Napriek ťažkej situácii, ktorú so sebou priniesla pandémia, je naša škola aj v tomto školskom roku súčasťou programu Otvorené školy. V školskom roku 2020/ 2021 pokračuje už štvrtý ročník programu, jeho cieľom je podporiť demokratické prostredie na školách a výchovu k občianstvu. Tento rok sa do programu aktívne zapájali žiaci siedmeho ročníka. Workshop pre žiakov, ktorý sa uskutočnil 9. júna, sa niesol v trocha netradičnom a pre nás výnimočnom duchu. Svojou návštevou nás totiž poctila pani profesorka Mária Patakyová – verejná ochrankyňa práv. Práve pod jej záštitou sa program Otvorené školy realizuje. Pani profesorka Mária Patakyová spolu so svojím tímom diskutovala s našimi žiakmi, pričom jej predstavili vnímanie spoločenského diania z ich pohľadu. Zaujímala sa tiež o fungovanie našej školy, no to sa už dialo počas príjemného a podnetného rozhovoru s vedením školy a pedagógmi. Ďakujeme za milú návštevu i povzbudivé slová, ktoré nám adresovala.
Novinky
Návšteva pani ombudsmanky
- 1
Učiteľ ako vzor
Žiaci ôsmeho ročníka sa 2. júna stretli na pokračovaní školského projektu „Učiteľ ako vzor“. Tentokrát sa žiakom prihovorila so svojím životným príbehom ich triedna učiteľka Katarína Olejňáková. Poukázala predovšetkým na momenty zo života svojho, jej spolužiakov a priateľov, ktoré výrazne ovplyvnili ich ďalšie profesijné smerovanie. Priblížila žiakom vplyv záľub i voľnočasových aktivít na rozvoj svojich zručností a vôle prekonávať životné prekážky. Porozprávala o svojich vzoroch predovšetkým z radov pedagógov, ktorí pre ňu boli a sú inšpiráciou v osobnom živote i pri poslaní učiteľky.
3
Deň mlieka
Medzinárodný deň mlieka sme si toho roku pripomenuli 18. 5. 2021. Jeho cieľom je upozorniť na význam a pozitíva mliečneho programu a dôležitosť konzumácie mliečnych výrobkov deťmi. Konzumovaním mlieka a mliečnych výrobkov podporujeme zdravé stravovacie návyky u detí a zvýšenie povedomia o dôležitosti správnej výživy. Naši žiaci si tento deň pripomenuli mnohými zaujimavými aktivitami. Najprv si pozreli prezentáciu, v ktorej sa dozvedeli ako sa mlieko dostane od kravičky až ku spotrebiteľovi. Súčasťou prezentácie boli hravé cvičenia, ktoré žiaci s radosťou vyriešili. V ďalších aktivitách žiaci vyberali z obalov mliečne výrobky a lepili ich okolo kravičky, hľadali vo vetách ukryté slová mliečnych výrobkov, vyrábali knihu mliečnych receptov. Dozvedeli sa o dôležitosti mlieka a mliečnych výrobkov v našej strave a tiež o tom, odkiaľ mlieko získavame a čo všetko sa dá z neho vyrobiť. Na záver sme všetci zjedli jeden z mliečnych výrobkov, ktorý má každý rád a tým je jogurt.
1
Naše rodiace sa brnianske kamarátstvo
Aj napriek tomu, že už dlhší čas žijeme tak trocha zvláštnu pandemickú dobu, ktorá so sebou priniesla mnoho obmedzení, medzi inými aj obmedzenie medziľudských kontaktov, o to viac nás teší, že k nám poštou zavítali pozdravy od našich kamarátov spoza hraníc. Veríme, že sa takto rozbehne spolupráca medzi nami a Základnou školou z Brna. Už teraz máme veľkú radosť z nášho rodiaceho sa kamarátstva.
1
Deň matiek
Dennodenne by sme mali mame ďakovať a ľúbiť ju, no práve Deň matiek je špeciálnym a výnimočným dňom preto, aby sme si dôležitosť týchto jedinečných žien pripomenuli. Stať sa mamou je zázrak a rozhodne ho treba oslavovať.
Všetci dobre vieme, že mama je oveľa viac, než ‘inkubátor‘ pre dieťa. Krásne to vystihla americká komička Oprah Winfrey slovami: „Biológia je to posledné, čo robí matku matkou.“ A je to presne tak! Je síce veľmi dôležité dieťa porodiť, no ešte dôležitejšie je starať sa oň, vychovávať ho a milovať po celý život.
Mama je slnko so zlatým vlasom, malé slniečko - to zasa ja som. Preto sa na svete krásne máme, mne svieti mama a ja mame.
21
Učiteľ ako vzor
Učiteľ ako vzor je autonómnym školským projektom. Prebieha v podobe hodinovej
prezentácie jedného z pedagógov, ktorý žiakom druhého stupňa rozpovie svoj životný príbeh
počnúc základnou školou so zameraním sa na rozhodnutia a činnosti, ktoré ho v živote
niekam posunuli, ako aj tie ktoré sa neosvedčili. Zameriava sa aj kompetencie a zručnosti,
ktoré si osvojil pri mimoškolskej činnosti (šport, umenie, veda, technické zručnosti) a ako ich
vo svojom terajšom osobnom i profesijnom živote využíva.
Zhodnotí, nakoľko bol jeho osobný potenciál pretransformovaný do výkonu a aké
interferencie (pohodlnosť, nechuť vystúpiť z komfortnej zóny, neschopnosť manažovať si čas,
vlastnosť, udalosť, choroba...) boli v jeho živote prekážkou na ceste k vytúženým cieľom.
Hovorí, čo/kto mu pomohlo/hol prekonať najťažšie životné prekážky (viera, rodina, priatelia,
kolegovia...) Prezentuje svoje záľuby (šport, rôzne druhy umenia, cestovanie, čítanie,
zberateľstvo, technika...). Dňa 05. mája prebehlo prvé stretnutie žiakov ôsmeho a deviateho
ročníka s pedagógom školy Martinom Birknerom, iniciátorom projektu.
Deň Zeme II.
Naša krásna modrá planéta má svoj sviatok. Deň Zeme každý rok pripadá na 22. apríl. Je to ekologicky motivovaný sviatok, kedy sa snažíme v oveľa väčšej miere poukazovať na ničenie a znečisťovanie životného prostredia a možnosti jeho ochrany. Žiaci robia v školách rôzne projekty, zúčastňujú sa rôznych diskusií o ochrane životného prostredia. V tento deň sa snažíme urobiť niečo dobré pre našu Zem, aby sa nám na nej všetkým lepšie žilo. Na zmenu sveta totiž stačí, aby aj žiaci našej základnej školy mali odvahu urobiť malý krok, ktorý pomôže: triediť odpad, zasadiť kvet alebo semienko stromu, šetriť vodou, neplytvať jedlom, vážiť si oblečenie a obuv...
Aj žiaci našej základnej školy sa zamysleli a uvažovali, ako chránia životné prostredie oni samy a v čom by sa mohli zlepšiť. Pri príležitosti Dňa Zeme si starší žiaci preskúšali svoje vedomosti z ochrany životného prostredia v kvíze. Vedomostný kvíz mal za cieľ pozitívne motivovať žiakov k tomu, aby sa správali ekologickejšie, teda s väčším ohľadom na planétu Zem. Žiaci mali možnosť v kvíze hravou formou získať potrebné vedomosti o environmentálnych témach.
„Vyrábame z odpadového materiálu“. Témou sme chceli upozorniť, aké je dôležité ochraňovať naše životné prostredie a venovať väčšiu pozornosť recyklácii odpadu. Mladší žiaci vyrábali z odpadového materiálu užitočné pomôcky, dekoratívne predmety, kreslili a maľovali planétu Zem. Cieľom realizovaných aktivít bolo rozvíjať kreativitu žiakov pri využívaní odpadového materiálu. Žiaci mali radosť z vlastnoručne vyrobených výrobkov. Všetkým zúčastneným ďakujeme za krásne výrobky a prajeme veľa tvorivých nápadov do ďalšej práce.
26
Deň Zeme
...Kto sadí stromy, miluje nielen seba, ale aj druhých....
Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytované Zemou. Je potreba si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.
Naša trieda číta
Dom bez kníh je ako miestnosť bez okien.
Vedeli ste, že čítanie nahlas sa považuje za najdôležitejšiu aktivitu, ktorá vedie k rozvoju jazyka, buduje u dieťaťa uvedomovanie si zvukov, ktoré tvoria slová, buduje motiváciu, zvedavosť a pamäť?
Žiaci našej školy pod vedením pedagógov spoznávajú svet v jeho najrozmanitejších podobách. Prajeme si, aby výsledkom našej práce boli vedomosti, zručnosti, návyky, postoje, rozvinuté schopnosti a vôbec celá osobnosť žiaka. Zameriavame sa na rozvoj rôznych druhov gramotností. Jednou z nich je aj veľmi dôležité čítanie s porozumením. Podporujeme spoluprácu medzi žiakmi a ich aktivity. Dôležité je prepájanie poznatkov z ostatných vzdelávacích predmetov na všetkých úrovniach vzdelávania. Aktivity na podporu čítania žiakov sme zapracovali aj do školského vzdelávacieho programu. Súčasťou stratégie je aj aktívne využívanie školských knižníc, tzv. čitateľských kútikov.
V rozširovaní našich čitateľských kútikov nám pomohlo kníhkupectvo Martinus. Vďaka nemu majú naši žiaci možnosť širšieho výberu literatúry, čím sme im poskytli voľnú ruku pri voľbe knihy. Dôležité je skĺbiť jednoduchý a inteligentný text, ktorý sme zabezpečili práve týmto výberom. Žiakom sme vybrali čo najzaujímavejšie príbehy, cez ktoré sa snažíme dosiahnuť to, aby si obľúbili čítanie, čítali veľa a plynule, no tiež chceme aby čítali aj mimo školy, vo voľnom čase. Cesta k tomuto vedie cez opakovaný silný zážitok zo samotného čítania.
11
Rómsky deň
V piatok 16. apríla sme si na škole rómskym dňom pripomenuli 50. výročie osláv Dňa Rómov. Deň Rómov je sviatkom Rómov na celom svete. Interaktívnou prezentáciou, venovanou hlavným aspektom z rómskych reálií, sa žiaci vhĺbili do dejín a kultúry rómskeho národa. Hravo zvládli plnenie všetkých úloh, ako zaspievať slovenskú a rómsku hymnu, správne vymaľovať slovenskú aj rómsku vlajku, určiť tradičné rómske remeslá a pantomímou ich znázorniť, prečítať s porozumením historický text a následne vypracovať pracovný list. Dozvedeli sa, že Rómovia už v minulosti boli šikovní remeselníci a aj v súčasnosti sa tieto zručnosti dajú využiť na výrobu rôznych dekoratívnych predmetov. V remeselných dielňach si žiaci vyskúšali drobné ručné práce, tkanie a prútikárstvo. Mgr. Priščáková Gabriela
20
Zápis do 1. ročníka
Vážení rodičia,
priblížil sa termín zápisu do 1. ročníka ZŠ a preto vás srdečne pozývame na zápis vášho dieťaťa do našej školy, ktorý sa uskutoční od 19.4. -23.4.2021 v čase od 8:00 - 13:00 hod..
Nezabudnite si so sebou priniesť rodný list dieťaťa, OP a kartu poistenca. Vzhľadom k epidemiologickej situácií je taktiež potrebný negatívny test, nie starší ako 7 dní.
Tešíme sa na Vás!
Upozornenie
Každý rodič, resp. zákonný zástupca s trvalým pobytom na území SR je povinný prihlásiť dieťa, ktoré dovŕši do 31. 8. 2020 šiesty rok života do prvej triedy základnej školy. Táto povinnosť sa viaže na zápis do školy v lokalite, kde má dieťa trvalý pobyt ( spádová škola ) alebo do inej školy vybranej zákonným zástupcom. Dôležité je, dostaviť sa v stanovenom dátume k riadnemu zápisu na základnú školu.
Od povinnej školskej dochádzky nemožno nikoho oslobodiť. Na zápis treba prihlásiť aj deti so zdravotným znevýhodnením a zároveň priniesť aj úradný doklad o druhu postihnutia. Neprihlásenie dieťaťa sa považuje za priestupok, za ktorý možno uložiť pokutu do výšky 331,94 €.
Návrat do škôl od 12.4.2021
Vážení rodičia, milí žiaci
na základe rozhodnutia MŠVVaŠ zo dňa 8.4.2021 a po dohode so zriaďovateľom pokračujeme od 12. apríla 2021 v prezenčnej výučbe žiakov na 1. stupni ZŠ a žiakov na 2. stupni ZŠ v skupinách .
Podmienkou nástupu žiaka 1. stupňa na prezenčnú formu vyučovania je negatívny antigénový alebo PCR test, nie starší ako 7 dní, aspoň jedného zákonného zástupcu žiaka žijúceho v spoločnej domácnosti. Podmienkou nástupu žiaka 2. stupňa na prezenčnú formu vyučovania je negatívny antigénový alebo PCR test žiaka i jedného zákonného zástupcu žiaka žijúceho v spoločnej domácnosti. Test nesmie byť starší ako 7 dní.
Rodič pri nástupe žiaka na prezenčné vyučovanie predkladá Čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti, ktoré môže byť v papierovej alebo elektronickej forme cez Edupage. Na vyžiadanie predloží test k nahliadnutiu – bez neho sa žiak nemôže zúčastniť prezenčného vyučovania.
Školská dochádzka
V prípade, ak zákonný zástupca žiaka neabsolvuje testovanie a z tohto dôvodu sa jeho dieťa nebude zúčastňovať prezenčného vyučovania, tak škola eviduje neprítomnosť žiaka podľa týchto podmienok:
1. ospravedlní absenciu žiakovi, ak je táto zákonným zástupcom riadne nahlásená z dôvodu netestovania zákonného zástupcu žiaka a zároveň zabezpečuje kontakt so školou ohľadne vzdelávania svojho dieťaťa, ktoré bude prebiehať formou zadávania úloh ako je obvyklé pri chorobe dieťaťa alebo formou dištančného vyučovania, ak má na to škola kapacitné možnosti. Ak tak zákonný zástupca neurobí v priebehu 5 dní školského vyučovania, je to považované za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky a riaditeľ školy bude kontaktovať ÚPSVAR SR s hlásením o jej zanedbávaní,
2. ak neprítomnosť na prezenčnom vyučovaní bude dlhšia ako 15 vyučovacích dní a rodič nezabezpečí kontakt so školou podľa bodu 1, žiak môže byť komisionálne preskúšaný z učiva daného ročníka,
3. zákonný zástupca nemá nárok na tzv. „pandemickú OČR“
V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, zákonný zástupca bezodkladne o tejto situácii informuje príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy.
Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladné nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom.
Je v najlepšom záujme dieťaťa, aby sa v prípade, že riaditeľ zabezpečí prezenčnú formu výučby, jej zúčastňoval žiak v čo najväčšom rozsahu.
Veľkonočné prázdniny
V termíne od 1. apríla do 6. apríla 2021 sú veľkonočné prázdniny.
Prajeme Vám v zdraví prežité Veľkonočné sviatky, veľa oddychu, pokoja a slnečných dní.
Veľkonočné tvorenie
Dlhodobým zámerom našej základnej školy je utváranie povedomia žiakov o kultúrnom dedičstve a tradíciách regiónu. To sa odráža aj v činnostiach, v ktorých si spoločne sprítomňujeme rôzne zvyky, obyčaje i krásne slovanské obrady spojené nielen s oslavou sviatkov jari.
Deti sú vnímavé a majú otvorené srdiečka pre všetko nové a krásne, teda i pre spoznávanie našich ľudových zvykov. V jarnom období ostane nezabudnuteľný týždeň, keď sme v škole maľovali vajíčka. Začali sme obľúbenými riekankami a pesničkami. A nová veršovačka o Veľkej noci ohlásila stretnutie šikovných školákov. Čuduj sa svete, pod ich rukami vznikli maľované vajíčka, zajkovia, korbáče, strihali sa farebné kvety, či vyčarovali vysmiate slniečko... Tvorivosť, fantázia, šikovnosť a hlavne dobrá nálada mala u nás dvere otvorené. Nechýbala ani šibačka, ktorá sa nezaobišla bez ľudových pesničiek.
10
Svetový deň divadla
Svetový deň (27. marec) divadla bol vyhlásený v roku 1961 Medzinárodným divadelným inštitútom (ITI) a oslavuje sa od roku 1962. Divadlo je zdrojom zábavy, inšpirácie, informácií, poskytuje príležitosť vzdelávať sa a má schopnosť zjednotiť mnoho rôznych kultúr a národov. Pri príležitosti oslavy tohto dňa sa organizujú mnohé národné a medzinárodné divadelné akcie zamerané na propagáciu divadelného umenia.
V našej škole je stále veselo. Konajú sa tu rôzne aktivity, ktoré slúžia na vzdelávanie našich žiakov, ale sú aj zábavné . Predstavíme vám jednu z nich, ktorá vznikla práve pri príležitosti Svetového dňa divadiel. Počas jedného týždňa si žiaci mali pripraviť v triedach krátke bábkové predstavenie s ľubovoľným námetom. Následne sme na hodinách prežívali dobrodružstvá spoločne s rozprávkovými bytosťami. Spoznali sme žabku Radku, veselých kamarátov Katku a Jurka i zvedavých vojačikov. Žiaci sa naozaj veľmi snažili a vytvorili krásne dielka. Malí divadelníci nás zaujali, svedčí o tom i fakt, že triedy boli plné smiechu a veselosti.
2
Svetový deň lesov
Medzinárodný deň lesov a stromov, resp. Svetový deň lesov sa koná každoročne 21. marca. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o hospodárení, ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji všetkých typov lesov v prospech súčasných a budúcich generácií. Les priaznivo vplýva na psychiku a city človeka. Les vytvára podmienky na zachovanie vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov i spoločenstiev. Les poskytuje človeku priestor na rekreáciu, výchovu a vzdelanie, vedu (poznávanie prírodných zákonitostí), pôsobí na zdravie človeka.
Les a príroda – zdanlivo dve obyčajné slová, s ktorými sa všetci pravidelne stretávame, no často si ani neuvedomujeme ich skutočný a jedinečný význam. Žiaci našej školy si pripomenuli Svetový deň lesov. Získali veľa zaujímavých a cenných informácií o lese a prírode, ktoré im sprostredkovali učitelia. V rámci aktivít si pozreli filmový dokument o živote lesa, kde mohli pozorovať jednotlivé dreviny, rastliny i živočíchy. Nové poznatky, ale aj podmety im ponúkol náučný chodník v blízkom okolí. Po návrate z prechádzky do školy sa žiaci s chuťou pustili do tvorivých aktivít. Vytvorili les v jeho rôznych podobách. Posúďte sami, ako bravúrne to zvládli.
8
Marec - mesiac knihy
Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Prečo si mesiac knihy pripomíname práve v marci? Marec - mesiac knihy bol prvýkrát v bývalom Československu vyhlásený v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu a ako snaha o udržanie a podporenie trvalého záujmu o knihy. Pri pátraní, prečo sa marec už roky pripomína ako mesiac knihy, sme sa dopracovali k známej a zaujímavej postave slovenskej histórie - Martin Hrebenda Hačavský (10. 3. 1796 - 16. 3. 1880). Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy a tým aj osvety a vzdelanosti sa narodil aj zomrel v marci.
V našej škole celý mesiac chystali pani učiteľky aktivity na čítanie pre svojich žiakov. Čakali na nich rôzne knihy plné dobrodružstiev, múdrostí, hravostí a iných prekvapení.
Hoci si dnes informácie rýchlejšie vyhľadáme na internete, dobrú knihu nič nenahradí. Prenáša nás do sveta fantázie, dobrodružstiev a rozprávok. Kniha vzdeláva, zlepšuje pamäť, zvyšuje slovnú zásobu a je aj formou lieku.
12
Deň slovenskej poštovej známky a filatelie
Spomienka na Deň slovenskej poštovej známky a filatelie. Prvá poštová známka bola vydaná v Anglicku 6. mája 1840. Bola to Black Penny podľa návrhu poštového reformátora Rowlanda Hilla. Anglický vzor prebrali postupne vo všetkých krajinách. Na Slovensku, ktoré bolo do konca prvej svetovej vojny súčasťou Rakúsko-uhorskej monarchie, začali prvé známky platiť v roku 1850. Prvé česko-slovenské známky vyšli 18. decembra 1918 a navrhol ich známy secesný umelec Alfons Mucha. Prvé slovenské známky vyšli v marci 1939, krátko po vyhlásení nezávislosti vojnovej Slovenskej republiky. Deň slovenskej poštovej známky a filatelie nadväzuje na Deň československej poštovej známky.
Známky nie sú len poštovou ceninou ale aj zberateľským predmetom. Zberatelia známok sa nazývajú filatelistami. Slovo filatelia pochádza z gréckych slov philos, čo znamená priateľ a ateleia, ktoré znamená zaplatenie poplatku.
Maličké kúsky papiera so zúbkovaným okrajom môžu stáť aj niekoľko miliónov eur. Čím sú vzácnejšie a atypickejšie, tým sú drahšie. Tou najdrahšou je asi trojšilingová Žltá známka, ktorá mala mať zelenú farbu, alebo chybne vytlačená známka Britská Guyana. Najznámejšími vzácnymi poštovými známkami sú Modrý a Červený Maurícius z roku 1847 s chybným nápisom „poštový úrad“ namiesto „poštovné uhradené“. V tomto svete známok sa skrátka najviac platí za nepodarky.
Známky sa tlačia tlačou z plochy, tlačou z výšky a tlačou z hĺbky, prípadne ich kombináciami. Vznikajú podľa návrhov výtvarných umelcov. Aj naši žiaci vytvorili niekoľko kreatívnych návrhov na poštové známky. Možno aj tie raz budú mať miliónovú hodnotu. Pre nás ju už majú, aj keď nepodarky to rozhodne nie sú.
10
Zápis do 1. ročníka
Ste rodičom budúceho prváčika alebo vaši známi majú v rodine budúceho prváčika? Tak práve pre vás sme spustili elektronickú prihlášku na zápis žiakov do 1. ročníka. Ak nám to epidemiologická situácia dovolí, tak sa osobne uvidíme od 19.4.2021 - 23.4.2021 v čase od 8:00 -13:00 hod..
Elektronická prihláška tu: https://zschjakubovany.edupage.org/register/?eqa=d2hhdD1mb3Jt
Všetkým rodičom prihlásených prváčikov ďakujeme.
V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.
PREZENČNÁ VÝUČBA OD 08. MARCA 2021
Na základe odporúčania RÚVZ a po dohode so zriaďovateľom pokračujeme od 08. marca 2021 v prezenčnej výučbe žiakov na 1. stupni ZŠ i žiakov na 2. stupni ZŠ.
Podmienkou nástupu žiaka 1. stupňa na prezenčnú formu vyučovania je negatívny antigénový alebo PCR test, nie starší ako 7 dní, aspoň jedného zákonného zástupcu žiaka žijúceho v spoločnej domácnosti. Podmienkou nástupu žiaka 2. stupňa na prezenčnú formu vyučovania je negatívny antigénový alebo PCR test žiaka i jedného zákonného zástupcu žiaka žijúceho v spoločnej domácnosti. Test nesmie byť starší ako 7 dní.
Rodič pri nástupe žiaka na prezenčné vyučovanie predkladá Čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti, ktoré môže byť v papierovej alebo elektronickej forme cez Edupage. Na vyžiadanie predloží test k nahliadnutiu – bez neho sa žiak nemôže zúčastniť prezenčného vyučovania.
Školská dochádzka – ak sa zákonný zástupca rozhodne, že dieťa sa nebude zúčastňovať prezenčného vyučovania:
a) škola eviduje neprítomnosť žiaka ako ospravedlnenú absenciu,
b) zákonný zástupca žiaka je povinný zabezpečiť kontakt so školou ohľadne vzdelávania svojho dieťaťa, ktoré bude prebiehať formou zadávania úloh na dennej báze, kontrola úloh bude prebiehať taktiež denne, resp. podľa dohody s triednou učiteľkou či vyučujúcim učiteľom,
c) ak tak neurobí v priebehu 5 dní školského vyučovania, je to považované za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky a riaditeľka školy bude kontaktovať ÚPSVaR SR s hlásením o jej zanedbávaní,
d) ak neprítomnosť na prezenčnom vyučovaní bude dlhšia ako 15 vyučovacích dní a rodič nezabezpečí kontakt so školou podľa bodu b), žiak môže byť komisionálne preskúšaný z učiva daného ročníka.
V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, zákonný zástupca bezodkladne o tejto situácii informuje príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy.
Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladné nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom.