Novinky
Riaditeľské voľno
"Kreatívny svet" - Návšteva divadla a Steel parku v Košiciach
20.3.2017 sme pre žiakov tretích ročníkov zorganizovali akciu pod názvom Kreatívny svet. Najprv sa žiaci zúčastnili predstavenia Popoluška v štátnom divadle. Po kultúrnom zážitku si prehliadli historické jadro Košíc, chrám sv. Alžbety, spievajúcu fontánu a iné historické pamiatky. V poobedňajších hodinách žiaci navštívili zábavno-technické centrum STEEL PARK, kde mohli pozorovať rôzne fyzikálne javy a ich využitie v praktickom živote. Zároveň sa oboznámili s výrobou železa a oceli. Z Košíc odchádzali naši žiaci plní zážitkov a nových vedomostí a skúseností.
Deň sv. Valentína v našej škole
Deň sv. Valentína sa každoročne slávi 14. februára a je venovaný všetkým zamilovaným.
Tento deň sme si pripomenuli aj my v našej škole, pretože nám záleží na láske a priateľstve. V tento deň sa z nás stali „malí umelci“. Čudovali by ste sa, čo všetko sme vyrobili. Boli to rôzne papierové srdiečka, valentínky a rôzne darčeky, prostredníctvom ktorých sme chceli vyjadriť hĺbku svojich ľúbostných a priateľských citov. Hotové práce sme vystavili v chodbe školy, ktorá celá žiarila od srdiečok.
Žiaci využili možnosť hádzať pekné odkazy svojim priateľom a kamarátom do valentínskej krabičky. Adresáti sa určite potešili a tak 14. február nebol pre nás len obyčajným dňom.
Tento sviatok má v živote ľudí veľké čaro a veríme, že aspoň kúsok z jeho posolstva ostane v našom srdci navždy.
Týždeň otvorených dverí
Strom života
Naši malí stromáci si v januári zasúťažili. Súťažnú úlohu, ktorá bola uverejnená v enviromentálnom časopise pre deti s názvom Stromáčik, sme využili ako učebný materiál na hodine matematiky pre žiakov nultého ročníka. Žiaci si prostredníctvom tejto úlohy zopakovali základné farby a museli sa orientovať v bludisku, pričom nachádzali správnu cestičku Laury k psíkovi. Správna odpoveď Alexandry Mirgovej z 0. A triedy bola odmenená knižnou cenou.
Lyžiarsky výcvik
Od 23.1.2017 do 27.1.2017 sa aj naši žiaci mohli vďaka príspevku zúčastniť lyžiarskeho výcviku v Novej Ľubovni. Aj keď stáli na lyžiach po prvý krát, nedali sa zahanbiť a pod vedením PaedDr. Kataríny Goffovej a Bc. Petra Paľa objavovali, aké je to mať vietor vo vlasoch....
Medzinárodný deň komplimentov
Deň 24. január je vyhlásený za Medzinárodný deň komplimentov a vznikol z podnetu Američaniek Kathy Chamberlin a Debby Hoffman v roku 1998. V tento deň by mal každý vyjadriť kompliment aspoň piatim ľuďom, a tak vyzdvihnúť to, čo na druhej osobe oceňuje.
Pri tejto príležitosti sme v našej škole zorganizovali školskú akciu, kde mali žiaci možnosť vyjadriť komplimenty svojim spolužiakom a učiteľom. Napísané lístky s komplimentmi sme zozbierali a z nich sme vytvorili školský strom komplimentov. Tento deň bol pre mnohých žiakov a učiteľov krásnym dňom, pretože pri mnohých povinnostiach akosi zabúdame oceniť svojich blízkych, s ktorými sa stretávame každý deň. A popritom je to také jednoduché. Nič to nestojí a úprimný kompliment vyvolá hrejivý pocit šťastia a spokojnosti. Veď každý z nás rád dostáva úprimné komplimenty.
Žiaci nultého a prvého ročníka sa počas vyučovania oboznámili s rozprávkou „Škaredé káčatko“ na rozvoj empatie a prosociálneho správania. Pracovali s obrázkovým materiálom a zaujímavými pracovnými listami na interaktívnej tabuli. Malí nulťáci vyrobili vláčik s čarovnými slovíčkami. Druháci si zahrali hru domino – „Čarovné slová v básničkách“ a vyfarbili si omaľovánky s pravidlami slušného správania. Starší žiaci napísali milé slová pre svojich spolužiakov aj učiteľov a vytvorili z nich rozkvitnutý strom komplimentov. Štvrtáci a piataci pracovali na plagáte – „Dobrý deň v rôznych jazykoch“.
Aktivity v rámci projektu „Poď sa učiť, čo sa sluší“ zdôraznili význam pozdravu a slušnej komunikácie s druhými ľuďmi. Prajme si, aby deň komplimentov netrval len jeden deň, ale aby sme si ho mohli užívať celý rok.
Hviezdoslavov Kubín
30.1.2017 sa na našej škole konala recitačná súťaž Hviezdoslavov Kubín, kde žiaci predviedli svoje recitačné schopnosti z poézie a prózy. Žiaci sa zišli v hojnom počte z čoho mali učitelia obrovskú radosť a mali taktiež aj veľmi ťažkú úlohu určiť víťazov, pretože všetci žiaci recitovali skvelo. Napokon došli k záveru.
I. kategória:
1. miesto- Alexandra Mirgová- 2. B
2. miesto- Božena Holubová- 3. B
3. miesto- Natália Kalejová- 2. A
II. kategória:
- miesto- Jozefína Pokutová- 5. A
- miesto- Sabina Pokutová- 5. A
- miesto- Ivana Holubová- 4. A, Daniela Žigová- 5. A
Výhercom srdečne blahoželá a želáme im veľa úsilia a úspechov.
Šaliansky Maťko J. C. Hronského - oblastné kolo
Dňa 17.1.2017 sa žiačky našej školy, Adriana Lacková z III.A triedy a Daniela Žigová z V.A triedy, zúčastnili na 24. ročníku oblastnej súťaže v prednese slovenskej povesti pod názvom ŠALIANSKY MAŤKO J.C.Hronského, ktorá sa konala v Detskej knižnici Slniečko v Prešove. Aj keď sa neumiestnili na 1., 2., ani 3. mieste, získali za účasť krásne diplomy a nový zážitok. Dievčatám za reprezentáciu našej školy ďakujeme a prajeme veľa úspechov do ďalších ročníkov!
Školparáda
Vianočné pastorále
Vystúpenie našich žiakov si môžete pozrieť tu: https://youtu.be/FUDtI0J2mrs
Recitačná súťaž v prednese slovenskej povesti „Šaliansky Maťko“
Na našej škole sa dňa 14.12.2016 konalo školské kolo recitačnej súťaže v prednese slovenskej povesti „Šaliansky Maťko J. C. Hronského“. Do súťaže sa zapojili žiaci druhého, tretieho, štvrtého a piateho ročníka. Žiaci sa na súťaž veľmi tešili a na prednes sa pripravovali niekoľko týždňov dopredu. Predsedníčkou poroty bola pani riaditeľka PaedDr. Juliana Perečinská a členkami poroty boli pani učiteľka Mgr. Svetlana Godlová a pani učiteľka Mgr. Monika Stašiková.
Umiestnenie žiakov:
I. kategória (druhý a tretí ročník)
1. miesto – Lacková Adriana, 3. A
2. miesto – Horvát Marek, 3. A
– Horvátová Laura, 2. B
3. miesto – Kaleja Erik, 2. D
– Holubová Irena, 2. D
II. kategória (štvrtý a piaty ročník)
1. miesto – Žigová Daniela, 5. A
– Holubová Ivana, 4. A
2. miesto – Mirgová Klaudia, 5. A
3. miesto – Pokutová Jozefína, 5. A
Pani riaditeľka spolu s pani učiteľkami výhercom súťaže srdečne zablahoželali a odovzdali im ceny.
Pohni kostrou! Povedz áno športu!
Za prvé miesto v projekte Pohni kostrou! Povedz áno športu! sme získali videodiplom, v ktorom našich žiakov pozdravili aj známi športovci. Kto to bol? Pozrite si video : ZS_chminianske-jakubovany.mp4
Kurz "Globálne varenie" v rámci projektu Jedlá zmena
Na tomto kurze žiaci, ich rodičia a zamestnanci školy pod taktovkou konzultantky Zelenej školy Laury Martinkovej zisťovali prostredníctvom pútavo pripravených aktivít, nakoľko bol zohľadnený environmentálny, ekonomický a etický faktor pri použití ingrediencíí nerovnakého pôvodu na prípravu rovnakej potraviny, ktorou bola vajíčková nátierka.
Na začiatku sa prítomní venovali aktivite, pri ktorej si každý vybral jednu potravinu a rozprával o nej. Potom sa účastníci kurzu sa rozdelili do štyroch skupín, z ktorých každá mala za úlohu pripraviť nátierku z masla, soli a varených vajíčok. Následne bolo treba túto nátierku natrieť na chlieb, či pečivo, ktoré mala každá zo skupín k dispozícii iné. Potom skupiny vypĺňali pripravenú tabuľku, kde bolo treba uviesť čo najviac informácií o pôvode a zložení pripravených surovín, čo po nasledujúcej besede na tému globálnych aspektov pestovania, výroby a dovozu potravín odprezentovali. Tak zistili, koľko výsledný produkt stál, koľko museli precestovať suroviny na jeho prípravu a z čoho boli zložené. Následne ochutnávali chlebíky pripravené jednotlivými skupinami a pomocou fazuliek im priradzovali body za vzhľad, vôňu a estetickú úpravu.
Naša škola iniciatívne pracuje v programe Zelená škola už tretí rok a je našim cieľom, aby sme sa rovnako zmysluplne podieľali aj na aktivitách projektu Jedlá zmena.
Mikuláš
"Mikulášku, dobrý strýčku, modlím sa ti modlitbičku...." táto a podobné piesne sa v dnešný deň rozliehali aj našou školou, na ktorú zavítal nielen Mikuláš, ale aj jeho pomocníci anjel s čertom. Pre dobré deti mali pripravené rozličné maškrty, ktorým sa deti veľmi potešili.
"Hodina deťom" aj na našej škole
Vyhodnotenie 12. ročníka celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc 24. októbra 2016
V rámci celoslovenského projektu "Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice" k Medzinárodnému dňu školských knižníc sa naša škola umiestnila na krásnom 42. mieste z 228 zúčastnených. Veľmi sa z toho tešíme!
"Cesta do minulosti"
Projekt „Regionálna výchova“ realizovali žiaci ZŠ Chminianske Jakubovany v rámci medzinárodnej spolupráce s poľskou ZŠ Grybow a maďarskou partnerskou školou z mesta Nyirteleku. Bol motivovaný výstavou výtvarných prác pod názvom „Kde žijem – kde žiješ“.
Projekt nám ponúka vnímanie ľudovej kultúry z niekoľkých pohľadov a sprostredkuváva deťom poznanie regionálnej kultúry viacerými cestami. Jednou z nich bolo aj predstavenie ľudovej kultúry z nášho regiónu. Kroje, či rôzne starodávne predmety sú jedným zo znakov, ktoré ho charakterizujú. Deti získali množstvo informácií a skúseností a mnohé pohľady na náš región, v ktorom žijú. Zoznámili sa s jeho históriou, kultúrou, tradíciami, štátnymi symbolmi, tvorili mapy.
V súčasnosti, keď predovšetkým v kultúre dochádza k globalizácií, k uniformite, je dôležité zachovať dedičstvo našich predkov a zachovať jedinečné znaky charakteristické pre náš národ a krajinu. Preto cieľom projektu je vytvárať u žiakov predpoklady na pestovanie a rozvíjanie citu ku kráse ľudového umenia a uchovávanie kultúrneho dedičstva našich predkov, ako aj súčasne rozvíjať toleranciu voči iným kultúram a tradíciám.
"Pohni kostrou! Povedz áno športu."
Naša škola sa zapojila do projektu "Pohni kostrou! Povedz áno športu." ktorý realizoval Orbis Institute s podporou Národného športového centra. Cieľom projektu bolo rozhýbať deti a mladých ľudí a zo športového podujatia vytvoriť športové video. Do súťaže sa zapojilo 155 videí. Video našej školy bolo vybrané ako víťazné video za región Východné Slovensko. Máme z toho veľkú radosť!
Naše víťazné video si môžete pozrieť tu:
http://www.pohnikostrou.sk/galeria/vitazne-videa/
Deň jabĺk
Deň jabĺk - jeho hlavným obsahom je oslava a zdôrazňovanie bohatstva odrôd tohto ovocia. Podstatná myšlienka tohto dňa spočíva v tom, aby človek nikdy nezabudol, že jablko predstavuje symbol fyzickej, kultúrnej i genetickej pestrosti.
Docenenie jabĺk, ich odrôd aj ovocných sadov patrí medzi hlavné náplne osláv Dňa jablka (Apple Day), známeho aj ako Deň pôvodných odrôd jabĺk. Pripomína sa každý rok 21. októbra, alebo najbližšie k tomuto termínu. Iniciovala ho britská organizácia Common Ground v roku 1990 a už v roku 1991 sa konalo vyše 50 podujatí.
Ako každý významný deň sme ho začali rozhlasovým vysielaním a následným rozdelením aktivít do jednotlivých ročníkov. Najmenší žiaci mali aktivity, ktoré sme nazvali jabĺčkové. Ich úlohou bolo vyfarbiť rôzne omaľovánky a samozrejme sme nezabudli ani na krátku rozprávku o jabĺčku. V prvých ročníkoch si žiaci vytvorili jablkové puzzle. Druháci súťažili o najkrajšiu nástenku o jablku, ale keďže sa všetci veľmi snažili ocenili sme každú triedu.
Tretiaci a štvrtáci si pomocou vopred vyhľadaných informácii o zdravom životnom štýle pripravili besedu v rámci triedy.
Naozaj vieme o jablku všetko?
Vedomosti o jednom z najzdravších ovocí - jablku, si otestovali piataci v pripravenom kvíze. Tento deň sa žiakom veľmi páčil. Do pripravených aktivít sa s radosťou zapájali a odniesli si aj množstvo informácií, o ktoré sa pričinili aj vlastnou iniciatívou.