Žiaci našej základnej školy vycestovali do krajín svojich rovesníkov z Poľska a Maďarska. Umožnil im to projekt "Naši susedia a my", na ktorý škola získala finančný príspevok MŠVVaŠ SR z rozvojového programu Podpora výchovy a vzdelávania mládeže.
Projekt sa začal výtvarným zmeraním síl pod názvom Kde žijem – kde žiješ. Otvorenie výstavy a vyhodnotenie detských diel prebehlo 13. októbra 2016. Súťaže sa mohli zúčastniť deti a mládež vo vekových kategóriách od 6 do 9 a od 10 do 14 rokov. Témy prác boli rozdelené do dvoch okruhov. Prvým bola kresba, maľba, grafika, kombinovaná technika obrazu svojej obce, mesta, jeho prírodných krás, osobitostí, osobností a podobne. Druhým zhotovenie videa alebo fotografie mesta a jeho prírodných krás.
V tvorivých dielňach žiaci odprezentovali kultúru, umenie a históriu svojej krajiny. V rámci medzinárodnej kampane FARE Football People action weeks 2016 pod záštitou a s finančnou podporou Prešovského samosprávneho kraja z programu Šport pre všetkých zas odohrali medzinárodný futbalový turnaj.
Po vyhodnotení prác a športových úspechoch už našim žiakom nič nebránilo v tom. aby vycestovali do Poľska a Maďarska, aby spoznali niečo z tamojších mravov a spôsobu života. Oboznámili sa tam s typickými maďarskými ľudovými hrami bigézés, patkódobás, kerékhajtás a tradičnými kolektívnymi hrami kápolna, ugróiskola, gumizás, danczúrozás, či tyukozás. V meste Nyirtelek sa zúčastnili národných osláv a pozreli si, ako sa spracúva hrozno a vyrába mušt v známej vinárskej oblasti Tokaj. Ako sa vyrába čokoláda vo veľkom, spoznali v čokoládovni v Szerencsi.
V Poľsku navštívili včeliu farmu a múzeum včelárstva, kde sa zoznámili s tradičnými technikami spracovania včelích produktov. V kultúrnom centre mesta sa pod odborným vedením lektorov naučili tradičný poľský tanec Mazurka. Absolvovali tiež prehliadku mesta Grybow a jeho historických pamiatok.
Cieľom projektu je aj vytvorenie virtuálnej knihy prostredníctvom programu eTwinning žiakmi ZŠ Chminianske Jakubovany, žiakmi z Nyirteleku /HU/ a z Grybówa /PL/, ktorej obsahom bude charakteristika daného regiónu v ktorom žiaci žijú, odporúčania pre dospelých z pohľadu žiakov.
Naši žiaci vytvoria aj tlačovinu, ktorá predstaví obec Chminianske Jakubovany. Spoločnými podujatiami tak najmenší prispeli k upevneniu vzťahov medzi Slovákmi, Maďarmi a Poliakmi.