• Hodina deťom
        • Hodina deťom

        • Hodina deťom je celoročná verejná zbierka, ktorá už 23 rokov nepretržite podporuje projekty zamerané na pomoc deťom a mladým ľuďom v ohrození a rôznych krízových situáciách. Vo svojom 22. ročníku podporí organizácie pomáhajúce jednorodičovským rodinám, rovnako ako aj individuálnych príjemcov z radov samoživiteľov. Aj naša škola sa opäť rozhodla podporiť tento dlhoročný projekt na pomoc všetkým deťom na Slovensku. Prispeli nielen učitelia, ale aj žiaci našej školy a na účet nadácie sme zaslali 50 eur. Srdečne ďakujeme.

      • Ako sme pani Jeseň hľadali
        • Ako sme pani Jeseň hľadali

        • Príbehom Janky a Miška, ktorí zistia v záhrade, že ešte nedozrelo žiadne ovocie a zelenina, a ani lístie sa ešte nesfarbilo, začína hľadanie pani Jesene. Je potrebné to napraviť, aby ľudia, ale aj zvieratká, mali v zime čo jesť. Žiaci nultých ročníkov museli pri hľadaní splniť viacero úloh, aby sa im podarilo získať chutné ovocie, zeleninu či lesné plody. Pri plnení úloh im pomáhali dobré víly – pomocníčky pani Jesene: víla Ovocie, víla Zelenina, víla Lesné plody a víla Jesenné lístie. Úlohy boli zamerané na preberané učivo a žiaci si tak zážitkovou formou precvičili svoje zručnosti, overili svoje vedomosti a získali aj nové informácie.

      • Putovná kniha
        • Putovná kniha

        • Nakoľko v tomto období nie je možné navštevovať podujatia knižníc, rozhodli sme sa, že knihy navštívia nás. Pri príležitosti Medzinárodného dňa rómskeho jazyka, ktorý sa pripomína 5. novembra, sa na našej škole uskutočnila aktivita pod názvom „Putovná kniha“. V rámci jednotlivých ročníkov sa žiaci oboznamovali s rôznymi rómskymi autormi a ich dielami. Spoločným čítaním kníh si mohli priblížiť životné príbehy Rómov, prečítať si rozprávky či básne písané v rómskom jazyku. Zapojením do vypracovania projektov sa dozvedeli viaceré informácie zo života o jednotlivých rómskych spisovateľov, ktoré doplnili aj vlastnými ilustráciami k prečítaným knihám.

      • Záložka do knihy spája školy
        • Záložka do knihy spája školy

        • 12. ročník Česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy bol zameraný na tému: Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní. Partnerskou školou nám bola ZŠ, M.R. Štefánika v Čadci, s ktorou sme nadviazali  nový priateľský kontakt. V priebehu októbra sa žiaci so svojimi učiteľmi na hodinách výtvarnej výchovy a záujmových útvaroch podieľali na tvorení záložiek pre našu partnerskú školu. Pri tvorbe záložiek sme si veľa čítali a použili rôzne kreatívne techniky, materiály a fantáziu. Našu partnerskú školu sme obdarili malými darčekmi ako spomienkou na tento projekt. Z knihy ktorú sme im poslali sa môžu veľa dozvedieť o našej škole a okolí.

      • Deň bielej palice
        • Deň bielej palice

        • V októbri sme si pripomenuli aj Deň bielej palice. Život so zrakovým postihnutím je spojený s mnohými ťažkosťami. Najvypuklejšími sú pre nevidiacich a slabozrakých ľudí problémy so samostatným pohybom a orientáciou, so získavaním informácií a s vykonávaním základných činností.

             Žiaci  sa spolu s p. uč. Juskovou snažili vžiť do ich pocitov. Vyskúšali si viaceré aktivity, ktoré boli zamerané na to, aký dôležitý je pre človeka zrak. Kreslili, maľovali, triedili farbičky, presúvali sa po triede a to s prekrytými očami. Snažili sa pomáhať si slovne, hmatom aj priamou podporou. Zistili, že na to, aby život zrakovo postihnutých bol aspoň o niečo ľahší stačí málo, pomoc iných. Na záver spoznali aj kompenzačné pomôcky pre zrakovo postihnutých.

      • Medzinárodný deň školských knižníc
        • Medzinárodný deň školských knižníc

        • Chceš sypať vedomosti ako z malíčka? Tak čítaj knihy od malička“

          Týmto mottom a viacerými motivačnými plagátmi sme so žiakmi začali deň školských knižníc. Každoročne je 24. október vyhlásený za Medzinárodný deň školských knižníc. Tento deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, k čítaniu a ku knižnici. So žiakmi sme sa dobre zabavili pri čítaní ukážok z rôznych kníh, maľovankách, osemsmerovkách. Touto hodinou sa obohatili o nové vedomosti a zážitky. Žiaci boli odmenení malým darčekom ako spomienkou na tento deň.

          „Kniha Ťa nikdy nezradí, vždy Ti dobre poradí“

      • Do školy na bicykli
        • Do školy na bicykli

        • Do školy na bicykli štartuje už v poradí siedmy ročník! Kampaň podporujúca zdravé, ekologické a bezpečné dochádzanie žiakov, študentov a pedagógov do škôl sa aj tento rok konala v jesennom termíne a s heslom  „Netrávme v aute večnosť“.

          Hoci názov kampane hovorí o bicykloch, jej cieľom je podporiť akýkoľvek zdravý a udržateľný spôsob dopravy do škôl – chôdzu, bicyklovanie či jazdu na kolobežke. Aby sa žiaci cítili bezpečne na ceste, zopakovali si aj pravidlá bezpečnej cestnej premávky a niektoré dopravné značky.

      • Deň stromov
        • Deň stromov

        • „Prial by som si, aby bol svet dvakrát taký veľký a polovica z neho stále neprebádaná.“

          Dávid Attenborough

          V rámci projektu "Vzdelávanie založené na objavovaní a bádaní" pokračujeme pri pozorovaní stromov. Podľa Biblie sa dejiny ľudstva začali písať v záhrade Eden – medzi stromami. Všetci už vieme, že stromy sú najväčšie organizmy žijúce na Zemi. Sú dôkazom toho, že príroda má neobyčajnú moc, vďaka ktorej z drobných semienok vyrastajú mohutné a vysoké rastliny. V miernom podnebí sa každú jar ich vetvy zazelenajú a pokryjú kvetmi, potom prinesú ovocie a pred príchodom zimy zhodia listy, aby sa na ďalšiu jar celý cyklus mohol začať odznova. A ako vieme, že strom je strom? Vieme to podľa toho, že má jednu zdrevnatenú stonku, čiže kmeň, ktorý vynáša vetvy z listami čo najvyššie, aby im iné rastliny netienili. Vo vnútri kmeňa je neustály pohyb. Voda z koreňov prúdi nahor a nadol sú prepravované látky vytvorené v listoch. U väčšiny druhov stromov sa kmeň každoročne zväčšuje, nielen do výšky, ale aj do šírky. V dôsledku toho mohutnie, aby udržal rozrastajúce sa vetvy, ktoré vynášajú korunu stromu. Stopy tohto každoročného zhrubnutia v podobe letokruhov je vidieť na priereze kmeňa. Sú však aj stromy, ktoré rastú nahor, ale nehrubnú. Je to väčšina paliem, aloí a stromovité papradie. A ako sa určuje hrúbka stromu? Hrúbka stromu sa určuje 130 cm od zeme. Samozrejme, nižšie je kmeň obvykle trochu hrubší, ale rýchlejšie a pohodlnejšie sa robia merania bez zohýbania sa. Priamo nad zemou je tiež často ťažké odlíšiť, či meriame kmeň alebo koreňové krčky. Najhrubším stromom na svete je mexický tisovec Taxodium mucronatum, nazývaný tiež Árbol del Tule – strom z Tule. Tento rekordér má obvod 36 metrov rastie na námestí pred kostolom v mexickom mestečku Santa Maria del Tule. Jeho kmeň je tak mohutný, že ho nedokáže objať ani 20 dospelých ľudí držiacich sa za ruky. Presný vek stromu nie je známy, ale odhaduje sa na približne 1500 rokov.

          Na Slovensku síce nemáme takýchto rekordmanov, ale 850 rokov je tiež úctyhodné číslo. Taký je údajný vek duba vo východoslovenskej obci Dubinné. Tento strom-deduško je tak starší ako okolitá dedina, stáročia sa pod ním konali súdy a bol aj akýmsi posvätným centrom obce. V roku 1995 do neho dokonca udrel blesk, napriek tomu dodnes stojí a žije. Naším ďalším známym stromom je Lipa kráľa Mateja na Bojnickom zámku, ktorá má viac než 700 rokov. Nezasadil ju Matej, ako by ste si to podľa jej mena mohli myslieť, no viedol pod ňou kráľovské snemovanie. Lipa meria 9 m a má obvod kmeňa 11 m. Od roku 1962 je vyhlásená za chránený prírodný výtvor.

          Mgr. Alena Hudáková

      • Október - mesiac úcty k starším
        • Október - mesiac úcty k starším

        • Opäť je tu október, ktorý dostal prívlastok „Mesiac úcty k starším“. Mesiac, ktorý nám pripomína, aby sme si uctili seniorov a prejavili im náklonnosť.

          V našej škole je už dobrým zvykom, že žiaci v tomto čase každoročne pripravujú darčeky pre starkých, aby si ich uctili a poďakovali sa im za ich lásku, starostlivosť a trpezlivosť.

          V rámci celého týždňa sme sa na našej škole venovali téme: Jeseň života – naši starkí.

          Pri tejto príležitosti sme pripravili pre naše babičky a deduškov rôzne pekné darčeky.

          Žiaci vyjadrovali svoju lásku k starkým krásnymi kresbami, maľbami, rozprávali, čo s nimi prežili.

          Rôznymi aktivitami sme sa snažili budovať u žiakov úctu k starším a formovať záujem starostlivosti o druhých.

          Milé slovo sme im odovzdali prostredníctvom obecného rozhlasu.

          Zároveň, sme pripravili pekné darčeky aj pre klientov Centra sociálnych služieb pre seniorov v Chminianskej Novej Vsi.

          Ručne zhotovenými kvetmi sme im chceli vyjadriť svoju vďaku a úctu a aspoň takýmto spôsobom vyčarovať úsmev na ich zvráskavených tvárach.

          Veríme, že týmto sme im aspoň trošku spríjemnili jeseň ich života.

      • Deň kedy sa mlčalo – zážitkový workshop
        • Deň kedy sa mlčalo – zážitkový workshop

        • Spoluprácu so spoločnosťou Post Bellum SK, ktorá od roku 2011 na Slovensku vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia, sme začali už minulý rok. Tento rok sa na pôde našej školy podarilo v utorok 19. októbra 2021 zrealizovať zážitkový workshop s názvom „Deň kedy sa mlčalo“, ktorý bol určený pre žiakov ôsmeho a deviateho ročníka. Žiaci sa netradičnou formou oboznámili s históriou na konci 40. a na začiatku 50. rokov minulého storočia, keď v našej spoločnosti nastupoval socialistický režim, ktorý so sebou priniesol výrazné zmeny slovenského vidieka spojené so zakladaním JRD. Žiaci sa mohli zamyslieť nad tým, aký ťažký osud postihol gazdov, ktorí boli nútení vzdať sa svojho majetku v prospech kolektivizácie poľnohospodárstva.

          Spoločnosť Post Bellum sa snaží zaznamenávať minulosť prostredníctvom príbehov „obyčajných ľudí“, pretože verí, že konkrétne ľudské osudy sú tou najlepšou cestou k poznaniu vlastnej minulosti a my sme radi, že sme mohli takéto poznávanie zažiť osobne.

      • Milión detí sa modlí ruženec
        • Milión detí sa modlí ruženec

        • Na hodinách NBV sa žiaci 5.B a 6.B triedy zapojili spolu s p. uč. Juskovou do celosvetovej iniciatívy Milión detí sa modlí ruženec.

          Hlavným úmyslom tejto iniciatívy je ukázať, že dôveryplná modlitba detí vchádza priamo ako šíp do Božieho Srdca a má preto veľkú moc. Detská modlitba ruženca má veľkú silu vyprosiť mier a jednotu v našich rodinách, v našej krajine i vo svete.

          V mesiaci október sa môžeme všetci prihovárať k Panne Márii krásnou modlitbou svätého ruženca!

      • Učiteľ ako vzor
        • Učiteľ ako vzor

        • 13. októbra 2021 sme nadviazali na autonómny školský projekt Učiteľ ako vzor, z ktorého realizáciou sme začali v minulom školskom roku. Znova sme sa v hodinovej prezentácii pedagóga zamerali na kompetencie a zručnosti, ktoré si osvojil pri mimoškolskej činnosti (šport, umenie, veda, technické zručnosti) a ako ich vo svojom terajšom osobnom i profesijnom živote využíva. Nechal žiakov ôsmeho ročníka posúdiť, ktoré jeho životné rozhodnutia po ukončení základnej školy považujú za správne a ktorým sa radšej mohol podľa ich názoru vyhnúť. Ďalej sme sa zamerali na rozhovor o téme „osobný úspech versus verejný prospech“, kvôli etickému aspektu pri stanovovaní si osobných a profesijných cieľov. Našim zámerom je zorganizovať osem takýchto stretnutí žiakov s rôznymi učiteľmi, prípadne hosťami učiteľov, počas školského roka.

          PaedDr. Martin Birkner PhD.

      • Vzdelávanie založené na objavovaní a bádaní
        • Vzdelávanie založené na objavovaní a bádaní

        • V rámci projektu „Vzdelávanie založené na objavovaní a bádaní“  sme naše putovanie po svete rastlinnej ríše začali pri stromoch. Priamo v prírode sme si vysvetlili  rozličné javy, procesy a vzťahy odohrávajúce sa v prírode.   Po našom pozorovaní už vieme vysvetliť našim rovesníkom prečo listy na jeseň menia farbu. S príchodom jesene je počasie stále chladnejšie, slniečko už na nás stále menej svieti. Stromy vedia, že zima sa blíži a začnú sa na ňu pripravovať. Vnútri listov sú milióny maličkých farebných puzdierok. Zelené puzdierka sa volajú chlorofyl. Žlté puzdierka sa volajú xantofyl. Oranžové puzdierka sa volajú karotén. V lete majú zelené puzdierka veľmi veľa práce. Zachytávajú slnečné žiarenie a používajú ho ako energiu, aby mohli premeniť vodu zo zeme a špeciálny plyn zo vzduchu, ktorý sa volá oxid uhličitý, na cukor -  glukózu. Tento cukor je potom potravou pre stromy. Takto to funguje počas celého leta. Zelené chlorofylové puzdierka potrebujú vodu zo zeme, aby si mohli robiť svoju prácu. Vodu získavajú cez koreň stromu. Odtiaľ voda prechádza cez kmeň a vstupuje do listov cez maličké žilky v listových stopkách. S príchodom jesene tenká vrstva buniek zapchá žilky v listoch. Keď sú žilky uzatvorené, nedostane sa do listu žiadna voda a chlorofyl prestane pracovať. Chlorofyl a zelená farba sa strácajú a vtedy môžeme vidieť dve farby v liste, žltú a oranžovú. A prečo sú niektoré listy hnedé? Keď listy prestanú dostávať vodu a potravu, tak začínajú odumierať. Zelený chlorofyl odumiera ako prvý, ale neskôr ho nasledujú žlté a oranžové púzdierka. Keď odumrú všetky púzdierka, tak odumrie celý list a zhnedne. Odumreté listy sú obyčajne suché a šuštia.

          Mgr. Alena Hudáková

      • Projekt "Čítame radi"
        • Projekt "Čítame radi"

        • "Nemilovať knihy, znamená nemilovať múdrosť."

          J. A. Komenský

          Knihy nám nielenže otvárajú bránu k múdrosti a rozširujú naše obzory, robia nás aj lepšími ľuďmi, veľmi dobre si pri nich oddýchneme a zlepšujú aj kvalitu nášho života. A to je pár dôvodov, prečo čítať knihy.

          A preto sa aj naši učitelia snažia u žiakov rozvíjať kladný vzťah k čítaniu, aby kedykoľvek siahli po knihe, rozvíjali svoju fantáziu a rozširovali svoje obzory.

          Vďaka projektu "Čítame radi" sme mohli rozšíriť našu školskú knižnicu a tak ponúknuť našim žiakom mnoho ďalších knižných titulov.

          Ďakujeme!

      • Týždeň dobrovoľníctva
        • Týždeň dobrovoľníctva

        • Dobrovoľníctvo je činnosť, ktorú vykonávame vo svojom voľnom čase, v prospech iných ľudí a bez nároku na odmenu.

          V mesiaci september sme si pripomenuli týždeň dobrovoľníctva na Slovensku. Aj naši žiaci 7.B triedy si osvojili základné podnety k aktívnej činnosti a zamysleli sa nad reálnymi aktivitami, ktoré môžeme vykonávať v rámci našej komunity.

          Aj prváčikovia prispeli k týždňu dobrovoľníctva a vyčistili okolie školy a okolitej prírody od plastového, papierového, skleneného a iného odpadu. Takto sa zároveň naučili, že odpadky majú hádzať na miesta na to určené, aby sme si neznečisťovali svoje okolie a prírodu. 

          Urobme spoločne dobrý skutok a motivujme aj ďalších k pomoci ostatným!

      • Svetový deň mlieka
        • Svetový deň mlieka

        • Svetový deň mlieka sme si v našej škole pripomenuli aj tento rok. Hlavnou úlohou bolo dať do povedomia žiakom, aký veľký význam má pre náš život a náš organizmus mlieko. 29. september je vyhláseným Dňom mlieka. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka v školách. Je to aj spôsob, ako upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti. Mlieko pozná azda úplne každý. Je to tekutina, ktorá dáva život a je našim hlavným zdrojom prísunu vápnika. Deň mlieka je preto dobrá príležitosť, aby sme si uvedomili význam mlieka pre naše zdravie. V tento deň si žiaci našej školy obliekli biele tričká, na znak bielej farby mlieka. Ochutnávali mliečne výrobky. V triedach spolu aj s kravičkou, či ovečkou a kozičkou plnili rôzne mliečne úlohy: aké písmenká ukrýva slovo mlieko, čo sa vyrába z mlieka. V iných triedach počúvali rozprávky, tancovali, spievali a maľovali. Okrem iného sa tiež dozvedeli, čo mlieko obsahuje a aký význam ma jeho pitie.

      • Keď sa trieda premení na chemické laboratórium
        • Keď sa trieda premení na chemické laboratórium

        • O tom, že veda môže byť pútavá, zábavná a plná objavovania sa na hodine tak trocha netradičnej „detektívnej“ chémie mohli presvedčiť v stredu 6. októbra 2021 naši ôsmaci. Pod odbornou taktovkou pána učiteľa Dominika Selepa sa zapojili do podujatia Európska noc výskumníkov na Slovensku. V znamení motta 15. ročníka: „Vyskúšaj to! Je to veda.“ sa pustili do bádania. Prostredníctvom jednoduchého pokusu si žiaci overili, že permanentná fixka je oproti tej klasickej, ktorá síce vyzerá rovnako, oveľa odolnejšia vďaka svojmu odlišnému zloženiu. Pri druhom pokuse s využitím modrej skalice a jodidu draselného žiaci získali a vizualizovali svoj odtlačok prsta.

          Veríme, že aj prostredníctvom tohto podujatia sa nám podarilo naplniť jeden z jeho cieľov ̶ ukázať mladým ľuďom, že za všetkými javmi okolo nás a dejmi v prírode sú vedecké vysvetlenia a princípy.

      • Deň úsmevu
        • Deň úsmevu

        • Čo je úsmev...?

          Grimasa,  čo nič nestojí a predsa má nesmiernu hodnotu. Dokáže vyčariť radosť a pohodu, poraziť všetko to, čo je zlé, vie podporiť a rozveseliť. S úsmevom dokážeme aj bez slov povedať iným ľuďom, že ich máme radi. 

          Už ste darovali niekomu svoj úsmev? Ak nie, tak je najvyšší čas to urobiť, pretože úsmev je vzácny dar. Buďme milí a darujme svoj úsmev, tak ako to urobili tí najmladší školáci z 1. stupňa, ktorí vyrobili smajlíkov a navzájom sa nimi obdarovali.

          Usmievaj sa na svet a svet sa bude usmievať na teba.

      • Európsky týždeň mobility
        • Európsky týždeň mobility

        • Do jubilejného dvadsiateho ročníka Európskeho týždňa mobility, ktorý sa každoročne koná v týždni od 16. do 22. septembra a tento rok sa niesol v duchu hesla Bezpečne a zdravo ekologickou dopravou“ sa zapojili aj naši učitelia. ktorí prišli do práce na bicykli. Pred obcou sa k nim pripojili aj žiaci na bicykloch, kolobežkách,  ale aj na kolieskových korčuliach. Radi sme podporili túto myšlienku a ukázali, že do práce, či školy môžeme využívať okrem autobusu aj iné alternatívne formy dopravy. 

      • Otvorenie šk. roka 2021/2022
        • Otvorenie šk. roka 2021/2022

        • Slávnostné otvorenie školského roka 2021/2022 sa uskutoční dňa 2. septembra 2021 o 8:00 hodine v triedach školy.

          Upozorňujeme rodičov, že podľa platného ŠKOLSKÉHO SEMAFORU:

          - rodič predkladá pri nástupe žiaka do školy a po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní  3 a viac po sebe nasledujúcich kalendárnych dní (vrátane víkendov a sviatkov) "Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti" žiaka (Príloha č.1)

          - vstup cudzím osobám do priestorov školy a školského zariadenia je možný len s výnimkou, potvrdenou riaditeľom školy a "Písomným vyhlásením o bezpríznakovosti" návštevníka (Príloha č.2).

          Povolený vstup do školy majú len rodičia žiakov prvého ročníka s "Písomným vyhlásením o bezpríznakovosti" návštevníka.

          Pri vstupe do školy bude aj naďalej prebiehať ranný filter (meranie telesnej teploty). Žiaci musia mať v priestoroch školy prekryté horné dýchacie cesty. K dispozícii musia mať aj nahradné rúško.

           

          SKOLSKY_SEMAFOR.pdf

          Príloha č.1 - Pisomne_vyhlasenie_o_bezpriznakovosti_ziaka.docx

          Príloha č.2 - Pisomne_vyhlasenie_o_bezpriznakovosti_navstevnika.docx

    • Kontakty

      • Základná škola, Chminianske Jakubovany 270
      • +421517761561
      • Chminianske Jakubovany 270
        Slovakia
      • 53872801
      • 2121537110
      • Riaditeľka školy:
        PaedDr. Katarína Goffová, MBA
  • Staňte sa naším fanúšikom

    • Prihlásenie