Naša škola pracuje v programe Zelená škola už tretí rok a je našim cieľom, aby v tomto certifikačnom období, kedy je našou nosnou témou Odpad, sa aktívne podieľame aj na aktivitách projektu Jedlá zmena, ktoré máme zahrnuté vo svojom Environmentálnom akčnom programe.
Na 19. apríl 2017 sme pre žiakov školy, ich rodičov a pedagógov pripravili Akčný deň s týmto programom:
1. Environmentálny výučbový program- Mgr. Laura Martinková, Eviana n.o
2. Infostánok- informovanie o aktivitách v rámci projektu
3. Vieme, čo jeme a jedia aj naše oči- ochutnávka potravín od domácich výrobcov
V prvej časti programu Mgr. Laura Martinková prostredníctvom environmentálneho akčného programu uskutočnila so žiakmi a ich rodičmi aktivity zamerané na uvedomenie si pôvodu potravín, ktoré denne konzumujú, globálne súvislosti a environmentálny dopad na prírodu spojené s ich produkciou. Aktivity boli tiež zamerané na nakladanie s potravinovým i nepotravinovým odpadom a informovanie o spôsoboch jeho likvidácie, pričom boli zdôraznené možnosti jeho minimálnej produkcie a ekologického využitia.
Prostredníctvom infostánku koordinátor projektu PaedDr. Martin Birkner a členovia kolégia Zelenej školy informovali prítomných o aktivitách, ktoré v rámci projektu Jedlá zmena na škole prebiehajú podľa Environmentálneho akčného plánu a ktoré sú primárne zamerané na zníženie množstva potravinového odpadu na škole. Oboznámili ich s výsledkami prieskumu, ktorý na škole prebiehal v mesiaci marec 2017 a bol zameraný na zistenie presného množstva potravinového odpadu a tiež na druhy potravín, ktoré žiaci v strave preferujú a pripravovaných opatreniach zameraných na zníženie množstva produkovaného odpadu.
Posledná časť programu bola zameraná na estetické stolovanie a predovšetkým na možnosti prípravy chutnej bezmäsitej stravy a nápojov zo slovenských produktov od , pokiaľ možno, miestnych výrobcov. Ingrediencie tvorili bryndza, rôzne druhy syrov, maslo, vajíčka, čerstvé ovocie a zelenina, bylinky. Bol použitý porcelánový servis, kovové podnosy, sklenené džbány a poháre, ako aj kovový príbor, ktoré sú opakovane použiteľné a samé o sebe netvoria odpad. Na tejto časti Akčného dňa sa najaktívnejšie podieľali pedagogickí pracovníci Mgr. Katarína Olejňáková, Bc. Alena Hudáková a zástupkyňa rodičov Xénia Horváthová.
Akčný deň nebol prvou aktivitou svojho druhu na našej škole, vďaka ktorým sa viditeľne zlepšuje ekologické myslenie našich žiakov i pedagógov, ako aj tvár školy a jej okolia. Teší nás, že sa nám darí podnecovať k aktívnej spolupráci aj rodičov našich zverencov.