Aj tento rok sa naša škola zapojila do kampane Červené stužky pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS. Najprv bol žiakom premietnutý dokumentárny príbeh o pomoci chorým deťom na AIDS v Afrike. Dozvedeli sa, aké je nebezpečenstvo tohto smrteľného ochorenia. Červené stužky, ktoré sú symbolom krvi a života si žiaci vytvorili sami. Každý daroval svoju červenú stužku svojmu kamarátovi. Vyvrcholením bola pre nás živá Červená stužka, ktorú vytvorili žiaci 3. C triedy dňa 1. 12. 2020. Žiaci sa naučili, ako zaujať správny postoj k vlastnému zdraviu a životu, ako aj k zdraviu a životu druhých ľudí.
Medzinárodný deň nevidiacich
13. november už tradične patrí Medzinárodnému dňu nevidiacich. V tento deň sa narodil priekopník systematického vzdelávania nevidiacich – Valentin Haüy. Výročie narodenia tohto výnimočného muža, si pripomínajú nevidiaci celého sveta už od roku 1946.
Valentin Haüy sa narodil 13. novembra 1745 do rodiny tkáča. Zásluhou tunajších mníchov získal Valentin kvalitné vzdelanie. Bol mimoriadne jazykovo zdatný, dovedna ovládal až desať jazykov. Pokojný život dvorného prekladateľa narušil šokujúci zážitok. Na Námestí svornosti v Paríži bol svedkom zosmiešňovania a dehonestovania skupiny nevidiacich počas pouličnej slávnosti. Na hlavu im dali smiešne čiapky. Už vtedy sa rozhodol založiť školu pre nevidiacich. Prvým Haüyho žiakom sa stal mladý nevidiaci chlapec. Vytvoril preňho abecedu reliéfnych písmen a úspešne ho učil čítať. Reliefne písmená boli predchodcami braillovho písma. Je to špeciálny druh písma, resp. systému písania, určeného pre nevidiacich a slabozrakých. Funguje na princípe plastických bodov vyrazených do papiera, ktoré čitateľ vníma hmatom. Slovenský systém Braillovho písma vytvoril v roku 1922 zakladateľ a prvý riaditeľ Štátneho ústavu pre slepcov v Levoči Adolf Fryc. Rozvojom slovenského jazyka sa postupne dopĺňali ďalšie písmená našej abecedy. Fryc vydal aj prvý slovenský šlabikár, podľa ktorého sa učilo dokonca až do roku 1946. Vytvoril aj čítanku s názvom Kvety a časopis Besiedka.
Cez úsmevné dobrodružstvo bábkového divadla Ferda Mravca a lienky Gvendolíny, sa žiaci našej základnej školy dozvedeli o tom, že v našej spoločnosti sa vzdelávajú aj nevidiaci ľudia. Ferdo Mravec opustil mravenisko a vybral sa v ústrety nebezpečenstvám sveta. Na svojej ceste dobrodruch Ferdo stretol krásnu ale krutú a povrchnú lienku Gvendolínu. Obaja museli čeliť nebezpečenstvám, ktoré na nich číhali na celkom obyčajnej lúke. Obaja premýšľali o tom, ako sa vzdelávajú nevidiaci. Žiakom našej základnej školy sa veľmi páčila myšlienka diela, ktorá zostáva platná aj v súčasnosti. Idea o „súboji svalov, vtipu a svižnosti“ riešiť rôzne situácie, ktoré prináša táto rozprávka o Ferdovi a jeho priateľoch z lesa, je naďalej aktuálna a živá rovnako ako postavička Ferda Mravca medzi dnešnými čitateľmi.
7
Svetový Deň prevencie týrania detí
Tento rok je 20. rokom, kedy Svetová ženská organizácia WWS ( The World Women Summit) vyhlásila 19. november za Svetový Deň prevencie týrania detí.
Deti sú bezbranné a potrebujú veľa lásky. No nie všetky deti majú to šťastie, že sú obklopené láskou, žiaľ mnohé žijú v podmienkach ľahostajnosti, nezáujmu, domáceho násilia, psychického a fyzického týrania a zneužívania zo strany dospelých, ale aj rovesníkov. Pred týmto všetkým by mali byť deti chránené. Najúčinnejším prostriedkom na elimináciu tohto javu je PREVENCIA.
Tento závažný, celosvetový problém, sme priblížili našim žiakom prostredníctvom rozprávky O kohútikovi a sliepočke. Objasnili sme im, aké dôležité je nebyť ľahostajným, ale včas pomôcť.
KDE A AKO VYHĽADAŤ POMOC?
- Mnoho času trávite v škole so svojimi učiteľmi, pani riaditeľkou- zverte sa im.
- Napíšte list sociálnej pracovníčke na obecnom úrade.
- Oznámte to na bezplatnej telefonickej linke Generálnej prokuratúry SR 0800 300 700
- Napíšte mail na adresu tyranie@genpro.gov.sk
5
Záložka do knihy spája školy
11. ročník Česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy bol zameraný na tému: Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní a v próze. Partnerskou školou nám bola ZŠ Srážnická Skalica, s ktorou sme nadviazali nový priateľský kontakt.
V priebehu októbra a novembra sme každú možnú chvíľu využili a preniesli sa do rozprávky. Žiaci si potom podľa chuti tvorili záložky, ktoré sme poslali našej partnerskej škole. Bolo nám potešením s touto školou spolupracovať a zároveň sa spoznať prostredníctvom kníh o našich školách, ktoré sme si navzájom vymenili. Dúfame, že obdarovaným žiakom sa budú naše záložky páčiť a budú ich mať založené vo svojich obľúbených knihách.
4
Svetový deň zdravej výživy
Svetový deň výživy sa oslavuje každý rok 16. októbra na pamiatku založenia Organizácie pre výživu a poľnohospodárstva Spojených národov (FAO) v roku 1945. Z dôvodu pandémie, ktorá nám oslavu tohto svetového dňa prekazila, sme si ju pripomenuli až v tomto týždni. Týmto dňom zdôrazňujeme žiakom potrebu zdravého stravovania a vyzývame ich k zdravému životnému štýlu.
Túto tému o zdravej výžive a správnom stravovaní učitelia prvého stupňa vniesli aj do jednotlivých vyučovacích predmetov. Žiakom priblížili aj krajiny, ktoré sú chudobné a deti v ich veku často zomierajú z nedostatku jedla, ako si jedlo treba vážiť a neplytvať ním. Žiaci sa dozvedeli že „Jeme preto, aby sme žili a nežijeme preto aby sme jedli ", prečo je zdravé jedlo v našom živote také dôležité, a máme ho brať nielen ako prísun potravy, ale aj ako kultúru, máme jesť s mierou a vyvážene.
Taktiež sme so žiakmi urobili aj tematickú výzdobu a pripravili zeleninové a ovocné šaláty plné vitamínov, na ktorých si žiaci pochutnali.
14
Sviatok sv. Huberta
Ľudia na celom svete sa zaoberajú rôznymi činnosťami a majú rôzne záľuby. Už od pradávna si volia svojich patrónov a ochrancov spomedzi predkresťanských bohov, či kresťanských svätých. Patrónkou baníkov je svätá Barbora, hasiči zas majú sv. Floriána. Európski poľovníci si za svojich ochrancov zvolili Dianu, ktorá je antickou bohyňou lovu a svätého Huberta, ktorého sviatok si každoročne pripomíname tretieho novembra, čo bolo minulý týždeň. Hubert bol akvitánskym princom, ktorého najväčšími záľubami boli oslavy s kamarátmi a lov zveri. Raz sa mu na poľovačke zjavil jeleň so zlatým krížom na hlave medzi parohami a prehovoril k nemu božím hlasom. Vďaka tomuto zážitku sa Hubert polepšil. Stal sa kresťanským biskupom a ochrancom prírody. Rozumné užívanie darov prírody a ochrana lesov sú jeho odkazom aj pre nás.
3
Medzinárodný deň stromov
Stromy sú múdre. Vedia, že mi ľudia dýchame len vďaka tomu, že oni sú súčasťou pľúc planéty Zem, na ktorej spolu žijeme. Ak sa vám niekedy nad ránom podarí započúvať do šumu listov niekde na polceste medzi snom a bdením pri otvorenom okne, môže sa stať, že na chvíľu porozumiete stromovčine a vypočujete si zopár prchavých listnatých veršov. Možno budú znieť práve takto:
„Ach jaj!
Ráno kradne hviezdam jas
a ja mám ešte na jazýčku
jednu prosbu pre hviezdičku.
Pošli múdrosť z Orionu
na Zem svojim ľudským deťom,
nech nebránia vyrásť tráve,
kríkom, stromom, ani kvetom.
Nech nechajú bzučať včielku,
osu, sršňa, čmeliaka...
Nech si chránia vzduch i vodu,
nech ich slnko vonku láka...“
Nech im nad hlavami znie
šumu lístia melódia,
chceme len to, čo aj oni,
nech zavládne harmónia.“
Ak sa potom prebudíte, svet bude krajší. Budete naň hľadieť inými očami. Stromy už nebudú len drevom, listami a ihličím. Stanú sa vašimi priateľmi. Priateľmi, ktorí dokážu poskytnúť tieň v horúčave, prístrešok v daždi, energiu v ťažkých dňoch a niektoré dokážu aj nasýtiť svojimi plodmi.
Každoročne si 20. októbra pripomíname Deň stromov. Myšlienka Dňa stromov vznikla pred skoro poldruha storočím v americkom štáte Nebraska a jej pôvodcom bol J. Sterling Morton.
Povolaním bol novinár, pričom sa vo svojich článkoch zaoberal hlavne poľnohospodárstvom a prírodou. Bol zástancom myšlienky, že prítomnosť stromov v okolí zlepšuje klímu ako aj pôdne vlastnosti a tieto informácie šíril prostredníctvom novín aj medzi širokú verejnosť. Nezostal však len pri písaní článkov, ale 4. januára 1872 navrhol zorganizovať „Deň stromov“, do ktorého sa mohol zapojiť každý, kto mal chuť vysadiť stromčeky vo svojom okolí. Odhaduje sa, že v rámci tejto akcie bolo vysadených v štáte Nebraska viac ako 1 milión stromov. Postupne sa myšlienka osláv Dňa stromu rozšírila do celého sveta a v stredoeurópskych krajinách bol za dátum Medzinárodného dňa stromov ustanovený 20. október.
Na našej škole nezasadíme milión stromov. No dnes sme zasadili jeden, ktorý nám bude pripomínať, že my ľudia sme súčasťou prírody a nebyť zelene, neboli by sme tu ani my.
Medzinárodný deň rómskeho jazyka si pripomenula aj naša škola
Deň 5. november bol vyhlásený za Medzinárodný deň rómskeho jazyka v roku 2009 na medzinárodnej konferencii v chorvátskom Záhrebe, ktorej sa zúčastnili zástupcovia 15-tich krajín Európy. Medzinárodný deň rómskeho jazyka je pripomienkou a zároveň oslavou jazyka, ktorým sa je možné dohovoriť takmer v každej európskej krajine. Bohatosť a rôznorodosť rómskeho jazyka dokazuje množstvo dialektov, len na Slovensku Rómovia hovoria tromi hlavnými dialektmi – dialektom rumungro Rómov, dialektom olašských Rómov a maďarských Rómov a viacerými subdialektmi a dokázala prežiť viac ako tisíc rokov. Rómsky jazyk bol na Slovensku štandardizovaný v roku 2008.
Rómčina je po slovenčine a maďarčine tretím najpoužívanejším jazykom na Slovensku.
Tento deň je zároveň spomienkou na viacročné úsilie rómskych intelektuálov, ktorí žiadali pre Rómov adekvátne postavenie a priznanie všetkých práv súvisiacich s ich postavením rómskej národnostnej menšiny.
Tento deň si pripomenula aj naša škola.
27
Učím sa doma
A pokračujeme..., aj keď musia byť školské brány pre žiakov druhého stupňa zavreté, my nezaháľame. Pre našich zverencov sme opäť prichystali sériu úloh, pri ktorých sa naučia niečo nové, zopakujú a utvrdia sa v tom, čo už vedia a samozrejme ako bonus ich určite čaká aj niečo zábavné, tak hor sa do učenia...
2
Organizácia VaV pre žiakov I.st. ZŠ
Vážení rodičia.
Riaditeľstvo základnej školy, v súvislosti s Uznesením vlády Slovenskej republiky č.678 z 22.10.2020 a na základe konzultácie s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Prešove obnovuje organizáciu výchovy a vzdelávania na Základnej škole Chminianske Jakubovany 270 od 03.11.2020 pre žiakov I. stupňa ZŠ (0. – 4. ročník ZŠ).
Zákonný zástupca
- Zodpovedá za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri príchode žiaka do školy a pri odchode žiaka zo školy (nosenie rúšok dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk v zmysle aktuálnych opatrení ÚVZ SR). - Zabezpečí pre svoje dieťa každý deň dve rúška (jedno náhradné, musí mať pri sebe v prípade potreby) a papierové jednorazové vreckovky.
Predkladá po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako 5 dní vyhlásenie o bezinfekčnosti !!!
Zákonnému zástupcovi nebude umožnené vstupovať do priestorov školy!
Odporúčame minimalizovanie zhromažďovania osôb pred základnou školou.
Ak sa žiak z akéhokoľvek dôvodu nezúčastní vyučovania, zákonný zástupca musí túto skutočnosť oznámiť telefonicky, prípadne mailom na tr. učiteľku alebo na školu. Poprípade o tom informuje KC alebo OÚ, ktoré budú ZŠ informovať.
Povinnosťou zákonného zástupcu je bezodkladné nahlásenie karantény, ak bola žiakovi nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom!
Pravidlá pre úspešnú komunikáciu rodič – učiteľ
Riešenie na každý výchovný problém začína slovami: Som tu. Počúvam ťa. Ako ti môžem pomôcť?
Každý deň sa nás deti stovkami rôznych spôsobov pýtajú: “Vidíš ma?” “Počuješ ma?” “Záleží ti na mne?” Ich správanie je často len odrazom našich odpovedí.
Pravidlá pre úspešnú komunikáciu rodič – učiteľ:
1. Myslíme na to, že máme spoločný cieľ.
2. Obaja sa snažíme o výchovu a vzdelávanie dieťaťa.
3. Vyjadrujeme vieru v schopnosť vzájomne spolupracovať.
4. Ak pociťujete potrebu kontaktu, kontaktujte sa!
5. Dôverujme si navzájom!
6. Uvedomujeme si, že sme na jednej lodi, takže je potrebné ťahať za jeden povraz.
7. Každý úspech je aj našim úspechom, každý neúspech je aj našim neúspechom. Vzájomne ho prežívame.
8. Problém vidíme aj vnímame aj očami druhej strany.
9. Pravidelne predkladáme informácie o žiakovi a prijímame aj informácie od rodiča. Snažíme sa byť vzájomne informovaní.
10. Hľadáme kompromisy pri riešení výchovno – vzdelávacích situácií.
11. Využívame pomoc odborných zamestnancov školy (školský špeciálny pedagóg, školský psychológ), ktorí majú v pracovnej náplni aj poradenskú činnosť.
Správne komunikovať je veľké umenie a skvelá zručnosť. Vyžaduje tréning a trpezlivosť. Čas a úprimný záujem. Mnohí sa to učia celý život. Hľadajú cesty, smer a nie vždy im to vychádza. Na komunikácii treba pracovať od mladosti, detstva, neustále.
Dobrá komunikácia je základom úspechu!
Dištančné vzdelávanie pre žiakov II. st. ZŠ
Vážení rodičia,
podľa rozhodnutí Úradu verejného zdravotníctva a Ústredného krízového štábu dochádza k týmto zmenám:
1. od pondelka 26.10. 2020 do 27.11. 2020 prechádza 2. stupeň ZŠ na dištančnú formu vzdelávania. Všetky potrebné informácie a dokumenty Vám budú poskytnuté tr. učiteľmi, vedením školy a budú dostupné na našej web stránke.
Učitelia jednotlivých predmetov budú zadávať žiakom úlohy v primeranom rozsahu a primeranej náročnosti s určením presného termínu na preštudovanie/vypracovanie:
nové učivo na samoštúdium (napr. študijné texty,…),
úlohy na precvičenie učiva (pracovné listy, doplňovačky, …),
zadania na overenie pochopenia učiva (testy, previerky,…),
projekty na samostatnú prácu.
2. jesenné prázdniny budú od 30. 10. do 2. 11. 2020 a od 6. 11. 2020 do 9. 11. 2020.
Ak bude situácia priaznivá, všetci žiaci by sa mali vrátiť do škôl 30.11.2020.
Informácie budeme priebežne aktualizovať.
Riaditeľské voľno pre žiakov I. st. ZŠ
Riaditeľstvo ZŠ Chminianske Jakubovany 270 v zastúpení PaedDr. Katarínou Goffovou, Vám touto cestou oznamuje, že v súlade s rozhodnutím MŠ VVaŠ č: 2020/15801:1-A1800 s účinnosťou od 1. septembra 2020 v zmysle bodu 1 a podľa § 150 ods. 5 zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov udeľuje voľno žiakom I. stupňa základnej školy od 26.10.2020 do jesenných prázdnin.
Riaditeľské voľno sa udeľuje z dôvodu podozrenia na výskyt ochorenia COVID 19.
Ako sa efektívne učiť
Správne učenie metódou „5P"
Päť hlavných zásad pre zlepšenie učenia.
1.P Podmienky
2.P Plánovanie času
3.P Prestávky
4.P Poznámky a práca s textom
5.P Pamäť
1. P Podmienky Pri učení je to ako v športe. Kto chce dosiahnuť úspech, musí pravidelne trénovať, respektíve učiť sa.Úspech v škole závisí ďaleko viac od domácej prípravy než na tom, akí šikovní sme sa narodili.
- Snaž sa učiť vždy na tom istom mieste. Izba, v ktorej sa učíš by mala byť svetlá. Pred učením si ju nezabudni vyvetrať. Teplota v miestnosti by nemala presiahnuť 18 až 20 stupňov Celsia.
- Nebudeš ospalý, ale svieži a tvoj mozog bude mať dostatok kyslíka.
- Na učenie je najlepšie ticho. Na mobil si daj tichý režim, vypni televíziu aj počítač. Ak potrebuješ zvukovú kulisu, môžeš si dať pri učení tichú hudbu.
- Učenie v posteli nie je príliš vhodné, pretože je v nej riziko, že zaspíš. Ak si zvyknutý sa učiť v posteli, mysli na pracovné prestávky, ktoré ale nevyplníš spánkom ale vstaneš a niečo urobíš.
- Napriek tomu skús sa niekedy učiť za stolom a porovnaj si, kde si sa naučil viac.
- Snaž sa mať okolo seba poriadok a všetky dôležité veci na dosah, aby si nemusel strácať čas zbytočným hľadaním. Upratanie stola nezaberie veľa času a naozaj pomôže.
2. P Plánovanie času Dôležitým predpokladom úspechu je dobré zorganizovanie si študijného a voľného času. Mnoho žiakov, ktorí majú problém s učením, si nedokáže dobre naplánovať svoj čas. Ivana je veľmi poctivá žiačka. Chce dosahovať dobré výsledky a kvôli učeniu nemá čas na kamarátky. Sedí iba doma nad knihami. Keď prídu víkendy alebo prázdniny, cíti sa osamotená, lebo už ju nikto nevolá von. Celý jej svet sa zúžil iba na učenie. Sama cíti, že niečo jej chýba. Ale nevie, čo má zmeniť. Veď školu nechce zanedbávať. Plánovaním získavaš čas na seba a svoje koníčky.
- Nájdi si čas na prácu, je to cena úspechu.
- Nájdi si čas na rozmýšľanie, je to zdroj sily.
- Nájdi si čas na hru, je to tajomstvo mladosti.
- Nájdi si čas na čítanie, je to základ vedomostí.
- Nájdi si čas na priateľstvo, je to brána ku šťastiu.
- Nájdi si čas na snívanie, je to cesta ku hviezdam.
- Nájdi si čas na lásku, je to skutočná životná radosť.
- Nájdi si čas na radosť, je to hudba duše. (Írske príslovie)
Rady: Zaobstaraj si poznámkový blok alebo diár. Zaznamenávaj si tam dátum písomky alebo skúšok. Uč sa každý deň približne v rovnakom čase. Vytvor si plán učenia, kedy sa budeš učiť. Zisti si, kde strácaš zbytočne veľa času. Urob si zoznam činností, ktoré budeš v čase učenia robiť.
Ivan veľmi veľa času trávi na Facebooku alebo na Twiteri. Je na ňom úplne závislý. Nečudo, že za ostatný čas sa veľmi zhoršil v učení. Ako si na tom ty?
Čo ma oberá o čas
- Nevhodný spôsob plánovania denného programu
- Nedostatok osobnej disciplíny pri štúdiu
- Časté nedokončenie činnosti alebo úlohy
- Odkladanie úloh a povinností na ďalšie dni
- Časté návštevy
- Neschopnosť iným povedať „teraz nie"
- Časté telefonovanie a hranie sa s telefónom
- Nekonečné počítačové hry
- Časté pozeranie televízie
10 dôvodov prečo si organizovať svoj čas:
- budeš pokojnejší a nebudeš panikáriť
- znížiš si stres a nervozitu
- neuniknú ti dôležité veci
- budeš menej zábudlivý
- ušetríš svoju energiu
- zvýšiš svoju efektivitu a výkon
- zlepšíš si sebadisciplínu
- budeš sa lepšie sústrediť
- na konci dňa budeš mať pocit úspechu
- budeš lepšie naladený na ďalší deň
Výskumy ukázali, že náš výkon sa počas dňa mení. Graf, ktorý máš pred sebou ukazuje, že naše telo a myseľ sú pripravené dosiahnuť najlepší výkon v doobednom čase. Počas obeda a krátko poobede náš výkon výrazne poklesne. Stúpať začne opäť medzi 14.00 a 16.00 hod. Po 20.00 hodine efektivita nášho učenia opäť výrazne klesá. Medzi ľuďmi však aj tu môžu byť určité odlišnosti. Niekto je večerný a niekto ranný typ. Pozoruj sám seba a zistíš, kedy podávaš najväčší výkon ty.
3.P Prestávky Eva má pocit, že prestávky sú strata času. Učí sa súvisle 3 hodiny, až kým nie je úplne vyčerpaná. Priznáva, že po krátkom čase už nevie, o čom číta, ale napriek tomu sa núti pracovať bez prestávok. Aby vraj ušetrila čas. Robí však veľkú chybu. Prečo? Prestávka v správnom čase ušetrí tvoju energiu, pomôže ti lepšie sa sústrediť a umožní podať väčší výkon. Ako sa teda učiť?
- Na učenie si stanov určitú reálnu časovú hranicu, dokedy sa budeš učiť a čo budeš konkrétne robiť.
- Potom si tento čas rozdeľ na menšie časové úseky napríklad po 15 – 20 minútach.
- Na konci každého úseku si naplánuj krátku prestávku a pokračuj v učení. Počas tejto prestávky si môžeš zacvičiť, zjesť jablko, urobiť si čaj, osprchovať sa alebo prečítať článok v časopise.
- Každý časový úsek sa snaž maximálne využiť.
- Plán musí byť reálny. Nehraj sa na supermana. Za 20 minút určite nestihneš prebrať úplne celú novú učebnú látku. Postupne sa naučíš odhadnúť, čo sa dá stihnúť a čo nie.
- Približne po hodine sústredeného učenia si urob dlhšiu 15 až 20 minútovú prestávku.
- Po prestávke si treba urobiť krátky prehľad toho, či si sa predtým naučil.
4.P Poznámky a práca s textom
Juraj neznáša písanie poznámok. Do školy nosí iba jeden zošit, kde má všetko „piate cez deviate". Nechápe, prečo by mal mať poriadok v zošitoch a prečo by si mal písať poznámky na všetkých predmetoch. Keď ho čaká písomka, požičia si zošit od spolužiaka. Alebo sa radšej písomke vyhne a nejde do školy. Poznáš to aj ty? Tu je niekoľko dôvodov, prečo si písať poznámky:
- Poznámky sú skratkou dlhého výkladu učiteľa. Sú to základné informácie, ktoré by si z učiva mal vedieť. Všetko doplňujúce máš v učebnici.
- Najlepšie pochopíš svoje vlastné poznámky, je to záznam tvojho vlastného myslenia.
- Písanie poznámok udržuje pri výklade tvoju sústredenosť.
- Samotným písaním si ukladáš informácie do pamäti.
- Máš sa doma z čoho učiť a vieš, čo jednotliví učitelia považujú za dôležité.
Ako pracovať s učebnicou – metóda POČAČO
PrehľadV prvok kroku získaj prehľad o texte. Zisti, koľko je tam nadpisov a odstavcov. Prečítaj si celú kapitolu veľmi zbežne, rýchlo, informácie skôr preleť očami, aby si vedel, čo všetko obsahuje. Potom si text prečítaj trochu pozornejšie.
OtázkyV druhom kroku sa zamysli nad tým, čo už poznáš odinakiaľ, čo je v texte dôležité. To si označ ceruzkou. Ak potrebuješ vyhľadať neznáme slová alebo pojmy,použi slovník alebo internet.
ČítanieTu už ide o dôkladné a sústredené čítanie textu odstavec po odstavci. Pre lepšiu koncentráciu nezabúdaj na krátke prestávky. Prezri si obrázky a náčrty. Zložité časti si prečítaj dvakrát a nahlas.
Aktívne čítaniePo prvom, podrobnom čítaní nasleduje aktívna práca s textom. Čítaj text znovu ale s ceruzkou vruke. Podčiarkuj si ceruzkou priamo v texte dôležité informácie, rob si poznámky vedľa na papier,či do zošita. Vety, ktorým nerozumieš si vypíš na papier a spýtaj sa kamaráta alebo rodičov, čo znamenajú.
OpakovaniePosledným krokom je zhrnutie naučeného, opakovanie celej látky. Najviac pomáha, keď si látku hovoríš nahlas. Môžeš sa dať aj niekomu vyskúšať a popísať všetko, čo si sa naučil, bez pozerania sa do textu.
5. P Pamäť Stano sa sťažuje, že napriek domácej príprave, na druhý deň v škole si nič nepamätá. Rodičia ho presvedčili, že niekde musí robiť chybu. Máš aj ty podobný problém? Poď sa pozrieť na to, čo je pre našu pamäť dôležité.
Učivo si musíš systematicky opakovať. „Opakovanie je matkou múdrosti.".Obsah učiva musíš chápať vždy vo vzťahu s predchádzajúcimi poznatkami. Ak informácie nadväzujú jedna na druhú, tvoria určitý celok, lepšia sa uložia a aj vyhľadávajú v dlhodobej pamäti.Informácia, ktorá má nejaký zmysel a význam sa z pamäti vybavuje oveľa lepšie ako informácia, ktorú sme sa nabifľovali bez pochopenia jej významu a zmyslu.
Naučené učivo musíš pravidelne používať, inak ho časom zabudneš. Finty, ktoré pomáhajú
- Ak sa máš naučiť väčšiu skupinu údajov, pokús sa zostaviť ich do nejakého súboru, ktorý vytvára logický systém. Ak sa máš napríklad naučiť 20 slov, skús ich pospájať do nejakého pomyselného celku.
- Ak si nevieš zapamätať telefónne číslo kamarátky 744- 18- 50, rozdeľ si ho na časti a pridaj k nim nejaký význam. Zapamätaj si len prvú časť 744, ďalšie okomentuj: Jana vyzerá na 18 ale oblieka sa niekedy ako 50 tka. Takéto učenie je naozaj zábavné a dá sa použiť pri rôznom učive.
- Napríklad číslice 50,100, 500,1000 si chceme zapamätať ako rímske číslice L,C,D,M. Ako na to? Písmená si dlho nezapamätáme, ale LaCo DoMa je už lepšie, však?
- Samotné slová si lepšie zapamätáš, ak si z nich vytvoríš nejaký príbeh.
- Pri učení angličtiny si lepšie zapamätáš slovíčka, keď si z nových slovíčok hneď vytvoríš niekoľko rôznych viet. Lepšie pochopíš ich vzťah s ostatnými časťami vety a tak slová získajú svoj zmysel, ktorý len tak rýchlo nezabudneš.
- Ak sa máš učiť názvy častí ľudského tela, nervy, kosti, lepšie si ich zapamätáš, ak budeš poznať ich fungovanie, čo robia, aký majú v ľudskom tele zmysel.
- Zameraj sa na opakovanie najmä obtiažnejších častí učiva, ktoré sa ti horšie pamätá. Môžeš si ich aj vypísať na papier alebo kartón a dať na dobre viditeľné miesto.
- Pri učení je dobré si niektoré veci napísať, nakresliť alebo ich vysloviť nahlas.
- Čím viac zmyslov zapojíš do učenia, tým je šanca znovuvybavenia z pamäti väčšia.
- Píš si krátke poznámky, zoznamy a prehľady. Umožnia ti informácie nielen utriediť, ale i trvalo zapamätať. Funguje to. Aj ty doma rýchlejšie nájdeš ponožky, ak máš vo veciach systém a poriadok. Navyše pri písaní sa niektoré informácie zapamätávajú aj automaticky.
Vyskúšaj tieto rady, nemusíš všetky naraz, ale postupne , a uvidíš, že keď sa naučíš učiť, zmení sa to, ako sa cítiš v škole k lepšiemu, budeš mať dobrý základ pre učenie na strednej škole, zmení sa postoj učiteľov aj spolužiakov k tebe a istotne to ocenia aj rodičia. Držíme ti palce.
OZNAM O KARANTÉNE!!!
Z nariadenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove je
Základná škola Chminianske Jakubovany 270 v KARANTÉNE
od 16. 10. 2020 do 24. 10. 2020 vrátane.
Prosíme rodičov:
- aby dbali na dodržiavanie pravidiel karantény svojích detí,
- aby sledovali zdravotný stav svojích detí a v prípade zistenia možných príznakov na ochorenie COVID-19 kontaktovali svojho pediatra.
O obnovení prevádzky základnej školy Vás budeme informovať prostredníctvom obecného úradu, internetovej stránky a triednych učiteľov.
Európsky deň jazykov v našej škole
- 23
Cieľom Európskeho dňa jazykov je podnietiť 800 miliónov Európanov zo 47 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. S presvedčením, že jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu, Rada Európy podporuje mnohojazyčnosť v celej Európe.
Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov (EDJ) oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001.
Všeobecnými cieľmi Európskeho dňa jazykov sú:
Upozorniť verejnosť na dôležitosť štúdia jazykov a diverzifikácie škály študovaných jazykov s cieľom prispieť k rozvoju mnohojazyčnosti a interkultúrneho porozumenia;
Podpora bohatej jazykovej a kultúrnej rozmanitosti Európy, ktorú je nevyhnutné zachovávať, chrániť a rozvíjať;
Podpora celoživotného jazykového vzdelávania v školách i mimo škôl, či už na študijné účely, pre odborné potreby, za účelom mobility alebo pre zábavu a vzájomnú výmenu poznatkov a skúseností.
Workshop Rozhodovanie – 22. september 2020
- 2
Jeden múdry výrok hovorí o tom, že kto nepozná minulosť, nezaslúži si ani budúcnosť. Aj pre nás je poznávanie minulosti dôležité, a preto sa na našej škole 22. septembra 2020 uskutočnil workshop s názvom Rozhodovanie, ktorý našim žiakom 8. a 9. ročníka sprostredkovala spoločnosť Post Bellum SK. Spoločnosť už od roku 2011 vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia, pretože verí, že konkrétne ľudské osudy sú tou najlepšou cestou k poznaniu vlastnej minulosti.
Spolu so žiakmi sme sa preniesli do obdobia 30. rokov 20. storočia. Žiaci sa oboznámili s postupnou premenou spoločnosti. Prostredníctvom dobových reálií spoznali ako fungovala zastupiteľská demokracia, rozmáhal sa antisemitizmus, silnela neznášanlivosť a xenofóbia v spoločnosti. Najemotívnejšou časťou nášho stretnutia bolo stvárnenie životného príbehu mladého židovského dievčaťa Evy, ktorú zmenená politická situácia postaví pred zásadnú otázku – odísť zo svojho domova, kde sa už necíti bezpečne.
Veríme, že aj toto stretnutie napomohlo žiakom k tomu, aby dokázali uvažovať o nedávnej minulosti a boli schopní lepšie uchopiť prítomnosť.
Mgr. Katarína Olejňáková
OŽAZ
Dňa 11.9.2020 sa uskutočnilo na miestnom futbalovom ihrisku účelové cvičenie Ochrana života a zdravia pre 5. – 9. ročník ZŠ Chminianske Jakubovany. V predošlý deň mali žiaci pod vedením triednych učiteľov teoretickú prípravu, ktorú zúročili v praktickej časti na 15 stanovištiach v ten istý deň. Žiaci si preskúšali teoretické aj praktické zručnosti.
Zodpovedný: Mgr. Vladimír Chovanec
3
Európsky týždeň mobility
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), rezortná inštitúcia Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, na Slovensku koordinuje program kampane EURÓPSKYTÝŽDEŇMOBILITY (ETM) na národnej úrovni. ETM prebieha každý rok od 16. do 22. septembra a umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika, čím môžeme znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalitu ovzdušia a urobiť z mestských častí príjemnejšie miesta pre život a prácu.
V tomto duchu sa niesli aj aktivity na našej škole. Vysvetlili sme si základné pojmy príroda, životné prostredie, zahrali tematické hry. Tento týždeň sme verejnú dopravu nahradili kolobežkami, ktoré predstavujú ekologickejšiu a zdravšiu formu dopravy.
5