časti Šariša, v západnej časti pohoria Šarišská vrchovina v nadmorskej výške 420 m.n.m. a preteká ním potok Jakubovianka. Od roku 2013 je neoddeliteľnou súčasťou obce naša škola, ktorej žiaci i pedagógovia pracujú v environmentálnych projektoch a veľmi aktívne sa podieľajú na skrášľovaní svojho okolia i prostredia celej obce.
Dňa 2. mája 2017 žiaci III.A triedy Základnej školy v Chminianskych Jakubovanoch zrealizovali aktivitu „Eko hliadka“ v rámci súťaže „Tatranskí rytieri“ pod heslom „Príroda nám a my prírode. Aktivity sa zúčastnilo trinásť žiakov triedy vo veku 9-13 rokov pod vedením triedneho učiteľa. Pri výbere možnej aktivity, ktorá by zodpovedala pravidlám súťaže, si žiaci spontánne vybrali čistenie potoka Jakubovianka a jeho blízkeho okolia. Reagovali tak na pálčivý problém, ktorým je jeho znečisťovanie rôznorodým odpadom nezodpovednými obyvateľmi. Počas dopoludňajších hodín vyčistili asi dvestometrový úsek toku a jeho brehov od plastových fliaš, igelitových vriec, papierov, kartónu a iného balastu, ktorý do krásneho prostredia porasteného zelenými vŕbami nepatrí. Táto aktivita nie je ojedinelou a žiaci triedy i celej školy sa pod vedením svojich učiteľov zúčastňujú na podobných činnostiach každoročne predovšetkým v jarnom a jesennom období.
Za maskota celej aktivity si žiaci zvolili postavičku „Jakubovianska vrbôčka“, ktorú stvárnili v podobe veľkopriestorového dreveného puzzle a do súťaže bola zaslaná v prevedení projektu „umelecký výtvor 2D alebo 3D“.
Škola v prírode
Aj tento rok žiaci tretích ročníkov absolvovali školu v prírode v Červenom Kláštore.
Deň Zeme
Prečo vlastne oslavujeme Deň Zeme? Lebo sme závislí od všetkých darov, ktoré nám Zem poskytuje. Tie nie sú nevyčerpateľné, práve naopak, sú obmedzené a je len na nás, ako ich dokážeme uchrániť aj pre budúce generácie. Plagáty pri príležitosti 47. výročia Dňa Zeme nás upozorňujú, že nielen ľadové medvede a tučniaky, ale všetky zvieratá potrebujú našu pomoc, aby si zachovali svoj prirodzený domov. Každý z nás je dôležitý a každý má tu svoju úlohu pri pomoci nášmu spoločnému domovu – Zemi.
Preto si aj my s našimi žiakmi každoročne pripomíname tento deň rôznymi aktivitami.
Žiaci nultých ročníkov posadili semienka letných rastlín, ktoré nám zaslala organizácia Strom života, jej členom sme prostredníctvom školského klubu Štyri ročné obdobia aj my. Úlohou žiakov bude následná starostlivosť o zasadené rastlinky.
Žiaci prvých ročníkov v tvorivých dielňach vyrábali ježka, pričom sa naučili používať odpadový materiál – stružliny z ceruziek, ten použili na zhotovenie pichliačikov a tela ježka.
Starší žiaci vytvárali plagát s názvom – Desatoro domácej ekológie. Oboznámili sa tak so základnými radami a zásadami, ktoré by mali platiť v ekologickej domácnosti. Žiaci mali možnosť lepšie si uvedomiť, aké dôležité je šetrné správanie k našej modrej planéte.
Žiaci vyrábali kvety z odpadového materiálu (prázdne obaly z plastových fliaš, papierové prepravky na vajíčka). Naučili sa tak, že všetko sa dá opätovne využiť a pri troche fantázie a vlastnej kreativity možno zhotoviť aj zo zdanlivo nepotrebného materiálu krásne veci, ako jarné narcisy s využitím prepravky na vajíčka, či namaľovať spodnú časť plastovej fľaše tak, že nám z nej vzniknú rôzne podoby kvetov.
Pri príležitosti Dňa Zeme si naši žiaci vyrobili z odpadového materiálu aj Separáčika - informáčka, ktorý ich informuje koľko plastových fliaš je potrebné na výrobu koberca, či mikiny.
"Akčný deň" v rámci projektu Jedlá zmena
Naša škola pracuje v programe Zelená škola už tretí rok a je našim cieľom, aby v tomto certifikačnom období, kedy je našou nosnou témou Odpad, sa aktívne podieľame aj na aktivitách projektu Jedlá zmena, ktoré máme zahrnuté vo svojom Environmentálnom akčnom programe.
Na 19. apríl 2017 sme pre žiakov školy, ich rodičov a pedagógov pripravili Akčný deň s týmto programom:
1. Environmentálny výučbový program- Mgr. Laura Martinková, Eviana n.o
2. Infostánok- informovanie o aktivitách v rámci projektu
3. Vieme, čo jeme a jedia aj naše oči- ochutnávka potravín od domácich výrobcov
V prvej časti programu Mgr. Laura Martinková prostredníctvom environmentálneho akčného programu uskutočnila so žiakmi a ich rodičmi aktivity zamerané na uvedomenie si pôvodu potravín, ktoré denne konzumujú, globálne súvislosti a environmentálny dopad na prírodu spojené s ich produkciou. Aktivity boli tiež zamerané na nakladanie s potravinovým i nepotravinovým odpadom a informovanie o spôsoboch jeho likvidácie, pričom boli zdôraznené možnosti jeho minimálnej produkcie a ekologického využitia.
Prostredníctvom infostánku koordinátor projektu PaedDr. Martin Birkner a členovia kolégia Zelenej školy informovali prítomných o aktivitách, ktoré v rámci projektu Jedlá zmena na škole prebiehajú podľa Environmentálneho akčného plánu a ktoré sú primárne zamerané na zníženie množstva potravinového odpadu na škole. Oboznámili ich s výsledkami prieskumu, ktorý na škole prebiehal v mesiaci marec 2017 a bol zameraný na zistenie presného množstva potravinového odpadu a tiež na druhy potravín, ktoré žiaci v strave preferujú a pripravovaných opatreniach zameraných na zníženie množstva produkovaného odpadu.
Posledná časť programu bola zameraná na estetické stolovanie a predovšetkým na možnosti prípravy chutnej bezmäsitej stravy a nápojov zo slovenských produktov od , pokiaľ možno, miestnych výrobcov. Ingrediencie tvorili bryndza, rôzne druhy syrov, maslo, vajíčka, čerstvé ovocie a zelenina, bylinky. Bol použitý porcelánový servis, kovové podnosy, sklenené džbány a poháre, ako aj kovový príbor, ktoré sú opakovane použiteľné a samé o sebe netvoria odpad. Na tejto časti Akčného dňa sa najaktívnejšie podieľali pedagogickí pracovníci Mgr. Katarína Olejňáková, Bc. Alena Hudáková a zástupkyňa rodičov Xénia Horváthová.
Akčný deň nebol prvou aktivitou svojho druhu na našej škole, vďaka ktorým sa viditeľne zlepšuje ekologické myslenie našich žiakov i pedagógov, ako aj tvár školy a jej okolia. Teší nás, že sa nám darí podnecovať k aktívnej spolupráci aj rodičov našich zverencov.