Pri príležitosti 12. ročníka Medzinárodného dňa školských knižníc sme usporiadali pre žiakov našej školy výnimočný školský deň trochu inak, než ako sme zvyknutí. Celý náš pedagogický zbor na čele s pani riaditeľkou aktívne pracoval a pripravoval program pre našich žiakov. Na začiatku dňa koordinátorky tohto podujatia pripravili vo vestibule školy výstavku kníh a časopisov zo školskej knižnice. Po príchode žiakov do školy ich privítali prostredníctvom rozhlasového vysielania a oboznámili ich s tým, aký je deň a s priebehom programu celého dňa. Žiaci sa rozdelili do tried, kde ich čakali pripravené úlohy. Vyučujúci učitelia žiakom na úvod hodiny pustili rozprávku na interaktívnej tabuli, s hovoreným a písaným textom. Každý ročník mal pripravenú inú rozprávku. Nulťáci a druháci počúvali rozprávku O troch prasiatkach, prvákom sme pustili rozprávku o Snehulienke a siedmich trpaslíkoch a tretiaci si vypočuli rozprávku o Perníkovej chalúpke. Po vypočutí rozprávky nasledoval rozhovor – čo sa im v rozprávke páčilo resp. nepáčilo, aké postavy v rozprávke vystupovali a pod. Na záver mali pripravené didaktické hry (pexesá, omaľovánky) spojené s vypočutou rozprávkou. Okrem toho, boli pre každú triedu pripravené aktivity aj vo vestibule školy. Na druhej vyučovacej hodine nulťáci maľovali obrázok z rozprávky O troch prasiatkach a druháci tvorili plagát Z rozprávky do rozprávky = žiaci dostali obrázky s rozprávkovými postavami, ktoré si vyfarbili a postupne nalepili na plagát. Na tretej vyučovacej hodine hrali prváci rozprávkové pexeso priamo na stole vo dvojiciach a tretiaci lúštili rozprávkovú tajničku, ktorú zvládli na výbornú. Medzinárodný deň školských knižníc sme na našej škole spojili aj s pasovačkou našich žiakov, ktorí k nám nastúpili do 0. ročníka. Žiakov sme pasovali v princeznovskom kostýme a odovzdali sme im Pamätné listy. Veľmi sa im to páčilo a tak pozvali princeznú aj na ďalšie stretnutie.
Novinky
Medzinárodný deň školských knižníc
,,Úvodný seminár projektu Jedlá zmena“
Dňa 27.10.2016 sa členovia kolégia Zelenej školy Ivana Holubová a Adrián Lacko spolu s koordinátorom programu PaedDr. Martinom Birknerom zúčastnili na úvodnom seminári projektu Jedlá zmena vo Výmenníku Obrody v Košiciach.
Seminár viedli Paulína Urdová a Laura Martinková z tímu Zelenej školy. Druhá z menovaných bude zároveň konzultantkou našej školy pre Jedlú zmenu- projekt v rámci programu Zelená škola, do ktorého sme boli vybraní na základe motivačného listu ako jedna z päťdesiatich škôl v rámci Slovenska. Žiaci sa aktívne zúčastnili aktivít, ktoré boli zamerané predovšetkým na estetické, environmentálne, etické a ekonomické aspekty pôvodu a nakupovania potravín. Ďalej boli prítomní oboznámení s aktivitami, ktoré ich v rámci programu čakajú a ich zakomponovaní do environmentálneho akčného plánu Zelenej školy pre nasledujúce dvojročné obdobie. Najbližšie realizovanou aktivitou, ktorá sa má uskutočniť do 10.12.2016, bude Globálne varenie pod profesionálnym vedením regionálnych koordinátorov.
Vďaka tomuto semináru získali zúčastnení informácie o základných myšlienkach programu a jeho zameraní.
Záložka do knihy spája školy
V mesiaci október sa naša škola zapojila do projektu "Záložka do knihy spája školy 2016". Touto cestou nám bola pridelená partnerská základná škola (ZŠ Kanianka). S partnerskou školou sa nám spolupracovalo veľmi dobre, ich žiakom sme poslali 100 kusov záložiek a taktiež aj nejaké darčeky. Pri výrobe záložiek sme si hodiny slovenského jazyka a literatúry spríjemnili čítaním rozprávkových kníh.
"Naši susedia a my"
Žiaci našej základnej školy vycestovali do krajín svojich rovesníkov z Poľska a Maďarska. Umožnil im to projekt "Naši susedia a my", na ktorý škola získala finančný príspevok MŠVVaŠ SR z rozvojového programu Podpora výchovy a vzdelávania mládeže.
Projekt sa začal výtvarným zmeraním síl pod názvom Kde žijem – kde žiješ. Otvorenie výstavy a vyhodnotenie detských diel prebehlo 13. októbra 2016. Súťaže sa mohli zúčastniť deti a mládež vo vekových kategóriách od 6 do 9 a od 10 do 14 rokov. Témy prác boli rozdelené do dvoch okruhov. Prvým bola kresba, maľba, grafika, kombinovaná technika obrazu svojej obce, mesta, jeho prírodných krás, osobitostí, osobností a podobne. Druhým zhotovenie videa alebo fotografie mesta a jeho prírodných krás.
V tvorivých dielňach žiaci odprezentovali kultúru, umenie a históriu svojej krajiny. V rámci medzinárodnej kampane FARE Football People action weeks 2016 pod záštitou a s finančnou podporou Prešovského samosprávneho kraja z programu Šport pre všetkých zas odohrali medzinárodný futbalový turnaj.
Po vyhodnotení prác a športových úspechoch už našim žiakom nič nebránilo v tom. aby vycestovali do Poľska a Maďarska, aby spoznali niečo z tamojších mravov a spôsobu života. Oboznámili sa tam s typickými maďarskými ľudovými hrami bigézés, patkódobás, kerékhajtás a tradičnými kolektívnymi hrami kápolna, ugróiskola, gumizás, danczúrozás, či tyukozás. V meste Nyirtelek sa zúčastnili národných osláv a pozreli si, ako sa spracúva hrozno a vyrába mušt v známej vinárskej oblasti Tokaj. Ako sa vyrába čokoláda vo veľkom, spoznali v čokoládovni v Szerencsi.
V Poľsku navštívili včeliu farmu a múzeum včelárstva, kde sa zoznámili s tradičnými technikami spracovania včelích produktov. V kultúrnom centre mesta sa pod odborným vedením lektorov naučili tradičný poľský tanec Mazurka. Absolvovali tiež prehliadku mesta Grybow a jeho historických pamiatok.
Cieľom projektu je aj vytvorenie virtuálnej knihy prostredníctvom programu eTwinning žiakmi ZŠ Chminianske Jakubovany, žiakmi z Nyirteleku /HU/ a z Grybówa /PL/, ktorej obsahom bude charakteristika daného regiónu v ktorom žiaci žijú, odporúčania pre dospelých z pohľadu žiakov.
Naši žiaci vytvoria aj tlačovinu, ktorá predstaví obec Chminianske Jakubovany. Spoločnými podujatiami tak najmenší prispeli k upevneniu vzťahov medzi Slovákmi, Maďarmi a Poliakmi.
"Zober loptu, nie drogy"
Aj žiaci našej školy sa zapojili do projektu "Zober loptu, nie drogy". Futbalové zápasy prebehli v dobrej nálade. Výsledky si môžete pozrieť tu:
http://www.zoberloptu.sk/article/?id=2108&webTitle=chminianske-jakubovany-futbal-vysledky
"Týždeň sezónnej/regionálnej/bio kuchyne“
V rámci Týždňa sezónnej/regionálnej/bio kuchyne sme realizovali prezentáciu a ochutnávku jedál pripravených pedagógmi, žiakmi spolu s pedagógmi a rodičmi žiakov. Všetky pokrmy boli pripravené prevažne z ingrediencií, ktoré nepochádzali z pultov predajní, ale boli dopestované a spracované svojpomocne. Na slávnostne prestretej tabuli so sviečkami sa objavilo čerstvé ovocie, zelenina, orechy, rôzne šaláty, domáci med s dlhodobou tradíciou v našej obci, ale i placky podľa špeciálneho rómskeho receptu, či chutne upečené domáce klobásky. Každý dostal priestor na prezentáciu ním pripraveného jedla a jeho prezentáciu. Indikátorom kvality a chuti exponátov boli prázdne taniere, tácky a misky po ochutnávke, ktorou sme akciu zakončili.
Zelená škola - "Slávnostná certifikácia"
Dňa 05. októbra 2016 sa koordinátor programu Zelená škola PaedDr. Martin Birkner a členka kolégia Zelenej školy Bc. Alena Hudáková zúčastnili ako zástupcovia Základnej školy, Chminianske Jakubovany 21 na slávnostnej certifikácii, ktorá sa konala v dome kultúry Zelený háj v Bratislave.
Na tomto podujatí prevzali pre školu certifikát za úspešnú realizáciu metodiky „7 krokov“ a environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými aktivitami školskej komunity.
Martin Birkner bol tiež ocenený ako jeden zo štyroch finalistov ceny za environmentálnu výchovu Živel v roku 2016 v kategórii Cena pre pedagóga. Akciu moderoval Mirec Babják a prebehla vo veľmi slávnostnej atmosfére, čo podporila svojimi skladbami aj hudobná skupina Longital. Prostredníctvom videoprojekcie sa účastníkom prihovoril prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.
Školu jej zástupcovia prezentovali prostredníctvom modifikovaného loga Zelenej školy a fotografií z činností kolégia.
Akčné týždne FARE - Futbalový turnaj
10:00 hod.
Football People
Futbalový turnaj s medzinárodnou účasťou žiakov z Maďarska a Poľska
Akčné týždne FARE 2016 - Vernisáž
13:00 hod.
Vernisáž
Základná škola Chminianske Jakubovany predstaví vytvorené práce talentovaných žiakov zapojených do projektu ,,Naši susedia a my".
Svetový deň mlieka
V stredu 28. septembra 2016 si žiaci našej školy, rovnako ako mnohé školy na Slovensku, pripomenuli Svetový deň mlieka na školách.
Svetový deň mlieka v školách je medzinárodnou každoročnou udalosťou podporovanou a propagovanou od roku 2000 Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo. Mlieko a mliečne produkty pomáhajú naplniť požiadavky na plnohodnotnú výživu rastúceho organizmu. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka v školách. Je to spôsob, ako sa zamerať na pomoc deťom, zvýšiť ich povedomie, upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti.
Tento deň sa začal rozhlasovým vysielaním a pokračoval rôznymi aktivitami v rámci projektového vyučovania. Pre najmenších žiakov bola pripravená prezentácia „Cesta mlieka.“ Tu si mohli žiaci pozrieť ako sa získava mlieko a jeho ďalšie spracovanie a čo všetko sa z neho vyrába. Pomocou riadeného rozhovoru si celý postup zopakovali a nakoniec si vyfarbili rôzne omaľovánky so zvieratkami, ktoré produkujú mlieko. Pre niektoré prvé ročníky boli pripravené rozprávky, kde si mohli vypočuť, aké je mlieko zdravé a vidieť rozdiely v zdravom a nezdravom stravovaní a dozvedieť sa prečo sú zdravé potraviny pre človeka také dôležité. Taktiež realizovali aktivity, pripravené na interaktívnej tabuli. V 1. E za pomoci pani učiteľky žiaci zhotovili hrnček plný mlieka, na ktorého výrobu použili viečka z jogurtov. Druhé ročníky si tento deň pripomenuli kreatívnym tvorením loga na školské mlieko a zaujímavými pracovnými listami a tiež online ovečkovým pexesom. Tretiaci si pochutnávali na mliečnych výrobkoch a tiež svoje vedomosti dali na papier v podobe pracovného listu. Úlohou štvrtákov bolo vytvoriť krátku báseň alebo príbeh o zdraví. A pre najstarších žiakov školy bol pripravený kvíz pozostávajúci z rôznych otázok týkajúcich sa mlieka a mliečnych výrobkoch, o zdraví a obezite a slúžil na overenie vedomostí o tejto téme.
Všetci žiaci sa na tento deň veľmi tešili, pracovali s nadšením a vytvorili kreatívne práce a výrobky na oslavu školského mlieka. Práce žiakov zdobia nielen interiér našej školy, ale budú použité na zhotovenie spoločného leporela.
Ochrana človeka a prírody
Dňa 12.9.2016 prebehla v piatom ročníku teoretická časť Ochrany človeka a prírody, ktorú počas prvých 4 vyučovacích hodín viedol Mgr. Vladimír Chovanec. Žiaci piateho ročníka sa spoločne snažili vojsť do tajov pohybu a pobytu v prírode, dopravnej, zdravotnej výchovy, ako aj bezpečného správania sa v škole, v triede, na školskom ihrisku, na školskom dvore. Celá akcia prebehla za aktívnej účasti žiakov, ktorí si osvojili nové poznatky a vedomosti.
Európsky deň jazykov
Európsky deň jazykov 26. september si pravidelne pripomíname už od roku 2001, kedy bol vyhlásený Radou Európy. V tento deň si pripomíname jej jazykovú a kultúrnu rozmanitosť, ako aj význam ovládania cudzích jazykov nielen pre štúdium a lepšie uplatnenie na trhu práce, ale aj všestranný rozvoj osobnosti. Naša škola si ho už po druhý krát pripomína a preto sme si pre žiakov pripravili rozličné aktivity, ktoré sa im veľmi páčili.
Žiaci tretieho ročníka sa dozvedeli zaujímavosti o svetových jazykoch a pomocou interaktívneho kvízu otestovali svoje vedomosti z anglického jazyka.
Poznatky o posunkovej reči nadobudli žiaci štvrtého ročníka, ktorí si mali možnosť prezrieť aj výstavku anglických magazínov a časopisov.
Najstarší žiaci piateho ročníka pracovali v skupinách a spoločne vytvárali vlastné logá pre Európsky deň jazykov.
Nezabudli sme ani na najmenších prváčikov, ktorí sa spoločne s pani učiteľkou učili a vymaľovávali zvieracie zvuky v rozličných jazykoch.
Biela pastelka
Dňa 20.9 – 23.9..2016 sa žiaci našej školy zapojili do projektu ako dobrovoľníci verejnej zbierky. Prezentovala sa problematika zrakovo postihnutých občanov formou výstavky informačných materiálov. Žiaci vyzbierali finančné prostriedky v Spojenej škole, v Materskej škole, v Komunitnom centre a na Obecnom úrade v Chminianskych Jakubovanoch. V našej škole si žiaci pripravili dramatizáciu k tejto problematike. Žiaci si vyskúšali, aké to je "nevidieť". Zároveň pochopili, že mať zdravé oči je darom.
Do školy na bicykli
Dňa 21.09.2016 boli žiaci našej základnej školy vyzvaní, aby na dopravu do školy nevyužili tradičné spôsoby dopravy ako autobus, či pohodlné privezenie sa na aute s rodičmi. Nakoľko sú všetci naši žiaci miestni, dostali za úlohu, dopraviť sa na vyučovanie pešo, alebo akýmkoľvek bezmotorovým dopravným prostriedkom. Tí, ktorí prejavili o túto aktivitu aktívny záujem a nevlastnia bezmotorový dopravný prostriedok, dostali zo školy zapožičané kolobežky.
Dňa 22.09.2016 sa žiaci III.B triedy zúčastnili aktivít v rámci kampane „Do školy na bicykli“ na ploche nášho školského dvora. V tomto roku sa na našich aktivitách zúčastnili aj žiaci Materskej školy v Chminianskych Jakubovanoch, pre ktorých sme z pomôcok na dopravnú výchovu pripravili model križovatky. Na plastových autíčkach sa bravúrne vžili do roly vodičov v cestnej premávke, ktorí rešpektujú dopravné značenie a svetelnú signalizáciu. Ich starší kamaráti sa zhostili úlohy inštruktorov a na názorných príkladoch im vysvetľovali symboliku dopravných značiek.
Frekvencia premávky v obci sa neustále zvyšuje a znalosť cestných predpisov je nevyhnutná nie len pre vodičov, ale aj pre chodcov v každom veku.
"Pohni kostrou! Povedz áno športu!"
Otvorenie šk. roka 2016/2017
A je to tu! Leto nám ubehlo ako voda a my sa opäť vraciame do školských lavíc. Uvítanie našich žiakov prebehlo síce za daždivého počasia, ale o to srdečnejšie. Prvý školský deň sme už tradične začali slovenskou hymnou, žiačka IV.A triedy Ivanka Holubová privítala žiakov krátkou básničkou, po ktorej nasledoval príhovor pani riaditeľky PaedDr. Juliany Perečinskej. Všetkým žiakom, ale aj učiteľom želáme úspešný školský rok 2016/2017.
Ukončenie šk. roka 2015/2016
30. júna pani riaditeľka Juliana Perečinská ukončila záverečným príhovorom školský rok 2015/2016. Žiakom sme odovzdali vysvedčenia, diplomy a zaželali im krásne a hlavne bezpečné prežitie letných prázdnin. Vidíme sa v septembri!
International Youth Olympic Camp / Medzinárodný olympijský tábor mládeže
V týchto dňoch našu školu reprezentujú žiaci III.A triedy Erik Viater, Peter Horvát, Daniel Holub a žiaci IV. A triedy Rastislav Holub a František Horvát na Medzinárodnom olympijskom tábore mládeže vo Vysokých Tatrách. Prajeme im, aby si tento tábor užili, získali nové poznatky a samozrejme aj nových kamarátov
.
Didaktické hry v prírode
V tento deň sa naši žiaci už po tretíkrát zúčastnili didaktických hier v prírode. Žiaci si preverili teoretické a praktické vedomosti a zručnosti pri plnení úloh na pripravených stanovištiach. Úlohy boli zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách, tiež pri pohybe a pobyte v prírode, ktoré môžu nastať vplyvom nepredvídaných skutočností, ohrozujúcich človeka a jeho okolie. Žiaci dodržiavali všetky pravidlá na jednotlivých stanovištiach a úlohy splnili na výbornú. .
Olympijský beh
Naši chlapci sa v tento deň zúčastnili Olympijského behu na PU v Prešove. Žiak III.A triedy Peter Horvát sa umiestnil s dostatočným náskokom na 1. mieste v kategórii chlapcov na 300 m (ročník 2005-2006). Srdečne mu blahoželáme!