Koncom októbra sme na našej škole začali so sexuálnou a vzťahovou výchovou pod názvom "Máš čas" určenou pre žiakov 6. a 7. ročníka. Žiakom prednášali budúci lekári z UPJŠ v Košiciach. Prvou témou stretnutia bola telesná pozitivita, kde sa žiaci rozprávali o tom, ako prijať svoje telesné nedostatky a nesúdiť ľudí podľa vzhľadu. Témou ďalšieho stretnutia budú vzťahy, kde sa bližšie pozrieme na typy vzťahov, ako ich budovať a udržiavať a ako prijať odmietnutie.
Novinky
Máš čas
- 2
Divadelné predstavenie
V štvrtok 3.11.2022 sa žiaci 1. stupňa mali možnosť zúčastniť divadelného predstavenia. Zavítalo k nám totiž Divadlo Portál s predstaveniami O troch grošoch a Zlatá rybka. V rozprávke Zlatá rybka sa oboznámili s veselým príbehom rybára a jeho chamtivej ženy. Rozprávka poukazuje na to, že peniazmi, zlatom a slávou sa nikto šťastným nestane a chamtivosť je slepou uličkou vedúcou do záhuby. Naopak skutočným bohatstvom je priateľstvo. Rozprávka o troch grošoch poukazuje na múdrosť a skromnosť chudobného človeka. Žiaci odchádzali z predstavení obohatení o nové zážitky a už teraz sa tešia na ďalšie stretnutie s hercami.
3
Svetový deň sporenia
Finančná gramotnosť umožňuje žiakom porozumieť financiám a správne s nimi zachádzať v rôznych životných situáciách. Šetrenie, sporenie, nakupovanie a utrácanie sú pojmy s ktorými sa počas aktivít, zameraných na finančnú gramotnosť, oboznámili žiaci našej školy počas Svetového dňa sporenia, ktorý pripadá na 31.október. Žiaci vypracovali pracovné listy, ktorých cieľom bolo upevniť si pojmy a ich význam. Osvojovali si pravidlá efektívneho nakupovania a šetrenia finančnými zdrojmi. Vyfarbovali pokladničky (prasiatka) a vkladali finančné prostriedky ( mince a bankovky) do prasiatka podľa pokynov učiteľky, "vyrábali" peniaze aby si zafixovali ich základné prvky a zároveň diskutovali o možnostiach sporenia a nákupov.
11
Medzinárodný deň školských knižníc
„Knihy Vám prinesú múdrosť automaticky, ale môžu byť aj cestou ako sa k nej dostať“.
Týmto mottom a viacerými motivačnými plagátmi sme so žiakmi začali deň školských knižníc.
Medzinárodný deň školských knižníc vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva a pripomína sa od roku 1999. Každoročne je 24. október vyhlásený za Medzinárodný deň školských knižníc.
V tento deň si učitelia pre žiakov prvého stupňa pripravili v rámci svojich predmetov a hodín zaujímavé aktivity, ktoré boli zamerané na čítanie s porozumením, podporu čitateľskej gramotnosti, tvorivú priamu prácu s knihou, textom, zaujímavým učebným materiálom, pomôckami. Taktiež sme si zopakovali pravidlá správania sa ku knihám a v školskej knižnici. Tento deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Štvrtáci sa zamerali na čítanie slovenskej ľudovej rozprávky, určovali hlavnú postavu, vytvárali ilustrácie k rozprávke a vytvorili spoločné leporelo. Učitelia tak ozvláštnili vyučovací proces, čo žiaci pozitívne ocenili a už teraz sa tešia na podobné aktivity.
Na druhom stupni žiaci mali kvíz o autoroch a dielach detskej literatúry. So žiakmi sme sa dobre zabavili pri čítaní ukážok z rôznych kníh, maľovankách, osemsmerovkách. Oboznámili sa s rôznymi citátmi o knihách, ktoré sme si následne vysvetlili, porozprávali sa o nich.
Touto hodinou sa obohatili o nové vedomosti a zážitky. Žiaci boli odmenení malým darčekom ako spomienkou na tento deň. Vďaka tomuto dňu sme si spestrili hodinu slovenského jazyka.
Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, k čítaniu a ku knižnici. Snažme sa nájsť v knihách priateľa, ktorého vymeníme za smartfón a mobil. Je to priateľ, ktorý ťa nezradí. Keď už nie inak, tak len tak, že sa jej nevybijú baterky a jej signál bude fungovať aj tam, kde ťa iný signál zradil.
4
OŽaZ
V stredu počas štyroch vyučovacích hodín sa žiaci 5. -9. ročníka pod vedením triednych učiteľov teoreticky pripravovali na praktickú časť OŽaZ, ktorá sa uskutočnila na druhý deň (štvrtok) v priestoroch športového ihriska pri Obecnom úrade. Účelové cvičenie bolo zamerané na oblasť zdravotnej prípravy, protipožiarnej ochrany, dopravnej výchovy ako aj na orientáciu v teréne. Žiaci si na stanovištiach overili svoje vedomosti získané deň predtým a hlavne športové schopnosti. OŽaZ cieľavedome pôsobí na fyzické, psychické, intelektuálne vlastnosti žiakov. OŽaZ prispieva k lepšiemu rozhľadu žiakov a rozvíjaniu schopností, ktoré sú potrebné pre žiaka nielen v čase vzdelávania, ale taktiež budú prínosom v budúcom zamestnaní a bežnom živote. Počasie aktivitám a športovaniu prialo, žiaci sa dosýta vyšantili a hlavne ako sme v zdraví začali tak sme aj skončili.
16
Učiteľ ako vzor
S autonómnym školským projektom Učiteľ ako vzor, sme 18. októbra tohto vstúpili do tretieho ročníka. Znova sme sa v hodinovej prezentácii pedagóga zamerali na jeho vzdelávanie, ale i kompetencie a zručnosti, ktoré si osvojil pri mimoškolskej činnosti (šport, umenie, veda, technické zručnosti) a to, ako ich vo svojom terajšom osobnom i profesijnom živote využíva. Veľmi nám záleží na tom, aby vzdelávanie našich žiakov nekončilo posledným dňom povinnej školskej dochádzky v základnej škole. Prostredníctvom projektu sa snažíme pootvoriť dvere do globálneho rozmanitého sveta deťom z izolovanej komunity, ktorá im na jednej strane dáva zdanlivý pocit bezpečia, no na strane druhej ich hatí svojimi nepísanými pravidlami a kvalitu života nespája vždy s dosiahnutým vzdelaním.
Didaktické hry v prírode
V rámci didaktických hier v prírode si žiaci prvého stupňa Základnej školy v Chminianskych Jakubovanoch otestovali svoje vedomosti o prírode, pohybovú koordináciu, rýchlosť, silu, presnosť a mrštnosť.
Na prvom stanovišti sa venovali dopravnej výchove. Teoretická príprava venovaná bezpečnosti na cestách bola zatraktívnená kolobežkovým slalomom. Druhé stanovište sa venovalo zdravotnej príprave, zameranej predovšetkým na prvú pomoc pri ošetrení úrazov. Úlohou tretieho stanovišťa bolo preveriť vedomosti žiakov z prvouky a prírodovedy, nakoľko sa nieslo v znamení ochrany prírody a zásadám pohybu v nej. Na štvrtom stanovišti šplhali na lane, cvičili na kruhoch a výdrž si otestovali pri vise s vertikálnym úchopom. Na piatom stanovišti strieľali z detských lukov na terč a na šiestom triafali 3D terč tenisovými loptičkami.
Celý deň sa niesol v znamení priaznivého počasia a dobrej nálady. Záujem žiakov o jednotlivé činnosti a úsmevy na ich tvárach svedčili o tom, že sme svojim zverencom pripravili atraktívny program.
28
,,Záložka do knihy spája školy“
V mesiaci október sme sa už tradične zapojili do projektu ,,Záložka do knihy spája školy“. V tomto školskom roku 2022/2023 sa konal už 13.ročník tohto česko-slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá, ktorý vyhlasuje Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc. Medzinárodný mesiac školských knižníc (International School Library Month) vyhlásil v roku 2008 James Henri, prezident Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), pri príležitosti 10. výročia Medzinárodného dňa školských knižníc (International School Library Day).
Cieľom projektu ,,Záložka do knihy spája školy“ je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci vytvoria záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárňujú tému projektu, ktorá sa každoročne mení a vymenia si ju so žiakmi z pridelenej partnerskej školy. Výmena záložiek je akýmsi prostriedkom k nadviazaniu spolupráce, kontaktov, ale aj poznávania ,,života“ žiakov z rôznych kútov Slovenska a tiež Českej republiky.
Téma tohto ročníka mala názov: ,,Môj literárny príbeh čaká na tvoje prečítanie“.
Do projektu sa zapojili žiaci I. aj II. stupňa našej ZŠ a pre ,,svojich kamarátov“ vyrábali záložky pomocou rozličných techník na určenú tohoročnú tému nielen počas vyučovania, ale i v školskom klube. Podľa svojich schopností, zručností a fantázie, vyrobili viac než 100 záložiek. Záložky síce mali rovnakú tému, ale každá z nich bola iná svojou farebnosťou a námetom. Naši žiaci vytvorili naozaj hotové umelecké diela a bolo veľmi ťažké vybrať z nich tie najkrajšie. Záložky spolu s knihou a malými darčekmi s logom našej ZŠ sme poslali do pridelenej partnerskej školy - Základnej školy s materskou školou Jána Vojtaššáka v Zákamennom. Veríme, že naše záložky spríjemnia čítanie novým kamarátom!
Všetkým našim výtvarníkom veľmi pekne ďakujeme za spoluprácu a už teraz sa tešíme na nový ročník J
25
Deň jabĺk
Vedeli ste, že existuje Deň jabĺk? Je to 21.október. Jablká si právom zaslúžia svoj deň, pretože patria medzi najzdravšie druhy ovocia a navyše aj naša škola sa zapojila do osvetového projektu na podporu zdravého stravovania žiakov ZŠ - "Viem, čo zjem". Aj to bol dôvod, prečo sme sa zapojili do tejto aktivity aj my rôznymi prácami a činnosťami, kde hlavným hrdinom bolo JABLKO . Rozprávali sme si o jeho zložení a o jeho význame pre náš organizmus, aj sme si zanôtili známe piesne..Červené jabĺčko v oblôčku mám, Bolo raz jabĺčko krásne, ... Žiaci vytvorili vlastné jablká pomocou rôznych výtvarných techník a zhotovili informačno-prezentačný panel. Sladučkú chuť červených jabĺčok sme okúsili počas desiaty. Naším cieľom je podporovať u detí konzumáciu ovocia a zeleniny a byť tak zdravšími a odolnejšími voči chorobám. Vivat !
2
Október- mesiac úcty k starším
Staroba je prirodzenou súčasťou života a práve október bol v decembri 1990 Valným zhromaždením Organizácie spojených národov vyhlásený za Mesiac úcty k starším. Tento mesiac je pre nás všetkých pripomienkou, že si máme vážiť, ctiť a rešpektovať našich starých rodičov. Aj žiaci našej školy v priebehu mesiaca október túto krásnu myšlienku rozvíjali a spolu s učiteľmi pre svojich starých rodičov vytvárali rôzne pozdravy, priania a drobné darčeky, čím im prejavili svoju náklonnosť a lásku. Prostredníctvom krátkeho divadielka a spoločnej diskusie sme v žiakoch upevňovali rešpekt a porozumenie voči starým ľuďom, čo by malo byť samozrejmosťou a prirodzenou súčasťou ich správania sa každý mesiac v roku.
14
Milión detí sa modlí ruženec
Mesiac október je pre nás kresťanov zasvätený Panne Márií. Spolu s deťmi sme si Pannu Máriu uctili viacerými aktivitami. Pripravili sme nástenku, vyrábali sme ružence a hlavnou aktivitou bola modlitbová výzva Milión detí sa modlí ruženec. Úmyslom tejto iniciatívy je ukázať, že modlitba detí vchádza priamo do Božieho Srdca a má preto veľkú moc. Modlitbu ruženca sme realizovali rôzne, spevom, kreslením aj modlením. Do modlitieb sme zapojili žiakov 3. a 4. ročníkov. Žiaci 7.A si vytvorili krásny svetielkový ruženec. Po každej modlitbe zapálili jednu sviečku, až kým sa nedomodlili celý ruženec.
Detská modlitba ruženca má veľkú silu vyprosiť mier a jednotu v našich rodinách, v našej krajine i vo svete.
2
Deň stromov
,,Ak sa má stať človek človekom, musí sa vzdelávať.“ Ján Amos Komenský
Aj tento rok sme si 20. októbra na podnet novinára J. Sterlinga Mortona pripomenuli Deň stromov. Morton presadzoval teóriu, že pre celkové zlepšenie klímy je nevyhnutná prítomnosť stromov. Už od nepamäti prejavoval človek záujem aj o staré stromy. Staré stromy sú ako symboly národov. Boli uctievané a teda prirodzeným spôsobom sú aj chránené. Úcta voči nim sa dedila z generácie na generáciu. Napríklad lipa sa stala symbolom Slovanov, asi najznámejšia je lipa kráľa Mateja Korvína v Bojniciach. Lipa veľkolistá má približne 700 rokov a obvod kmeňa 11 m. Kvôli vysokej historickej hodnote je vyhlásená za chránený strom. Na Slovensku sa ochrane starých stromov začala venovať veľká pozornosť najmä v druhej polovici 20. storočia. V súčasnosti je ochrana starých stromov zabezpečovaná zákonom. Chránené stromy sa označujú tabuľou so štátnym znakom Slovenskej republiky a s nápisom chráneného stromu. Tabuľa má tmavozelený podklad a rozmery 15 x 10 cm. Štátny znak je umiestnený v jej hornej časti, pod ním je nápis bielej farby. Ak označenie samého stromu nestačí na zvýraznenie predmetu ochrany, označí sa tabuľou so štátnym znakom s nápisom aj jeho ochranné pásmo. Na Slovensku v súčasnosti evidujeme 443 chránených stromov.
22
Týždeň dobrovoľníctva
Čo je to dobrovoľníctvo? Prečo dobrovoľníčiť? Ako spoznať kvalitnú organizáciu? Aj nad týmito otázkami sa zamýšľali žiaci šiestych a siedmych ročníkov. Zistili, že dobrovoľníctvo vykonávame v prospech iných bez nároku na finančnú odmenu. Získať môžeme oveľa viac: osobnostný a profesionálny rast, pocit zadosťučinenia, nové kontakty, priateľstvá a hlavne dotyk ľudskosti. Dobrovoľníčiť môžeme aj doma. Je len na nás, čo si vyberiete a ako sa rozhodnete pomáhať. Najlepšie je pomáhať vo svojom blízkom okolí, doma, v škole ale aj na ulici. Do dobrovoľníckej činnosti siedmaci pútavými plagátmi vyzvali aj ostatných žiakov našej školy.
Aj druháci prispeli k týždňu dobrovoľníctva a vyčistili okolie školy a okolitej prírody od plastového, papierového, skleneného a iného odpadu. Takto sa zároveň naučili, že odpadky majú hádzať na miesta na to určené, aby sme si neznečisťovali svoje okolie a prírodu.
Urobme spoločne dobrý skutok a motivujme aj ďalších k pomoci ostatným!
4
Slávnosť 1. sv. prijímania
V sobotu 15.10.2022 v rímskokatolíckom kostole Krista Kráľa v Chminianskych Jakubovanoch sa konala slávnosť I. sv. prijímania. Eucharistiu prvý krát prijali Natália, Timea, Ivana, Alexandra, Maroš, Dávid, Olívia a Adriána. Slávnosť vyslúžil náš duchovný otec Mgr. Miroslav Turák. Veríme, že táto vzácna chvíľa ich vovedie do najväčšieho tajomstva kresťanského života. Zároveň ďakujeme pani učiteľke Mgr. Juskovej a Mgr. Čekanovej PhD., že ich na túto slávnosť pripravovali.
9
Deň otvorených dverí na Leteckej základni
Pri príležitosti Dňa slovenského vojenského letectva sa na Leteckej základni v Prešove uskutočnil deň otvorených dverí. Preto sme sa so žiakmi 7., 8. a 9. ročníka rozhodli navštíviť Vrtuľníkové krídlo generálplukovníka Jána Ambruša.
Program začal preletom a špeciálnymi manévrami vrtuľníka, kde nás z kokpitu zdravil pán riaditeľ. Po celý deň boli pripravené statické ukážky vrtuľníkov, záchranných áut, ručných zbraní a spojovacej techniky, ktoré sme si mohli aj sami vyskúšať. Svoje vedomosti si žiaci preverili v kvíze a tváre si nechali pomaľovať vojenským maskovaním. So zatajeným dychom sme sledovali zoskok parašutistov z vrtuľníka. Videli sme ukážku zásahu proti požiaru na zemi a zo vzduchu vrtuľníkom Mi-17 s použitím bambi vaku. Súčasťou sprievodného programu bola ukážka vojenskej polície pri zásahu v teréne a ukážka práce psovodov. A napokon sme mali možnosť vidieť prelety stíhačky MIG-29 z letiska Sliač.
Všetci zúčastnení sme si odniesli skvelý zážitok zo sledovania rôznych leteckých ukážok a sprievodného programu.
37
Svetový deň mlieka v školách
Koncom septembra si pripomíname Svetový deň mlieka v školách. Nielen tento deň je dobrou príležitosťou vyzdvihnúť mlieko ako každodennú súčasť života dieťaťa. Svetový deň mlieka v školách je medzinárodnou každoročnou udalosťou podporovanou a propagovanou od roku 2000 Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo. Mlieko a mliečne produkty pomáhajú naplniť požiadavky na plnohodnotnú výživu pre organizmus dieťaťa. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka v školách. Je to spôsob, ako sa zamerať na pomoc deťom, zvýšiť ich povedomie, upozorniť na dôležitosť pitia mlieka a na jeho zdravotné prínosy. Aj v našej škole sme si tento deň mlieka pripomenuli rôznymi aktivitami, ktoré napomáhajú žiakom uvedomiť si dôležitosť zdravého životného štýlu.
3
Európsky deň jazykov
Európsky deň jazykov bol vyhlásený Radou Európy, ktorá zastupuje 800 miliónov Európanov zo 45 krajín. Do podujatí súvisiacich s Európskym dňom jazykov, ktorý sa každoročne koná 26. septembra sa zapájajú mnohé jazykové a kultúrne inštitúcie, združenia, univerzity, a najmä školy. Výnimkou nebola ani naša škola, ktorá si tento deň pripomenula prostredníctvom rozličných aktivít prebiehajúcich počas celého týždňa na hodinách anglického jazyka. Žiaci získali nové poznatky o svetových jazykoch, čím si rozšírili svoje povedomie o jazykovej rozmanitosti a interkultúrnom prostredí a zároveň si uvedomili, že jazykové znalosti sú potrebné na účely žitia, zamestnania či štúdia v zahraničí.
Ovládanie jazykov je nevyhnutnosťou a právom KAŽDÉHO – toto je jedným z najdôležitejších posolstiev Európskeho dňa jazykov.
1
Začiatok školského roka 2022/2023
Čas letných prázdnin a dovoleniek sa dnešným dňom definitívne skončil. Sme oddýchnutí, plný krásnych zážitkov, nových skúseností a priateľstiev. No i ten najpútavejší román má svoj začiatok a má aj koniec. A tak, aj my učitelia, aj Vy, milí naši žiaci, sa po tomto krásnom čase znova stretávame. Mali sme možnosť načerpať nové sily a s nimi vykročiť do úloh, ktoré nám nový školský rok prinesie.
Úprimne si želám, aby naša škola tak ako doteraz, fungovala ako úspešná výchovno-vzdelávacia inštitúcia, ale zároveň mala svoju dušu, otvorené srdce a hladiace ruky ako v dobrej rodine. Nech porozumenie a tolerancia sú našimi najmocnejšími spojencami na spoločnej ceste za vzdelaním.
Začal nový školský rok 2022/2023 a ja verím, že bude naplnením našich predsavzatí a plánov do budúcnosti....
4
ZELENÁ OTVORENÝM ŠKOLÁM v školskom roku 2022/2023
Všetkým pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom školy, žiakom aj rodičom prajem zdravý, pohodový a úspešný školský rok 2022/2023.
:) Vám, dievčatá a chlapci, menej vymeškaných hodín a len tie najlepšie známky, za ktorými budú bohaté vedomosti.
Zelená otvoreným školám:
https://www.minedu.sk/data/att/24327.pdf
Informácia o poskytovaní dotácie na stravu pre žiakov
Od 1. júla 2022 majú v ZŠ nárok na stravu:
• deti navštevujúce základnú školu do 15 rokov, pokiaľ si rodič na dieťa neuplatnil v zmysle zákona o dani z príjmov nárok na daňový bonus,
• deti navštevujúce základnú školu od 15 rokov, napríklad z dôvodu opakovania ročníka či odkladu povinnej školskej dochádzky,
• deti v hmotnej núdzi alebo v životnom minime, ktoré žijú v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorej príjem je najviac vo výške životného minima.
Pri poskytovaní dotácií na stravu sú 2 vekové kategórie detí:
• deti v ZŠ do 15 rokov veku, ak si rodič na dieťa neuplatnil v zmysle zákona o dani z príjmov nárok na daňový bonus (napr. osoby bez zdaniteľných príjmov, poberatelia dôchodkov), ktoré majú nárok na dotáciu na stravu, V prípade, ak rodičia tejto vekovej kategórie detí majú nárok na uplatnenie si daňového bonusu ( v sume 70 eur mesačne), tento bonus je pre nich vhodnejší ako dotácia na stravu. Súbeh poberania tohto daňového bonus a dotácie na stravu podľa 4 ods. 3 psím. c) zákona o dotáciách nie je možný.
Nárok na poskytnutie dotácie na stravu podľa § 4 ods. 3 písm. c) zákona o dotáciách od 01.07.2022 preukazuje rodič dieťaťa vo veku do 15 rokov predložením nového čestného vyhlásenia o neuplatnení si daňového bonusu.
• deti nad 15 rokov v ZŠ ( napr. z dôvodu opakovania ročníka, odkladu povinnej školskej dochádzky), ktoré majú nárok na dotáciu na stravu aj v prípade, ak si rodič na toto dieťa uplatnil nárok na daňový bonus ( v sume 40 eur mesačne). Povinnosť čestného vyhlásenie sa nevzťahuje na rodičov týchto detí.
K poskytnutiu dotácií na stravu je potrebné predložiť:
• potvrdenie, že ide o dieťa v HN,
• potvrdenie, že ide o dieťa, kde rodina má príjem do výšky ŽM,
• nové čestné vyhlásenie o neuplatnení si nároku na daňový bonus.
PaedDr. Katarína Goffová, riaditeľka školy