S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás predsa netýka. Práve preto od roku 2014 vždy v novembri sa organizuje celoslovenská Bubnovačka – „Aby bolo deti lepšie počuť!“. Podujatie, ktoré má symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a podporiť v spoločnosti tému včasnej prevencie. Ôsmy ročník akcie s názvom „Bubnujeme, aby bolo detí lepšie počuť“, má aj tento rok 19. novembra 2021 symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a podporiť v spoločnosti tému včasnej prevencie. Aj naša škola sa zapojila do bubnovania, ale z dôvodu protipandemických opatrení iba v malých skupinách. Okrem samotného bubnovania mali žiaci pripravené podporné aktivity k téme prevencie násilia – napríklad premietanie filmov k téme, ako je Kozmo a jeho dobrodružstvá, rozhovory, diskusie, pre menších zadania na kreslenie, pexeso. Aby sme aj u našich žiakov podporili včasnú prevenciu pred násilím, predstavili sme im preventívny program Kozmo a jeho dobrodružstvá. Kozmo je kozmonaut, ktorý pochádza z planéty Zem. Rád lieta vesmírom a objavuje nové planéty, na ktorých vždy nájde niečo zaujímavé. Pred cestou čerpá slniečkovú pozitívnu energiu. Vďaka tomu potom zvládne aj nečakané stretnutia so zlými mimozemšťanmi, ktorí bijú slabších alebo sa druhým posmievajú. Tak to bolo naposledy, keď precestoval galaxiu Tyrannia 200B. Vesmír je pestrý a zaujímavý. Občas však číha na obyvateľov aj nebezpečenstvo. Kozmo našťastie zlé správanie vždy rozpozná a vie, ako sa správa dobrý pozemšťan. Vždy, keď vidí niečo zlé, rozsvieti sa mu nad hlavou výstražné svetielko. Program učí deti, aby boli k sebe tolerantné, aby vedeli prijímať inakosť, aby nevyčleňovali iné deti a napomáha ako hovoriť s deťmi o témach násilia a šikany zážitkovou formou.
Novinky
„Aby bolo deti lepšie počuť!“
- 3
Hodina Literatúry so spisovateľkou Markou Staviarskou
Ako ,,oživiť“ hodinu Literatúry?? No predsa besedou so spisovateľkou...
V stredu, 18.11., k nám do školy zavítala slovenská spisovateľka Marka Staviarska, aby žiakom priblížila, ako vzniká kniha. Väčšina žiakov sa so spisovateľkou ešte nestretli, a tak sa na ňu veľmi tešili.
Marka Staviarska (1985) sa narodila a žije v Prešove. Je absolventkou produkcie a distribúcie filmu na VŠMU v Bratislave. Je trojnásobnou mamou, spisovateľkou, filmovou producentkou a vydavateľkou.
Táto veľmi milá, sympatická, mladá autorka, pútavo porozprávala žiakom o tom, koľko práce stojí za knihou, ktorá sa z počítača autorky dostane až do rúk čitateľa. Na základe krásnych ilustrácií z knihy, veselého videoklipu, ale i pútavých fotografií z tlačiarní, či nakrúcania klipu, rozprávala Marka Staviarska žiakom o grafike, ilustráciách, technikách pri maľovaní a kreslení, a o tom, kde sa knihy tlačia. Hovorila aj o tom, čo všetko a koho každého potrebuje, aby napísala knihu a ešte mnoho iného, zaujímavého. Takisto veľmi ochotne odpovedala na všetky otázky a dotazy detí. Rada nám podpísala aj svoje knihy, ktoré sme si od nej zakúpili a rozšírili tak zbierku našej školskej knižnice. Stretnutie s Markou predišlo všetky naše očakávania. Veľmi pekne ďakujeme za túto milú a podnetnú návštevu, a oceňujeme spisovateľkinu profesionalitu, krásne vyjadrovanie i otvorenosť. Podpísala sa nám tiež do pamätnej knihy a zaželala nám veľa úspechov. Ďakujeme „Marka“! Aj my Tebe želáme len to najlepšie, hlavne pevné zdravie a nech Ti to aj naďalej „tvorí“!
Svetlana Evelley, Zuzana Gruľová, Monika Mizeráková
10
Medzinárodný deň nevidiacich
13. novembra v roku 1745 sa narodil Valentín Haüy - zakladateľ jednej z prvých škôl pre nevidiacich, preto bol tento deň vyhlásený za Medzinárodný deň nevidiacich.
V našej škole sa taktiež vzdelávajú žiaci s poruchami zraku. Spolužiaci sa aspoň na chvíľu pokúsili vcítiť do ich situácie, ,,vyskúšali“, aké ťažké je byť nevidiacim. V jednotlivých oddeleniach museli využívať svoje zmysly, samozrejme, okrem zraku. Hmatom lovili predmety ukryté v krabici, sluchom počúvali pani asistentku, ktorá ich navigovala pri prechádzaní sa po triede, taktiež si vyskúšali svoje chuťové poháriky a čuchové schopností. Ako sami zhodnotili, nie je to jednoduché.
Žiačka so zrakovým postihnutím im predviedla písanie Braillovho písma na Pichtovom stroji a zároveň im to aj prečítala. Na záver sme sa všetci zhodli, že zrak je pre nás veľmi dôležitý a preto si ho musíme chrániť.
6
Medzinárodný deň bez fajčenia
Medzinárodný deň bez fajčenia si pripomíname vždy tretí novembrový štvrtok. Tabakové výrobky ročne usmrtia 8 miliónov ľudí, preto je tento deň zameraný na informovanie verejnosti o negatívnom vplyve tabakových výrobkov na ľudský organizmus.
Aj v našej škole sme si tento deň pripomenuli so žiakmi druhého stupňa. Žiaci si pozreli krátke video o škodlivosti fajčenia, ďalej prezentáciu zameranú na zaujímavosti o cigaretách a fajčení, potom sme si urobili názorný pokus ako cigarety znečisťujú naše pľúca. Na záver si žiaci vyškrtali 8-smerovku, kde im vyšla tajnička o škodlivosti fajčenia. Záver patril diskusii na danú tému.
Verím, že tento čas bol poučný a žiaci si z neho odniesli veľa nových informácii.
2
Svetový deň sporenia
Jednou zo základných osvojených zručností v živote by mala byť znalosť narábania s osobnými financiami a dodržiavanie správnej rovnováhy medzi ich spotrebou a sporením. Dôležitú úlohu tu zohráva nielen výchova v rodinách, ale aj osveta v školskom prostredí. S cieľom posilňovať finančnú gramotnosť vznikla už v roku 1924 myšlienka Svetového dňa sporenia. Žiaci na našej škole mali možnosť rozprávať o tom, prečo existujú peniaze, prečo je dôležité naučiť sa s nimi rozumne hospodáriť a prečo je dôležité sporenie pre budúcnosť.
Žiaci prvého stupňa sa v rámci tohto dňa zúčastnili aktivity s názvom “Šetríme si svoje eurá.” V prezentácií sa dozvedeli, ako efektívne hospodáriť s peniazmi, na čo je správne míňať a efektívne šetriť finančné zdroje. V pracovných listoch riešili matematické úlohy zamerané míňanie peňazí v obchode a zároveň si najmladší žiaci vytvorili sporiace prasiatka- pokladničky.
83
Deň sv. Huberta
Vo štvrtok 10. novembra sme žiakom štvrtého ročníka našej školy predstavili legendu o Sv. Hubertovi- patrónovi poľovníkov, ktorého sviatok si pripomíname každoročne v tretí novembrový deň.
Prostredníctvom prezentácie a čiastočne hraného príbehu s využitím kostýmu a rekvizít, sme sa snažili priblížiť žiakom stredoveký príbeh človeka, ktorého výnimočná udalosť pri love priviedla od bezuzdného spôsobu života k zbožnej pokore a pomoci ostatným ľuďom i prírode. V dobe, keď sa osobný úspech cení viac ako verejný prospech, považujeme obsah legendy o svätcovi za stále aktuálny v kontexte osobnostného rozvoja i environmentálnej výchovy.
2
Deň jabĺk
21. október bol vyhlásený za Svetový deň jablka, známy tiež ako Deň pôvodných odrôd jabĺk. Aj aktivity v našej škole sa v tento deň niesli v jablkovom duchu. Žiaci prvého stupňa pracovali na pripravených aktivitách, ktoré pozostávali z maľovania, strihania, lepenia čím vytvárali zaujímavé veci. Aktívne sa zapájali do rozhovoru o jablku ako o veľmi zdravom ovocí Pripomenuli sme si aj ľudovú múdrosť, ktorá hovorí „Každý deň jablko, od lekára ďaleko. Taktiež si deti pozreli prezentáciu o prospešnosti jablka pre ľudské zdravie, s možnosťami jeho spracovania a konzumácie, počítali jabĺčkové príklady. Sprievodnou témou bola súťaž o najkrajšie jabĺčko. Nezabudli sme si zaspievať o ňom aj pieseň a samozrejme si na ňom pochutnať.
14
Hodina deťom
Hodina deťom je celoročná verejná zbierka, ktorá už 23 rokov nepretržite podporuje projekty zamerané na pomoc deťom a mladým ľuďom v ohrození a rôznych krízových situáciách. Vo svojom 22. ročníku podporí organizácie pomáhajúce jednorodičovským rodinám, rovnako ako aj individuálnych príjemcov z radov samoživiteľov. Aj naša škola sa opäť rozhodla podporiť tento dlhoročný projekt na pomoc všetkým deťom na Slovensku. Prispeli nielen učitelia, ale aj žiaci našej školy a na účet nadácie sme zaslali 50 eur. Srdečne ďakujeme.
Ako sme pani Jeseň hľadali
Príbehom Janky a Miška, ktorí zistia v záhrade, že ešte nedozrelo žiadne ovocie a zelenina, a ani lístie sa ešte nesfarbilo, začína hľadanie pani Jesene. Je potrebné to napraviť, aby ľudia, ale aj zvieratká, mali v zime čo jesť. Žiaci nultých ročníkov museli pri hľadaní splniť viacero úloh, aby sa im podarilo získať chutné ovocie, zeleninu či lesné plody. Pri plnení úloh im pomáhali dobré víly – pomocníčky pani Jesene: víla Ovocie, víla Zelenina, víla Lesné plody a víla Jesenné lístie. Úlohy boli zamerané na preberané učivo a žiaci si tak zážitkovou formou precvičili svoje zručnosti, overili svoje vedomosti a získali aj nové informácie.
14
Putovná kniha
Nakoľko v tomto období nie je možné navštevovať podujatia knižníc, rozhodli sme sa, že knihy navštívia nás. Pri príležitosti Medzinárodného dňa rómskeho jazyka, ktorý sa pripomína 5. novembra, sa na našej škole uskutočnila aktivita pod názvom „Putovná kniha“. V rámci jednotlivých ročníkov sa žiaci oboznamovali s rôznymi rómskymi autormi a ich dielami. Spoločným čítaním kníh si mohli priblížiť životné príbehy Rómov, prečítať si rozprávky či básne písané v rómskom jazyku. Zapojením do vypracovania projektov sa dozvedeli viaceré informácie zo života o jednotlivých rómskych spisovateľov, ktoré doplnili aj vlastnými ilustráciami k prečítaným knihám.
22
Záložka do knihy spája školy
12. ročník Česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy bol zameraný na tému: Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní. Partnerskou školou nám bola ZŠ, M.R. Štefánika v Čadci, s ktorou sme nadviazali nový priateľský kontakt. V priebehu októbra sa žiaci so svojimi učiteľmi na hodinách výtvarnej výchovy a záujmových útvaroch podieľali na tvorení záložiek pre našu partnerskú školu. Pri tvorbe záložiek sme si veľa čítali a použili rôzne kreatívne techniky, materiály a fantáziu. Našu partnerskú školu sme obdarili malými darčekmi ako spomienkou na tento projekt. Z knihy ktorú sme im poslali sa môžu veľa dozvedieť o našej škole a okolí.
10
Deň bielej palice
V októbri sme si pripomenuli aj Deň bielej palice. Život so zrakovým postihnutím je spojený s mnohými ťažkosťami. Najvypuklejšími sú pre nevidiacich a slabozrakých ľudí problémy so samostatným pohybom a orientáciou, so získavaním informácií a s vykonávaním základných činností.
Žiaci sa spolu s p. uč. Juskovou snažili vžiť do ich pocitov. Vyskúšali si viaceré aktivity, ktoré boli zamerané na to, aký dôležitý je pre človeka zrak. Kreslili, maľovali, triedili farbičky, presúvali sa po triede a to s prekrytými očami. Snažili sa pomáhať si slovne, hmatom aj priamou podporou. Zistili, že na to, aby život zrakovo postihnutých bol aspoň o niečo ľahší stačí málo, pomoc iných. Na záver spoznali aj kompenzačné pomôcky pre zrakovo postihnutých.
7
Medzinárodný deň školských knižníc
„Chceš sypať vedomosti ako z malíčka? Tak čítaj knihy od malička“
Týmto mottom a viacerými motivačnými plagátmi sme so žiakmi začali deň školských knižníc. Každoročne je 24. október vyhlásený za Medzinárodný deň školských knižníc. Tento deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, k čítaniu a ku knižnici. So žiakmi sme sa dobre zabavili pri čítaní ukážok z rôznych kníh, maľovankách, osemsmerovkách. Touto hodinou sa obohatili o nové vedomosti a zážitky. Žiaci boli odmenení malým darčekom ako spomienkou na tento deň.
„Kniha Ťa nikdy nezradí, vždy Ti dobre poradí“
9
Do školy na bicykli
Do školy na bicykli štartuje už v poradí siedmy ročník! Kampaň podporujúca zdravé, ekologické a bezpečné dochádzanie žiakov, študentov a pedagógov do škôl sa aj tento rok konala v jesennom termíne a s heslom „Netrávme v aute večnosť“.
Hoci názov kampane hovorí o bicykloch, jej cieľom je podporiť akýkoľvek zdravý a udržateľný spôsob dopravy do škôl – chôdzu, bicyklovanie či jazdu na kolobežke. Aby sa žiaci cítili bezpečne na ceste, zopakovali si aj pravidlá bezpečnej cestnej premávky a niektoré dopravné značky.
Deň stromov
„Prial by som si, aby bol svet dvakrát taký veľký a polovica z neho stále neprebádaná.“
Dávid Attenborough
V rámci projektu "Vzdelávanie založené na objavovaní a bádaní" pokračujeme pri pozorovaní stromov. Podľa Biblie sa dejiny ľudstva začali písať v záhrade Eden – medzi stromami. Všetci už vieme, že stromy sú najväčšie organizmy žijúce na Zemi. Sú dôkazom toho, že príroda má neobyčajnú moc, vďaka ktorej z drobných semienok vyrastajú mohutné a vysoké rastliny. V miernom podnebí sa každú jar ich vetvy zazelenajú a pokryjú kvetmi, potom prinesú ovocie a pred príchodom zimy zhodia listy, aby sa na ďalšiu jar celý cyklus mohol začať odznova. A ako vieme, že strom je strom? Vieme to podľa toho, že má jednu zdrevnatenú stonku, čiže kmeň, ktorý vynáša vetvy z listami čo najvyššie, aby im iné rastliny netienili. Vo vnútri kmeňa je neustály pohyb. Voda z koreňov prúdi nahor a nadol sú prepravované látky vytvorené v listoch. U väčšiny druhov stromov sa kmeň každoročne zväčšuje, nielen do výšky, ale aj do šírky. V dôsledku toho mohutnie, aby udržal rozrastajúce sa vetvy, ktoré vynášajú korunu stromu. Stopy tohto každoročného zhrubnutia v podobe letokruhov je vidieť na priereze kmeňa. Sú však aj stromy, ktoré rastú nahor, ale nehrubnú. Je to väčšina paliem, aloí a stromovité papradie. A ako sa určuje hrúbka stromu? Hrúbka stromu sa určuje 130 cm od zeme. Samozrejme, nižšie je kmeň obvykle trochu hrubší, ale rýchlejšie a pohodlnejšie sa robia merania bez zohýbania sa. Priamo nad zemou je tiež často ťažké odlíšiť, či meriame kmeň alebo koreňové krčky. Najhrubším stromom na svete je mexický tisovec Taxodium mucronatum, nazývaný tiež Árbol del Tule – strom z Tule. Tento rekordér má obvod 36 metrov rastie na námestí pred kostolom v mexickom mestečku Santa Maria del Tule. Jeho kmeň je tak mohutný, že ho nedokáže objať ani 20 dospelých ľudí držiacich sa za ruky. Presný vek stromu nie je známy, ale odhaduje sa na približne 1500 rokov.
Na Slovensku síce nemáme takýchto rekordmanov, ale 850 rokov je tiež úctyhodné číslo. Taký je údajný vek duba vo východoslovenskej obci Dubinné. Tento strom-deduško je tak starší ako okolitá dedina, stáročia sa pod ním konali súdy a bol aj akýmsi posvätným centrom obce. V roku 1995 do neho dokonca udrel blesk, napriek tomu dodnes stojí a žije. Naším ďalším známym stromom je Lipa kráľa Mateja na Bojnickom zámku, ktorá má viac než 700 rokov. Nezasadil ju Matej, ako by ste si to podľa jej mena mohli myslieť, no viedol pod ňou kráľovské snemovanie. Lipa meria 9 m a má obvod kmeňa 11 m. Od roku 1962 je vyhlásená za chránený prírodný výtvor.
Mgr. Alena Hudáková
20
Október - mesiac úcty k starším
Opäť je tu október, ktorý dostal prívlastok „Mesiac úcty k starším“. Mesiac, ktorý nám pripomína, aby sme si uctili seniorov a prejavili im náklonnosť.
V našej škole je už dobrým zvykom, že žiaci v tomto čase každoročne pripravujú darčeky pre starkých, aby si ich uctili a poďakovali sa im za ich lásku, starostlivosť a trpezlivosť.
V rámci celého týždňa sme sa na našej škole venovali téme: Jeseň života – naši starkí.
Pri tejto príležitosti sme pripravili pre naše babičky a deduškov rôzne pekné darčeky.
Žiaci vyjadrovali svoju lásku k starkým krásnymi kresbami, maľbami, rozprávali, čo s nimi prežili.
Rôznymi aktivitami sme sa snažili budovať u žiakov úctu k starším a formovať záujem starostlivosti o druhých.
Milé slovo sme im odovzdali prostredníctvom obecného rozhlasu.
Zároveň, sme pripravili pekné darčeky aj pre klientov Centra sociálnych služieb pre seniorov v Chminianskej Novej Vsi.
Ručne zhotovenými kvetmi sme im chceli vyjadriť svoju vďaku a úctu a aspoň takýmto spôsobom vyčarovať úsmev na ich zvráskavených tvárach.
Veríme, že týmto sme im aspoň trošku spríjemnili jeseň ich života.
15
Deň kedy sa mlčalo – zážitkový workshop
Spoluprácu so spoločnosťou Post Bellum SK, ktorá od roku 2011 na Slovensku vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia, sme začali už minulý rok. Tento rok sa na pôde našej školy podarilo v utorok 19. októbra 2021 zrealizovať zážitkový workshop s názvom „Deň kedy sa mlčalo“, ktorý bol určený pre žiakov ôsmeho a deviateho ročníka. Žiaci sa netradičnou formou oboznámili s históriou na konci 40. a na začiatku 50. rokov minulého storočia, keď v našej spoločnosti nastupoval socialistický režim, ktorý so sebou priniesol výrazné zmeny slovenského vidieka spojené so zakladaním JRD. Žiaci sa mohli zamyslieť nad tým, aký ťažký osud postihol gazdov, ktorí boli nútení vzdať sa svojho majetku v prospech kolektivizácie poľnohospodárstva.
Spoločnosť Post Bellum sa snaží zaznamenávať minulosť prostredníctvom príbehov „obyčajných ľudí“, pretože verí, že konkrétne ľudské osudy sú tou najlepšou cestou k poznaniu vlastnej minulosti a my sme radi, že sme mohli takéto poznávanie zažiť osobne.
8
Milión detí sa modlí ruženec
Na hodinách NBV sa žiaci 5.B a 6.B triedy zapojili spolu s p. uč. Juskovou do celosvetovej iniciatívy Milión detí sa modlí ruženec.
Hlavným úmyslom tejto iniciatívy je ukázať, že dôveryplná modlitba detí vchádza priamo ako šíp do Božieho Srdca a má preto veľkú moc. Detská modlitba ruženca má veľkú silu vyprosiť mier a jednotu v našich rodinách, v našej krajine i vo svete.
V mesiaci október sa môžeme všetci prihovárať k Panne Márii krásnou modlitbou svätého ruženca!
Učiteľ ako vzor
13. októbra 2021 sme nadviazali na autonómny školský projekt Učiteľ ako vzor, z ktorého realizáciou sme začali v minulom školskom roku. Znova sme sa v hodinovej prezentácii pedagóga zamerali na kompetencie a zručnosti, ktoré si osvojil pri mimoškolskej činnosti (šport, umenie, veda, technické zručnosti) a ako ich vo svojom terajšom osobnom i profesijnom živote využíva. Nechal žiakov ôsmeho ročníka posúdiť, ktoré jeho životné rozhodnutia po ukončení základnej školy považujú za správne a ktorým sa radšej mohol podľa ich názoru vyhnúť. Ďalej sme sa zamerali na rozhovor o téme „osobný úspech versus verejný prospech“, kvôli etickému aspektu pri stanovovaní si osobných a profesijných cieľov. Našim zámerom je zorganizovať osem takýchto stretnutí žiakov s rôznymi učiteľmi, prípadne hosťami učiteľov, počas školského roka.
PaedDr. Martin Birkner PhD.
1
Vzdelávanie založené na objavovaní a bádaní
V rámci projektu „Vzdelávanie založené na objavovaní a bádaní“ sme naše putovanie po svete rastlinnej ríše začali pri stromoch. Priamo v prírode sme si vysvetlili rozličné javy, procesy a vzťahy odohrávajúce sa v prírode. Po našom pozorovaní už vieme vysvetliť našim rovesníkom prečo listy na jeseň menia farbu. S príchodom jesene je počasie stále chladnejšie, slniečko už na nás stále menej svieti. Stromy vedia, že zima sa blíži a začnú sa na ňu pripravovať. Vnútri listov sú milióny maličkých farebných puzdierok. Zelené puzdierka sa volajú chlorofyl. Žlté puzdierka sa volajú xantofyl. Oranžové puzdierka sa volajú karotén. V lete majú zelené puzdierka veľmi veľa práce. Zachytávajú slnečné žiarenie a používajú ho ako energiu, aby mohli premeniť vodu zo zeme a špeciálny plyn zo vzduchu, ktorý sa volá oxid uhličitý, na cukor - glukózu. Tento cukor je potom potravou pre stromy. Takto to funguje počas celého leta. Zelené chlorofylové puzdierka potrebujú vodu zo zeme, aby si mohli robiť svoju prácu. Vodu získavajú cez koreň stromu. Odtiaľ voda prechádza cez kmeň a vstupuje do listov cez maličké žilky v listových stopkách. S príchodom jesene tenká vrstva buniek zapchá žilky v listoch. Keď sú žilky uzatvorené, nedostane sa do listu žiadna voda a chlorofyl prestane pracovať. Chlorofyl a zelená farba sa strácajú a vtedy môžeme vidieť dve farby v liste, žltú a oranžovú. A prečo sú niektoré listy hnedé? Keď listy prestanú dostávať vodu a potravu, tak začínajú odumierať. Zelený chlorofyl odumiera ako prvý, ale neskôr ho nasledujú žlté a oranžové púzdierka. Keď odumrú všetky púzdierka, tak odumrie celý list a zhnedne. Odumreté listy sú obyčajne suché a šuštia.
Mgr. Alena Hudáková
26